Sorgulamalar artık tek çatı altında!

E-Devlet Dava Sorgulama

E-Devlet resmi kurum işlemlerini gerçekleştirmek üzere kurulmuş bir sistemdir. Genellikle E-Devlet kapısı olarak bilinir. Bu sistem üzerinde yapılan işlemlerin en büyük özelliği ise internet üzerinden yapılıyor olmalarıdır. Böylece standart olarak gerçekleştirilen alakalı resmi kuruma gidilerek yapılan sorgulama işlemine göre büyük avantajlar içermektedir. Bu avantajlar arasında en önemlisi şüphesiz ki, zamandan sağlamış olduğu tasarruftur. Herhangi bir yere gitmenize gerek kalmadan sorgulama işleminizi gerçekleştirebildiğiniz için, zamandan tasarruf etmiş olursunuz. E-Devlet kapısı üzerinden yapılan sorgulama işlemleri internet bağlantınızın olduğu herhangi bir akıllı telefon, tablet veya bilgisayar aracılığı ile kolayca gerçekleştirilebilir.

Günümüz teknolojisinin ulaşmış olduğu en zirve nokta internet ve internet hizmetleri ile mümkün hale gelmiştir. Yaşanan gelişmeler sonucu günlük hayatta gerçekleştirmiş olduğumuz pek çok işlem sanal ortam üzerinden gerçekleştirilir hale geldi. Bu sayede büyük bir pratiklik kazanma imkanı bulduk. İnternetin sağlamış olduğu kolaylıklardan biri de E-Devlet kapısıdır. Kurulduğu günden bu yana tüm vatandaşlara, sorgulama işlemleri için büyük bir kolaylık sağlamaktadır. İlk kurulduğu zamanlar sorgulama sayısı her ne kadar kısıtlı olsa da, şuan ki imkanların getirdiği şartlar ile, sorgulama çeşit sayısı büyük oranda arttırılarak, kişiler üzerinde büyük bir çözüm ağı meydana geldi. Resmi kurumlara giderek zaman kaybı yaşamadan, internet üzerinden bu işlemleri hızlı, kolay ve pratik bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

Ancak E-Devlet kapısı üzerinden yapılan sorgulama işlemlerinin büyük bir kısmı kişisel bilgiler içermektedir. Bu sorgulama işlemlerini yapabilmek için bir şifreye ihtiyaç duyacaksınız. Günümüzde E-Devlet şifresi olarak bilinen bu şifre, PTT şubelerinden temin edilmektedir. E-Devlet şifrenizi alabilmek için size en yakın PTT şubesine gidiniz ve görevli kimseden E-Devlet şifresi almak istediğinizi bildiriniz. Şifre temin işlemi sırasında kimlik bilgilerinize başvurulabilir. Ayrıca E-Devlet şifresinin temin bedeli sadece 2 TL’dir. Şifrenizi aldıktan sonra güvenlik sorunu yaşamamak için lütfen yabancı bir kimseyle paylaşmayınız.

E-Devlet şifrenizi temin ettikten sonra artık E-Devlet kapısı üzerinden yapılabilen tüm sorgulama işlemlerini gerçekleştirme hakkınız bulunmaktadır. Bu sorgulama işlemlerinden biri de E-Devlet dava sorgulama işlemidir. Bu konu hakkındaki ayrıntılı bilgiler ve E-devlet dava sorgulamasının nasıl yapıldığı yazının geriye kalan kısmında bahsedilecektir.

E-Devlet Dava Sorgulama İşlemi:

Herhangi bir sebeple hakkınızda dava açılmış ise, üzerinize açılan davanın detaylarını Adalet Bakanlığı üzerinden öğrenmeniz gerekmektedir. Bu detaylar arasında dava sebebi ve davanın gerçekleşeceği tarih yer almaktadır. Ancak E-Devlet kapısı üzerinden yapacağınız E-Devlet dava sorgulama işlemi ile, bu bilgilere çok daha kolay bir şekilde ulaşabilirsiniz.

E-Devlet kapısı üzerinden dava sorgulama işlemini gerçekleştirebilmek için ilk olarak resmi internet sitesi olan www.turkiye.gov.tr adresine gitmeniz gerekmektedir. Bu site açıldığında ise sorgulama işlemlerini görüntüleyebilmek ve E-Devlet dava sorgulama işlemini bulabilmek için sol kısımda yer alan e-Hizmetler butonuna tıklayınız.

e-hizmetler

Aşağıda yer alan görselde de görebileceğiniz üzere, karşınıza uzun bir liste çıkacaktır. Bu liste üzerinden E-Devlet dava sorgulama işlemini gerçekleştirebilmek için hemen ilk sırada bulunan Adalet Bakanlığı’nın altında yer alan UYAP Hizmetlerinden, Mahkeme Dava Dosyası Sorgulama butonuna tıklayınız. Hemen ardından karşınıza bir sayfa çıkacaktır.

src

Bu sayfadan Kimliğimi Şimdi Doğrula diyerek devam ediniz.

mahkeme 2

Yeni açılan sayfa üzerinde sizlerden bir takım bilgiler istenmektedir. Bu bilgiler arasında TC Kimlik No ve E-Devlet Şifresi yer almaktadır. Her 2 bilgiyi de doğru bir şekilde girdikten sonra Sisteme Giriş Yap butonuna tıklayarak, E-Devlet dava sorgulama işleminizi başarılı bir şekilde gerçekleştirmiş olacaksınız.

E-Devlet Dava Sorgulama İşlemi İçin Lütfen TIKLAYINIZ!

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.