Sorgulamalar artık tek çatı altında!

E-Devlet Çeyiz Parası Sorgulama

Türkiye’de yeni evlenecek olan çiftlere yardım amaçlı, yeni çıkarılan kanunlara göre son bir yıl içerisinde geçerli olmak üzere önemli ölçüde birçok değişiklikler yapıldı. Türkiye’de aynı zamanda yeni evlenecek olan kişilere, yeni bebeği olan annelere, yaşlılara kadar toplumun birçok alanını ilgilendiren sosyal yardımlarla ilgili düzenlemeler yapıldı. Evlenmek için para biriktirmek isteyen çiftler için yapılan yeni düzenlemelerle birlikte en kısa sürede bankalara çeyiz hesabı açtırabilirler. Yeni evlenecek olan ve bu nedenle para biriktirmek isteyen çiftler herhangi bir bankaya çeyiz hesabı açtırmaları durumunda, yüzde yirmi oranında devlet katkısı kendilerine ödenecektir. Bu konuda merak ettiğiniz her şeyi E-Devlet çeyiz parası sorgulama hizmeti ile öğrenebilirsiniz. Devletin evlenmek isteyen çiftlere toplamda beş bin liraya kadar maddi katkısı olacaktır. Çeyiz parasından yararlanmak için E-Devlet çeyiz parası sorgulama işlemini gerçekleştirerek, ayrıntılı bilgi alabilirsiniz. Çeyiz parasından yararlanabilmek için aranan şartlardan biri yirmi yedi yaşından önce evlenmiş olmak gerekir. Devletin yeni başlatmış olduğu bu düzenleme genel olarak 18 Nisan tarihinden itibaren hayata geçirilecektir. Evlilik hazırlığı yapan çiftler bu tarihten itibaren herhangi bir bankaya mevduat hesabı ya da katılım formu açtırmanız gerekir. Bu konuyla ilgili merak ettiğiniz her bilgiyi E-Devlet çeyiz parası sorgulama sistemi ile elde edebilirsiniz. E-Devlet çeyiz parası sorgulama hizmeti aynı zamanda devletin yeni evlenecek olan çiftlere maddi bir destek sağlamak amacıyla hayata geçirilmiştir

E-Devlet Çeyiz Parası Sorgulama İşlemi

Devletin yeni başlattığı uygulamaya göre, artık yeni evlenecek olan çiftlerin para biriktirmesine yardımcı olmak amacıyla çeyiz hesabı açtırabilecekler. Devletin hayata geçirdiği yeni bir uygulama olan çeyiz parası, anne ya da babasının ölümü sebebiyle yetim aylığı alan kız çocuklarının resmi olarak evlenmesi durumunda belirli bir oranda çeyiz parası ödenmektedir. Çeyiz parası ile ilgili her türlü bilgiyi elde etmek için E-Devlet çeyiz parası sorgulama hizmetinden kolaylıkla yararlanabilirsiniz. Sosyal Güvenlik Kurumu Müdürlüklerinden çeyiz parası alabilmek için aranan bazı şartlar bulunur. Eğer anne ya da babasının vefat etmesi durumunda ölüm aylığının evlenmek isteyen insanlara bağlanmış olması gerekir. Çeyiz parası hizmetinden yararlanabilmek için sağlanması gereken diğer şartlar ise, kız çocuklarının ölüm aylığı almaya devam ederken evlenmiş olması gerekir. Dul olan eşlerin yeniden evlenmek istemeleri durumunda tekrar çeyiz parasından yararlanamazlar. E-Devlet çeyiz parası sorgulama hizmetinden kısa bir süre içerisinde yararlanarak, istediğiniz her bilgi kolayca elde edebilirsiniz. Anne ya da babasının vefat etmesi sonucunda devletten aldıkları son ölüm aylığının iki yıl gibi bir toplamı olan yirmi dört katı olması şeklinde ödenmektedir. Çeyiz parası hizmetinden yararlanarak evlenen kız çocuklarına ödenene ölüm geliri de ödenmemeye başlar. Kız çocuğunun boşanması durumunda ise kişiye ölüm geliri müracaat edilmesi durumunda, tekrar bağlanır. E-Devlet çeyiz parası sorgulama hizmetinden yararlanmak için birkaç şartı sağlamanız gerekir. Çeyiz parası başvuru işlemi için kız çocuğunun evliliğinin resmi belgelerle kanıtlanmış olması gerekir. Çeyiz parası alacak kız çocukları, bağlı bulunduğu kurumun İl Müdürlüklerine bir dilekçe yazarak başvuru yapmaları gerekir. Bu dilekçe ile birlikte evlenme zamanı nüfus kütüğüne işlenmemiş ise kuruma evlilik cüzdanının bir örneğinin verilmesi gerekir.

Yeni evlenmek isteyen çiftlere maddi bir yardım sağlamak amacıyla çeyiz parası belirli bazı şartlara bağlı olarak verilir. Çeyiz parasından yararlanabilmek için çeyiz parası hesabı açan herhangi bir bankadan çeyiz hesabı açtırmanız ve aynı zamanda açtırdığınız bu hesaba yaklaşık olarak en az üç yıl boyunca belirli bir miktar yatırmanız gerekir. E-Devlet çeyiz parası sorgulama işlemi ile merak ettiğiniz her bilgiye kısa bir sürede erişim sağlarsınız. E-Devlet çeyiz parası sorgulama hizmetinden yararlanmanız durumunda hesabınızda biriken paraları, mevduat ya da çeyiz hesabı açtığınız bankalardan internet aracılığı ile öğrenebilirsiniz. E-Devlet çeyiz parası sorgulama hizmeti evlenmek isteyip de para biriktiremeyen çiftler için ideal bir işlemdir. Mevduat ya da çeyiz hesabında üç yıl boyunca biriken Devlet biriktirmiş olduğunuz paraya yaklaşık olarak yüzde yirmi oranında hibe ekleyerek çeyiz hesabı açtıran bireye ödeme yapılır. E-Devlet çeyiz parası sorgulama sistemi ile çeyiz hesabı hakkında merak ettiğiniz her bilgiye kolay bir şekilde erişim sağlayabilirsiniz.

Çeyiz hesabına genel olarak aylık ya da üç aylık zaman halinde para yatırılması gerekir. Aylık olarak seçenler ise bir yılda en fazla üç kere, üç aylık süreci tercih edenler ise yılda en fazla bir kere olmak üzere çeyiz parası ödemesini aksatma hakkına sahiptirler. Çeyiz hesabı ödemelerin belirlenen bir süreden daha uzun süre aksatılması halinde maddi açıdan sıkıntıya giren çiftlere yılda iki defa hesaptan para çekme hakkı tanınacak. Ancak çeyiz hesabından para çekildikten sonra kalan bakiye tutarın, hesabın açılış zamanından itibaren yatırılması gereken asgari tutarlar toplamından daha az olmaması gerekir. E-Devlet çeyiz parası sorgulama sistemi ile çeyiz parası ile ilgili merak ettiğiniz her bilgiyi bulabilirsiniz. E-Devlet çeyiz parası sorgulama sistemi ile ayda 400 liradan on beş ay boyunca düzenli bir şekilde ödeme yapan bir kişinin hesabında biriken 6 bin liranın, 4 bin 500 liraya kadar olan kısmını çekme hakkı bulunur.

BİR YORUM YAZIN

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.