Sorgulamalar artık tek çatı altında!

E-Devlet Askerlik Sorgulama

Askerlik sorgulama işlemi, askerlik yaşı gelmiş ve askerliğini er ya da yedek subay gibi rütbelerde yapacak olan erkek bireylerin en çok merak ettiği konudur. Ülkenin neresinde, nasıl bir yerde askerlik görevini yerine getireceğini öğrenmek isteyen erkekler artık bu işlemi E-Devlet askerlik sorgulama hizmeti altında gerçekleştirebilirler. Askerlik dünyanın birçok yerinde, genelde erkeklere zorunlu bir hizmet olarak belirlenmiş ve belli bir yaşa gelmiş olan erkeklerin bu vatan hizmetini yerine getirmeleri beklenmektedir. Tabii bazı istisnalar da vardır. Ülkemizde ise askerlik, zorunlu hizmet olarak geçer ve 20 yaşını doldurup özel bir durumu olmayan her erkek bireyin askerlik hizmetini yapmak üzere gelmesini şart koşmaktadır. Özel bir durumdan kast edilen ise, askerlik hizmetini yerine getirmeye herhangi bir sağlık sıkıntısı olmamalıdır. Bir diğer durum ise, askerlik yaşı gelmiş kişi, eğer bir lisans eğitimine devam ediyorsa, o kişiden lisans eğitimi bitene kadar askerlik görevine gelmesi zorunlu tutulmamaktadır.

Aynı zamanda askerlik durumu ile ilgili olarak bir de görevi tecil ettirme imkanı bulunmaktadır. Tecil ettirmeden kastımız, lisans eğitimi alınırken, zaten görev otomatik olarak ertelenmiş olur. Fakat erkek birey, eğitim bittikten sonra zorunlu askerlik görevini 2 yıl kadar daha erteleme hakkı bulunmaktadır. Bu sayede, o süre içeresinde iş bulma düzen kurma gibi ihtiyaçlar karşılanabilir. Fakat bu sürede bittiğinde, askerlik dönemi gelecek ve kayıt olduktan sonra ülkenin herhangi bir yerinde askerlik görevi başlayacaktır. Bu görev yapılacak yerin neresi olduğunu öğrenmek için ise askerlik sorgulama işlemi yapılması gerekmektedir. Askerlik sorgulama işlemi, önceden E-Devlet gibi internet üzerinden hizmet veren kurumlarda yapılmamaktaydı. Bu nedenle er ve erbaş adayları, görev yerlerini öğrenebilmek için uzun süre beklemeleri gerekebilirdi. Bu durum kişi için sıkıntı verici bir durum olabilir. Fakat artık E-Devlet askerlik sorgulama işlemi sayesinde, rahatlıkla bu tür bilgilere ulaşılabilmektedir.

E-Devlet sistemi hakkında fikri olmayan okurlarımız için tekrar yazalım. E-Devlet sistemi, yakın zamanda hayata geçmiş ve hemen hemen birçok resmi işlemin ve sorgulamanın, internet üzerinden halledilmesine olanak sağlayan bir uygulamadır. Bu uygulama sayesinde, insanlar, halletmeleri gereken resmi işlemleri, devlet dairelerinde uzun kuyruklar bekleyerek değil, internet üzerinden kolaylıkla halledebilme imkanı bulmuşlardır. E-Devlet sistemi kişiye vatandaşlık bilgileri, birazdan birinden bahsedeceğimiz çeşitli sorgulamalar ve bazı önemli belgelere ulaşma imkanı sağlamaktadır. E-Devlet sisteminin kullanımı ise oldukça basittir. E Devlet sistemine giriş yapabilmek için TC kimlik numarasına ve E-Devlet giriş şifresine ihtiyacınız olacaktır. Eğer daha önce E-Devlet giriş şifresi almamışsanız, en yakınınızda bulunan PTT şubesine giderek, 2 TL karşılığında E-Devlet giriş şifresi edinebilirsiniz.

E-Devlet Askerlik Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Askerlik sorgulama işlemi, az önce söylediğimiz gibi E-Devlet kapısı kullanılarak yapılmaktadır. Bu nedenle oldukça basit bir işlemdir. Fakat E-Devlet askerlik sorgulamanın nasıl yapıldığını bilmiyorsanız şimdi vereceğimiz adımları uygulayarak E-Devlet askerlik sorgulama işleminizi rahatlıkla gerçekleştirebilirsiniz. Öncelikle yapmanız gereken şey az önce bahsettiğimiz gibi, E-Devlet giriş şifresi edinmektir. Bu şifreyi aldıktan sonra, sisteme giriş yapabiliriz. Yazımızın sonunda verdiğimiz linke tıklayarak E-Devlet askerlik sorgulama sistemine giriş yapalım. Giriş yaptıktan sonra karşımıza aşağıdaki görselde görebileceğiniz gibi bir sayfa çıkacaktır.

4

Karşımıza çıkan bu sayfada E-Devlet askerlik sorgulama için görselde altı kırmızı olarak çizilen butona tıklayalım. Butona tıkladıktan sonra açılan yeni sayfada, bizden TC kimlik numaramızı ve E Devlet şifremizi girmemiz istenecektir. Gerekli yerlere bu şifreleri yazdıktan sonra sisteme giriş butonuna tıkladıktan sonra açılan sayfadan, E-Devlet askerlik sorgulama işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

E-Devlet Askerlik Sorgulama İçin TIKLAYINIZ!

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.