Sorgulamalar artık tek çatı altında!

DOMAİN SORGULAMA

Domain, Türkçe karşılığında alan adı olarak bilinmektedir. İnternet ortamında kişilere bilgi sunan bir web sitenin veya hizmetin adına domain denir. Domain belirli bir kişinin üzerine kayıt edilir. Şirketler domainlerini kendi şirket adlarına kayıt ettirirler. Bir domainin sonunda tr, es, au gibi ülke kodları ya da domain türüne bağlı olarak com, net, org, edu gibi uzantılar bulunur. Her uzantının nasıl bir web sitesi türe olduğunu belirten anlamlar vardır.

com uzantısı ticari kuruluş veya şirket, co uzantısı ticari kuruluş veya şirket, edu uzantısı eğitim kurumu, gov uzantısı devlet kuruluşu, net internet hizmeti sunan kuruluş ve org uzantısı kar amacı gütmeyen kuruluşlara verilen uzantılardır.

Domain sorgulama işleminiz ile almak istediğiniz alan adının müsait olup olmadığını öğrenebilir, müsait değilse de kime ait olduğunu görebilirsiniz. Domain sorgulama işleminiz ile aynı zamanda oluşturulma tarihi ile bitiş tarihini de öğrenebilirsiniz. Domain kullanımdaysa domain sorgulama işleminiz sayesinde domainin internet sitesine de ulaşabilirsiniz.

Domain Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Domain sorgulama işleminiz için öncelikli olarak yazının sonunda yer alan bağlantı adresine tıklayınız. Önünüze gelen ekranda resimde gösterilen yere sorgulamak istediğiniz domain adını giriniz. Domain adında türkçe karakter olmaz. Domain sorgulama işleminizde bunu dikkate alınız.

domainsorgulama

Ardından yine resimde belirtilen yere domainin almak istediğiniz uzantısını giriniz.

domainsorgulama1

Girdiğiniz bilgilerin doğruluğundan emin olduktan sonra “Sorgula” butonuna tıklayınız.

domainsorgulama2

Sorgulama işleminizden sonra aynı sayfada açılan ekran ile domain bilgilerine ulaşabilirsiniz. Domain müsait ise “Satın Al” butonuna tıklayarak domaini satın alabilirsiniz. Domain sorgulama işleminizi tamamlamış bulunmaktasınız.

Domain Sorgulama İşlemi İçin TIKLAYINIZ!

Domain Yaşı Sorgulama

Domain yani alan adı yaşını sorgulayabilirsiniz. Domain yaşı arama motorları tarafından az da olsa dikkate alınan bir kriterdir. Desteklenen domain yani alan adı uzantıları şunlardır: com, net, org, gov, edu, info, ac, arpa, biz, co, int, me, mil,mobi, museum, name, pp, tv’dir.

Bir domainin kaç yaşında olduğunu,ne zaman kayıt edildiğini ve de domain süresinin ne zaman biteceğini öğrenebilirsiniz. Tüm bu işlemleri domain yaşı sorgulama aracı sayesinde öğrenmeniz mümkündür. Domain yaşı sorgulama için yazımızın sonunda vermiş olduğumuz bağlantı adresine tıklayınız. Açılan sayfada domain adresini ilgili kısma yazmalısınız. Sonrasında Sorgula butonuna tıklamalısınız.

Domain Yaşı Sorgulama İşlemi İçin TIKLAYINIZ!

Domain IP Sorgulama

Domain sizin ya da sahip olduğunuz şirketin internet üzerindeki kimliğidir. İnternette olmak için başvuru yaptığınızda size bir protokol numarası verilir. Buna IP Adres ( Internet Protokol Adres) denilmektedir.IP adresi birbirinden noktalarla ayrılan 4 haneden oluşmaktadır. İnternetteki bilgisaylar bu adres sayesinde birbirlerini kolaylıkla bulabilir. İnternetteki her bilgisayarın bir IP adresi vardır. Diğer bilgisayarlarla iletişime geçebilmesi için IP adresi olması gerekmektedir. Sizin IP adresiniz sayesinde diğer bilgisayarlar sizi bulabilir. Domain ise IP numarasının bir görüntüsüdür. Mesela internette arama yapacağınız zaman browserınızın adres çubuğuna IP numarasını yazmazsınız, o IP numarasının kodlandığı domainleri yazarsınız ve bu şekilde aradığınız sayfaya ulaşabilirsiniz. Kısacası domain, hafızada kalması zor olan IP adreslerinin daha kolay kullanımını sağlar. Domain IP adreslerinin harfler şeklinde kodlanması olduğu için daha akılda kalan bir adrestir.

Domain Ban Sorgulama

Domain Ban sorgulama ile sitenizin Google’da banlı olup olmadığını öğrenme imkanına sahipsiniz. Eğer siteniz Google tarafından banlı ise Google sayfalarında hiçbir şekilde indexlenemez,sitenizin girişleri büyük derecede olumsuz olarak etkilenecektir. Sizin sitenizde yapacağınız yanlış hareketler dolayısı ile Google tarafından banlanabilir. Eğer siteniz Google’da çıkmıyorsa ve index almıyorsa domain ban sorgulaması yaparak sitenizin banlanıp banlanmadığını öğrenebilirsiniz.

Domain Süresi Sorgulama

Domain yani Türkçe’deki adı ile alan adı, bir web sitesinin adıdır. Alan adı olmadan web sitesine ulaşmak için IP adresine ihtiyaç olacaktır. IP adresi 4 haneden oluşur. IP adresini akılda tutmak zor olacağından domaine ihtiyaç vardır. Domainlerin bir süresi vardır. Domain sürelerini alıcı belirlemektedir. Domain süreleri 1,2,5,7 yıl gibi sürelerle alınabilir. Domain süresi biten domain sahibi bir ay içerisinde tekrar domaini geri alabilir.35-65 gün arasında domain silinme sürecine girer ve domain sahibi ek ücret ödeyerek domaini geri alabilir. 65- 75 gün arasında domain silinir. 75- 80 gün arasında domain artık boşa düşer ve herkes domaini satın alabilir. Domainin düşmesi için 75 gün kadar beklenmektedir. O süreye kadar domaini,domain sahibi geri alabilmektedir.

Domain süresini sorgulamak istiyorsanız sayfanın sonunda vermiş olduğumuz bağlantı adresine tıklamanız gerekmektedir. Bağlantı adresine tıkladığınızda karşınıza açılan sayfada boş kısma domaininizi yazınız sonrasında Sorgula adlı butona tıklayınız. Domain süresi sorgulama işleminiz tamamlanmış olacaktır.

Domain Süresi Sorgulama İşlemi İçin TIKLAYINIZ!

 

BİR YORUM YAZIN

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.