Sorgulamalar artık tek çatı altında!

E-Devlet 4B Bağ-Kur Sorgulama

Bağ-Kur sosyal güvencesi 16 Mayıs 2006 tarihinde kabul edilen 5502 sayılı Sosyal Güvenlik Kurumu Yasası ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına bağlı olarak TC Sosyal Güvenlik Kurumu çatısı altında yer alamaya başlamıştır. Yani bu tarihten itibaren her türlü sigorta işlemleriyle ve emeklilik işlemleriyle Sosyal Güvenlik Kurumu ilgilenecektir. Bağ-Kur sosyal güvencesi kapsamında aldığı sigortalı olarak çalışan bireylerin, bazı sigorta kollarından olan malullük, yaşlılık, ölüm ve aynı zamanda sağlık sigorta yardımı yapmaktadır. Ayrıca cenaze masrafları karşılığı olan toplu ödeme ve sosyal yardım zammı da vermektedir. Bağ-Kur sosyal güvencesine ait olan yasalara göre, sigorta priminin ve aynı zamanda sigorta priminin aylıklarının hesaplanmasında yirmi dört gelir basamağı bulunur. Bu tür hesaplamaları internet üzerinden E-Devlet 4B Bağ-Kur sorgulama işlemi ile hızlı bir şekilde yapabilirsiniz. Daha sonra ise belirlenen bu sayı katsayı ile çarpılarak toplam miktar elde edilir. Bağ-Kur sosyal güvencesine sahip olan çalışan bireylerin seçtiği gelir basamağının üzerinde yaklaşık olarak yüzde yirmi oranı malullük, yaşlılık, ölüm sigortası ve yüzde on iki oranı ise sağlık sigortası prim ödemeleri olarak alınmaktadır. Bağ-Kur sosyal güvencesine sahip olan çalışanların, sigortaya ilk kayıt kaptırdıklarında bir kereye özgü olmak üzere seçmiş olduğu gelir basamağının yüzde yirmi beş oranında giriş kesintisi alınır. Bu sosyal güvenceye sahip olan çalışan bireyler ilk altı basamakta her yıl bir üst basamağa Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından geçişi sağlanır. Altıncı basamaktan itibaren ise iki yılda bir ve aynı zamanda talep edilmesi durumunda yükseltme işlemi uygulanır. Bu tür işlemlerinizi E-Devlet 4B Bağ-Kur Sorgulama sistemi ile kolay bir şekilde öğrenebilirsiniz.

Bağ-Kur sosyal güvencesi, sigortalı olarak çalışan bireylerin çalışma gücünün yaklaşık olarak en az üçte ikisini kaybeden sigortalılara malullük sigortası, çalışma süresi olarak belirli bir sınırı geçen sigortalılara yaşlılık sigortası, yaşlılık ya da malullük sigortasına hak kazanmış olmasına rağmen ya da bu sigortalardan aylık alırken ölenlerin yakınlarına tanınan ölüm sigortası imkanı, önceden yaşlılık ya da malullük sigortasından aylık olarak maaş alınmaması şartıyla, belirli bir süreyi doldurdukları halde sigortalılık şartlarını kaybetmeyen bireylerin, tekrar sigortaya başvurmaları durumunda ise tanınan isteğe bağlı olarak sigorta haklarını korumaya devam eder. E-Devlet 4B Bağ-Kur Sorgulama işlemi ile öğrenmek istediğiniz her bilgiye kolayca erişebilirsiniz.

