Sorgulamalar artık tek çatı altında!

E-Devlet Araç Sorgulama

Günümüzde, insanların yaşam standartlarının artması ile birlikte çevremizde rastlayabileceğimiz özel taşıtların sayısı da artmış bulunmaktadır. Bundan yıllar önce özel bir araç sahibi olmak, yüksek gelir seviyesi belirtisiyken artık bırakın yüksek gelir seviyesini ya da bir lüks olmasını, hemen herkesin ihtiyaç duyduğu bir nesne haline gelmiştir özel taşıtlar. Bu nedenle artık hemen her yer bu taşıtlar ile dolup taşmıştır ve bu durum ilerleyen yıllarda da artarak devam edecek gibi gözükmektedir.

Artık insanların kullanabileceği birçok özel araç çeşidi bulunmaktadır. Fakat bu araçlara sahip olmak, yasal olarak da bazı zorunluluk ve sorumlulukları da beraberinde getirmektedir. Örneğin bu tür özel taşıtlar vergilendirmeye tabii tutulur ve her bir çeşidi de ayrı derecelerde vergilendirilir. Ayrıca bu tür bir özel araca sahipseniz, yasal olarak kayıt ettirmeli ve plaka dediğimiz bir numara ile yasallığı tasdiklemelisiniz. Zira araç ile ilgili herhangi bir işlem yapılacağı zaman plaka esas alınarak bu işlemler gerçekleştirilir. Örneğin aracı kullanırken bir trafik cezası almak zorunda kaldınız, bu ceza aracın plakası da kaydedilerek işleme koyulur. Bu nedenle araç sahibi olmak aynı zamanda peşinen çeşitli zorluklar da getirebilmektedir.

Bir diğer husus ise aracın vergilendirilmesidir. Özel araçlar motorlu taşıtlar vergisi denilen bir tür ile vergilendirilmektedir. Her yıl belirli süreler içerisinde bu verginin ödenmesi zorunludur. Aksi takdirde vergi borcu birikir ve yasal işlem başlatılabilir. Bu nedenle aracın yasal durumu ile ilgili bilgi sahibi olmak ve bu durumu sürekli kontrol edebilmek önemlidir. Önceden sadece plaka ile kontrol ederek araç hakkında birçok bilgiye ulaşmak mümkündü. Fakat yeni yapılan düzenlemeler ile birlikte artık sadece kendi adınıza olan araçlar hakkında sorgulama yaptırabilirsiniz.

E-Devlet Araç Sorgulama Nasıl Yapılır?

Araç sorgulama işlemi, yeni geliştirilen uygulamalar ile birlikte artık internet üzerinden yapılmaktadır. E-Devlet sistemi, araç sorgulama üzerinde de hizmet vermektedir. Artık bu sistem sayesinden basit bir E-Devlet araç sorgulama işlemi için evrak ve resmi daire işleri ile uğraşmak zorunda kalmayacaksınız. Sadece önemli bir hatırlatma yapmak gerekirse, önceden herhangi bir plaka üzerinden sorgulama yapılabilmekteydi. Fakat yapılan yeni düzenlemeler ile birlikte bu uygulamanın kişinin gizliliği açısından sıkıntı çıkartabileceği nedeni ile artık sadece kendi adınıza olan araçlar hakkında E-Devlet araç sorgulama yapabileceksiniz. Bu işlemi de E-Devlet sistemi üzerinden yapacaksınız. E-Devlet sisteminden haberdar olmayan okurlarımız için bir daha anlatalım. E-Devlet sistemi internet üzerinden birçok resmi işlemi gerçekleştirmenize olanak sağlayan bir sanal sistemdir. Bu sistem içerisinde çeşitli vatandaşlık bilgileri, önemli belgeler ve çeşitli sorgulama işlemleri gibi hizmetleri alabilirsiniz. Oldukça kullanışlı olan sistemin kullanımı da bir o kadar basittir. Tek yapmanız gereken E-Devlet web sitesine girdikten sonra TC kimlik numarası ve E-Devlet giriş şifresi kullanarak sisteme giriş yapmaktır. E-Devlet şifresi daha önce almamışsanız, PTT şubelerine giderek 2 TL karşılığında E-Devlet şifresi edinebilirsiniz.

E-Devlet araç sorgulama da bu sistem üzerinden yapabileceğiniz işlemlerden birisidir ve daha önce yapmamış okurlarımız için adım adım nasıl yapılır anlatacağız. E-Devlet araç sorgulama için öncelikle linke tıklayarak E-Devlet web sitesine giriş yapalım. E-Devlet araç sorgulama için verdiğimiz linke tıklayıp giriş yaptığınızda karşınıza aşağıdaki görsel görebileceğiniz gibi bir sayfa çıkacaktır.

Adsız

E-Devlet araç sorgulama için görselde kırmızı içine alınan “kimliğimi şimdi doğrula butonuna bastıktan sonra karşınıza çıkacak sayfada, TC kimlik numaranızı ve E-Devlet şifrenizi gerekli boşluklara yazdıktan sonra sisteme giriş butonuna tıklayınız. E-Devlet araç sorgulama için açılan sayfa üzerinden sizin adınıza kayıtlı araç plakaları hakkında işinize yarayacak sorgulamaları gerçekleştirebilirsiniz.

E-Devlet Araç Sorgulama İçin TIKLAYINIZ!

BİR YORUM YAZIN

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.