Sorgulamalar artık tek çatı altında!

E-Devlet Doğrulama

E devlet devlet hizmetlerinin kullanıcılara kolay ve 7/24 kesintisiz bir şekilde iletilmesini amaçlayan sistemdir. Bu sistem sayesinde vatandaşlar çoğu evrak ve belge işlemini sıra beklemeden çok daha kısa bir süre içerisinde zaman kaybetmeden online olarak gerçekleştirmektedirler. E devlet üzerinden Adalet Bakanlığı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Anadolu Ajansı, Başbakanlık, Sağlık Bakanlığı, Maliye Bakanlığı, Sosyal Güvenlik Kurumu, Belediyeler ve bunlar gibi daha bir çok kurumun sunmakta olduğu hizmetler kolay ve ücretsiz olarak halkın kullanımına sunulmaktadır. E devlet kapısı 18 Aralık 2008 tarihinde Recep Tayyip Erdoğan tarafından Milli Eğitim Bakanlığı Şura Salonu’nda hizmete açılmıştır.

Bu yazımızda sizlere E-Devlet Doğrulama nedir, ve nasıl gerçekleştirilir bu konuları anlatacağız.

E-Devlet Doğrulama Nedir?

E Devlet Doğrulama e devlet sistemine giriş yapabilmek için geçilmesi gereken bir aşamadır. 5 farklı yoldan yapılabilmektedir. Bunlar:

E-Devlet Şifresi İle Doğrulama İşlemi

E Devlet Doğrulama seçenekleri arasında belki de en çok tercih edilen yöntem e devlet şifresi ile sisteme giriş yapmaktır. Bu işlem için 11 haneli Türkiye Cumhuriyeti Kimlik numaranıza ve e devlet şifrenize ihtiyacınız vardır. E devlet şifrenizin bulunmaması halinde bu şifreyi size en yakın PTT şubesine üzerinde Türkiye Cumhuriyeti Kimlik numaranız bulunan bir kimlik belgesi ile ( nüfus cüzdanı, evlilik cüzdanı, pasaport, ehliyet v.b.) müracaat ederek 2 tl işlem ücreti karşılığında şifrenizi alabilirsiniz. Bu şifreyi unutmanız halinde yine aynı şekilde PTT ye başvuruda bulunup 4 tl işlem ücreti karşılığında tekrar şifre alabilirsiniz. E devlet sistemine şifre kullanarak giriş yapmak için aşağıda verilen bağlantıyı kullanabilirsiniz.

E-Devlet Şifresi İle Doğrulama İşlemi İçin TIKLAYINIZ!

11111

Bu sayfada ok ile gösterilen kısma 11 haneli T.C. Kimlik numaranızı ve e devlet şifrenizi yazınız. Sonra ise daire içine alınmış “Sisteme Giriş Yap” butonuna tıklayınız böylelikle E Devlet Doğrulama işleminizi e devlet şifreniz ile gerçekleştirmiş olacaksınız.

Mobil İmza ile E-Devlet Doğrulama İşlemi

Cep telefonu ve GSM SIM kart kullanılarak 5070 sayılı Elektronik İmza Kanununa uygun olarak ıslak imza yerine geçen mobil imza kullanılabilir.

e-Devlet Kapısında mobil imza kullanımı için herhangi bir ücret talep edilmiyor fakat, GSM operatörleri tarafından bir ücretlendirme yapılmaktadır. Mobil İmza ücretlendirmeleri hakkında Turkcell, Avea ya da Vodafone’dan kısaca operatörünüzden bilgi edinebilirsiniz.

21112

Aşağıda verilen linke tıkladığınızda ilk olarak karşınıza yukarıdaki sayfa açılacaktır. Açılan bu sayfada kırmızı çizgi içindeki bölgeye 11 haneli T.C. Kimlik numaranızı, GSM numaranızı yazın ve operatörünüzü seçin daha sonra kırmızı ok ile gösterilen bölgeye “İlerle” butonuna tıklayın böylelikle doğrulama işleminizi mobil imzanız ile gerçekleştirmiş olacaksınız.

Mobil İmza ile E-Devlet Doğrulama İşlemi İçin TIKLAYINIZ!

Elektronik İmza ile Doğrulama İşlemi

E devlete giriş yöntemlerinden biri de e imzanızı kullanmanızdır.

e_devlet_elektronik_imza

Linke tıkladığınızda karşınıza yukarıdaki sayfa açılacaktır. Açılan bu sayfadan öncelikle kırmızı daire içindeki bölümden kart tipinizi seçmeniz gerekmektedir. Kart tipini seçtikten sonra eğer daha önce sisteme giriş yaptıysanız Giriş’i veya sisteme ilk defa giriyorsanız Kayıt seçeneğini seçtikten sonra siyah daire içine alınmış “Devam” butonuna tıklayınız. Sonrasında ise kendinize ait elektronik imza kartınız ile kimliğinizi doğrulayarak sisteme giriş yapabilirsiniz.

Elektronik İmza ile Doğrulama İşlemi TIKLAYINIZ!

T.C. Kimlik Kartı ile E-Devlet Doğrulama İşlemi

T.C Kimlik Kartı,önümüzde ki süreçte kanuni olarak nüfus cüzdanının yerine geçecek olan karttır. T.C Kimlik Kartları, şimdilik yapılan pilot uygulama kapsamında sadece Kırıkkale ilinde ikamet eden vatandaşlara verilmektedir.

T.C.Kimlik Kartı ile Doğrulama İşlemi TIKLAYINIZ!

İnternet Bankacılığı ile E-Devlet Doğrulama İşlemi

E devlete giriş yöntemlerinden biri de internet bankacılığıdır. 2225

Linke tıklamanız halinde karşınıza yukarıdaki sayfa açılacaktır. Açılan sayfadan ilgili bankanın logosuna tıklayarak internet bankacılığı yolu ile doğrulama işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

İnternet Bankacılığı ile E-Devlet Doğrulama İşlemi TIKLAYINIZ!

 

BİR YORUM YAZIN

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.