E-Devlet 4B Bağ-Kur Sorgulama

Bağ-Kur sosyal güvencesi genel olarak esnaf, sanatkar ve diğer serbest bir şekilde çalışan insanları kapsamına alan bir sosyal güvenli kuruluşudur. Emekli Sandığı ya da Sosyal Sigortalar Kanunları dışında kalan bireylerin ve aynı zamanda herhangi bir işverene hizmet sözleşmesi ile bağlı olmaksızın çalışan bireyler Bağ-Kur sosyal güvencesine bağlı olurlar. Bağ-Kur sosyal güvencesi mali kaynakları ve ilk katılış sırasında alman giriş kesintilerinden, gelir basamaklarına göre kesilen aylık primlerden meydana gelir. Plasmanlarını devlet tahvillerine yapar, konut ve aynı zamanda iş yeri açma kredisi verir. E-Devlet 4B Bağ-Kur Sorgulama işlemi sayesinde merak ettiğiniz her konuyu buradan öğrenebilirsiniz.

Bağ-Kur sosyal güvencesi finansmanı, üyelerden giriş anında kesilen kesintilerden ve aynı zamanda sigortalı olarak çalışanların gelir basamağından yaklaşık olarak yüzde on beş oranında alınan aylık primlerden karşılanır. E-Devlet 4B Bağ-Kur Sorgulama sistemi ile aylık primlerinizi de öğrenebilirsiniz.

Günümüzde sosyal devletin sağlamış olduğu imkanlar sonucunda her işlemi ve öğrenmek istediğimiz her bilgiyi internet üzerinden kolayca öğrenebiliyoruz. Sigorta işlemleri de bunlardan birisidir. E-Devlet 4B Bağ-Kur sorgulama işleminizi hızlı ve kolay bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. E-Devlet 4B Bağ-Kur sorgulama ile sosyal güvencesi sorgulama butonu sayesinde Bağ-Kur sosyal güvencesine başlangıç tarihinizi, toplam hizmet sürenizi ve aynı zamanda Bağ-Kur sosyal güvencesine ait merak ettiğiniz her türlü bilgiyi kısa bir süre içerisinde elde edebilirsiniz. 5510 sayılı yasaya bağlı olarak, 2008 yılından itibaren, hizmet sözleşmesine bağlı olmaksızın kendi adına ya da kendi hesabına bağımsız bir şekilde çalışan bireyler 4B Bağ-Kur soysal güvencesine bağlı olmaktadırlar. E-Devlet 4B Bağ-Kur sorgulaması yaparak 4B hizmet süresini, 4B hizmete başlama süresini, terk ya da talep tarihlerinizi öğrenebilirsiniz ve aynı zamanda E-Devlet 4B Bağ-Kur Sorgulama işleminizi de yapabilirsiniz. Eski dönemlerde E-Devlet 4B Bağ-Kur Sorgulama işlemi henüz geliştirmemişti. Bu sistem yerine şifresiz bir şekilde Sosyal Güvenlik Kurumu sitesi üzerinden işlemler yapılırdı. Şimdi ise E-Devlet 4B Bağ-Kur Sorgulama işleminizi E-Devlet şifreniz ile yapabilirsiniz. Eğer E-devlet şifrenizi henüz edinmediyseniz size en yakın olan bir PTT şubesine giderek iki lira hizmet bedeli karşılığında öğrenebilirsiniz. E-Devlet 4B Bağ-Kur Sorgulama işleminiz için ilk olarak Sosyal Güvenlik Kurumunun internet sitesini açmanız gerekir. Daha sonra ise açılan sayfada Kimliğimi Şimdi Doğrula butonu yer alacak, butonu tıklayarak bir sonraki sayfaya geçiş yapabilirsiniz. Bir sonraki sayfada ilgili alanlara TC Kimlik numaranızı ve E-Devlet şifrenizi eksiksiz, yanlışsız bir şekilde sisteme aktardıktan sonra erişiminiz tamamlanmış olacaktır. E-Devlet 4B BAĞ-KUR Sorgulama işleminizle ilgili her türlü bilgili bu şekilde edinebilirsiniz.

E – Devlet Bağ-Kur Sorgulama İçin <style=”color: #0000ff;”>TIKLAYINIZ!

BİR YORUM YAZIN

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.