Sorgulamalar artık tek çatı altında!

Dolar ve Altındaki Son Durum Ne? Önümüzdeki Günlerde Yükselmeye Devam Edecek mi? Uzmanlar Açıklıyor!

Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin 2.tur ile birlikte sonuçlanmasından sonra sandıktan Cumhurbaşkanı Erdoğan zaferle çıkmıştı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın seçim zaferinin ardından piyasalarda beklendiği gibi oldukça yüksek bir hareketlilik yaşandı. Dolar ve Euro kurları yeni rekorlarını kırmaya devam ederken, altın piyasaları da oldukça hareketli. Peki uzmanların Dolar kuru ve altın piyasaları için değerlendirmeleri nasıl?

FED Açıklaması Altın Piyasalarını Şekillendirecek

Altın piyasaları, pandemi dönemin başından beri uluslararası finans piyasalarında yatırımcıların en güvenilir yatırım limanlarından birisi oldu. Özellikle bu süreçte tarihi rekorlarını da kıran altın piyasaları, 2023 yılında da oldukça dalgalı bir hareket gerçekleştiriyor.

2023’ün ilk yarısının tamamlandığı Haziran ayının gelmesiyle birlikte altın piyasalarının yılın geriye kalan ikinci yarısındaki hareketliliğinin nasıl olacağının merak edilmesine neden oluyor. 2023 Haziran ayının üçüncü haftasına çok hızlı bir giriş gerçekleştiren altın fiyatları yükseliş trendini sürdürüyor. Altın piyasası uzmanları bu haftanın altın fiyatları bakımından oldukça önemi olduğunu vurguladı. Zira dün ABD’de TÜFE oranları açıklanmıştı. Altın piyasaları şimdiyse ABD Merkez Bankası(FED) tarafından açıklanan faiz kararını bekliyor.

FED tarafından bugün açıklanması beklenen faiz kararının sabitte tutulması beklentisi hakim. Nitekim bunun etkileri uluslararası altın piyasalarındaki Ons altın fiyatları üzerinden kendisini gösteriyor. İşte 14.06.2023 tarihi itibariyle altın fiyatları!

  • Gram altın 1.481.21 TL
  • Çeyrek altın 2.457.00 TL
  • Yarım altın 4.912.00 TL
  • Cumhuriyet altını 9.780.00 TL
  • Tam altın 9.767.42 TL
  • Ons altın 1.947.76 Dolar

Dolar Yükselecek Mi?

Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ardından Dolar/TL paritesinde sadece 10 işlem gününde 5 TL’yi aşan bir yükseliş meydana gelmişti. Bu devasa fiyat artışının ardından 19 TL seviyelerindeki Dolar kuru 24 TL bandını test etmişti.

14.06.2023 tarihi itibariyle Dolar/TL paritesindeki son durum 23.55 TL seviyesinde seyrediyor. Ancak döviz kuru uzmanları Dolar kurundaki yükseliş trendinin bir süre daha devam edeceği değerlendirmelerinde bulundu. Yeni Merkez Bankası ve yeni Hazine ve Maliye Bakanı tarafından kısa süre içerisinde açıklanması beklenen yeni ekonomi politikalarıyla da Dolar’daki yükselişin önüne geçilebileceği belirtiliyor.
Ancak döviz kuru uzmanları Dolar yükselişinin en azından 28 TL ile 30 TL seviyelerine kadar süreceği değerlendirmelerinde bulundu.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.