Sorgulamalar artık tek çatı altında!

E-Devlet 65 Yaş Maaşı Sorgulama

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının çıkarmış olduğu yeni kanun ile altmış beş yaş üzeri olan kişileri mutlu edecek ve bu kanun üç ay içerisinde hayata geçirilmiş olacaktır. Bu düzenlemede muhtaç bir durumda olan ve altmış beş yaşını doldurmuş olan kişilerin, altmış beş yaşının altına olan ama ağır engelli durumu sebebiyle bir başkasının yardımı olmadan hayatını sürdüremeyen engelli bireylere üç aylık, 650 lira ile 300 lira arasında maaş ödenecektir. Aynı zamanda altmış beş yaş aylığı, bir kişiye altmış beş yaş aylığının bağlanabilmesi için kişinin mevcut gelirinin net tutarın üçte bir kısmından az olması durumudur. E-Devlet 65 yaş maaşı sorgulama işlemi ile merak ettiğiniz her bilgiyi kolay bir şekilde elde edebilirsiniz.

Asgari ücretin değişmesinden sonra Ocak 2016 tarihi itibariyle daha fazla kişinin altmış beş yaş aylığından yararlanabilecek. Ocak ayı itibariyle limit sınırı 333,3 TL gibi bir ücretten, 433,3 TL’ye yükseldi. Altmış beş yaş aylığından yararlanabilmek için birtakım şartların sağlanmış olması gerekir. E-Devlet 65 yaş maaşı sorgulama işlemi ile başvurunuzun hangi aşamada olduğunu kolay bir şekilde öğrenebilirsiniz. Aynı zamanda altmış beş yaş aylığı alan yaşlılar ya da başkasının yardımı olmadan hayatına devam edemeyecek olan engelli ihtiyaç sahibi birçok kişi yararlanabilecek. 2022 sayılı yasada yapılacak olan değişiklikle, maaş bağlanırken ev içerisinde yer alan kişi başına düşen gelir değil ve sadece bakıma muhtaç olan kişinin geliri göz önünde bulundurulacak. Böylece altmış beş yaş aylıklarının evdeki herhangi bir kişinin işe başlaması ya da gelirin artması gibi faktörlere bağlı olarak herhangi bir kesinti uygulanmamış olacaktır. E-Devlet 65 yaş maaşı sorgulama sistemi sayesinde öğrenmek istediğiniz her bilgiye kolay bir şekilde erişebilirsiniz.

65 Yaş Maaşını Kimler Alabilir?

Sosyal devletin yeni çıkarmış olduğu yasa ile artık yaşlılıktan dolayı çalışamayacak olan kişilerin de bir geliri olacaktır. Ama altmış beş yaş maaşını alabilmek için birtakım şartları sağlıyor olmak gerekir. Bu şartlar ise,

  • Sosyal Güvenlik Kurumları tarafından herhangi bir şekilde geliri olmayan,
  • Altmış beş yaşını doldurmuş olmak,
  • Herhangi bir sosyal güvenceye sigorta primi ödemeyenler,
  • Sosyal Güvenlik Kurumundan gelir ya da aylık hakkından yararlanmayanlar.

Kaymakamlık ya da valiliklerin belirlemiş olduğu 2022 yasa gereği muhtaçlık durumuna sahip olan kişiler almış beş yaş aylığını almaya hak kazanırlar. E-Devlet 65 yaş maaşı sorgulama sistemi ile başvurunuzu kolay bir şekilde takip edebilirsiniz. Ayrıca E-Devlet 65 yaş maaşı sorgulama sistemi ile başvurunuzun sonuçlanıp sonuçlanmadığını da öğrenebilirsiniz.

Altmış beş yaş aylığını alabilmek için yapılması gerene bazı işlemler bulunur. İlk olarak valilik ya da kaymakamlığa bağlı defterdarlık, mal müdürlüklerinden başvuru evraklarının alınması gerekir.  Daha sonra ise muhtaçlık kararı belgeleri alınır. E-Devlet 65 yaş maaşı sorgulama sistemi ile merak ettiklerinizi kolay bir şekilde öğrenebilirsiniz. Başvuru formu, aylık talep dilekçesi, muhtaçlık belgesi ve nüfus cüzdanı örneğini Sosyal Güvenlik Kurumunun Primsiz Ödemeler Genel Müdürlüğüne teslim edilir. SGK teslim edilen belgeleri inceler ve altmış beş yaş maaşının alıp, alamayacağınıza karar verir. E-Devlet 65 yaş maaşı sorgulama sistemi sayesinde başvurunuzun takibini sağlayabilirsiniz.

Altmış beş yaş aylığı bağlama işlemleri, Mal Müdürlükleri ya da defterdarlıklar tarafından tüm belgelerin Genel Müdürlüklere eksiksiz bir şekilde ulaşması, ulaşma tarihine göre sıraya konularak yapılır. Kişiyle ilgili herhangi bir bilgi eksikliğinde yapılacak olan yazışmalar nedeniyle aylık bağlama işlemi uzayabilir. Altmış beş yaş aylığı için yapılan ilk ödeme ülke genelinde yer alan herhangi bir TC Ziraat Bankası şubeleri tarafından, daha sonra yapılacak olan ödemeler ise ülke genelinde yer alan herhangi bir PTT şubesi aracılığı ile yapılacaktır.

E-Devlet 65 Yaş Maaşı Sorgulama

İnsanların yaşının ilerlemesi ve bu nedenle çalışma imkanı bulamayan kişilere bağlanan aylıktır. Bu kişilere aynı zamanda bakmakla görevli olan kişilerin bulunmaması durumunda ise devlet tarafından bağlanan aylığa altmış beş yaş denir. Altmış beş yaş aylığına halk arasında ise muhtaç aylığı denir. E-Devlet 65 yaş maaşı sorgulama sisteminde merak ettiklerinize kolayca erişebilirsiniz. Yaşlıların az da olsa bir gelirinin olması ya da muhtaç bir durumda olmaları durumunda, bu aylığın bağlanabilmesi için kişinin altmış beş yaşının tamamlanması gerekir. E-Devlet 65 yaş maaşı sorgulama sistemi sayesinde başvurunuzun durumunu öğrenebilirsiniz. Aynı zamanda kişinin herhangi bir sosyal güvenlik kurumuna bağlı olmaması gerekir. Bu tür insanlara da bir bakan kişinin bulunmaması gerekir. E-Devlet 65 yaş maaşı sorgulama işleminizi Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün internet sitesi üzerinden de yapabilirsiniz. E-Devlet 65 yaş maaşı sorgulama sistemi ile maaşın bağlanıp, bağlanmadığını ya da aylık başvurusunun hangi bir aşamada olduğunu öğrenebilirsiniz. E-Devlet 65 Yaş Maaşı Sorgulama işlemi için ilk olarak Sosyal Güvenlik Kurumu internet sayfasını açmanız gerekir. Açılan sayfada Kimliği Şimdi Doğrula butonu yer alacak, onu tıklayarak bir sonraki sayfaya geçmeniz gerekir. Bu sayfada ise TC kimlik numarası ve E-Devlet şifresi ile sisteme giriş yapabilirsiniz.

E-Devlet 65 Yaş Maaşı Sorgulama İçin TIKLAYINIZ!

BİR YORUM YAZIN

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.