Sorgulamalar artık tek çatı altında!

E-Devlet Elektronik İmza

E Devlet vatandaşların kurumlarca yürütülen evrak işlemlerini sanal ortam üzerinden online olarak yürütmelerini sağlayan sistemdir. E devlet projesi Türksat A.Ş tarafından ortaya konulmuş bir projedir dolayısıyla da sistemde oluşacak alt yapı problemleri, sistemde yapılması gereken yenilikler gibi durumlardan da Türksat A.Ş sorumludur. E devlet kullanıcılara 18 Aralık 2008 den bu yana hizmet sunmaktadır. Sistemin temel amacı verimliliği arttırmaktır. Örnek verecek olursak kuruma giderek gerçekleştirdiğimiz bir evrak işi en iyi şartlarda 2 saatimizi alacaktır ancak bu işimizi e devlet kapısı üzerinden online olarak yaparsak 5 dakika gibi kısa bir süre içinde işlemimizi tamamlamamız mümkün.

E devlet üzerinden işlemlerinizi tamamlamak için sisteme giriş yapmanız gerekmektedir. Sisteme girişte kullanılan en yaygın yol 11 haneli T.C. kimlik numaramız ve e devlet şifremizi kullanmaktır. Bu işlem için e devlet şifresine sahip olmamız gerekir. E devlet şifrenizin bulunmaması halinde dilediğiniz PTT şubesine üzerinde T.C vatandaşlık numarası bulunan bir kimlik ile ( pasaport, ehliyet, nüfus cüzdanı, evlilik cüzdanı ) başvuruda bulunarak 2 TL işlem ücreti karşılığında şifre alabilirsiniz. Bu yöntemin dışında e devlet sistemine giriş yapmak için kullanabileceğiniz yöntemler ise;  mobil imza, T.C. Kimlik kartı, İnternet bankacılığı ve elektronik imzadır.

Biz bu yazımızda  E-Devlet Elektronik İmzanın ne olduğunu E Devlet Elektronik İmzanızı nasıl alabileceğinizi ve elektronik imza kullanarak e devlet sistemine nasıl giriş yapacağınızı anlatacağız.

Elektronik İmza Nedir?

Elektronik imza bir diğer adıyla sayısal imza; mantıksal bağlantısı bulunan veya elektronik veriye eklenen kimlik doğrulama amacıyla kullanılan imzadır.  Elektronik imzalar el ile imzalanan ıslak imza ile aynı hukuki geçerliliğe sahiplerdir. Elektronik imzalar gönderen kişinin gönderilen belgeyi inkar edemeyeceğini ve bu belgenin gönderim esnasında hiç bir türlü değiştirilmediğini garanti ederler. 5070 sayılı Elektronik İmza Kanunu kapsamında elektronik imza online olarak gerçekleştirilen işlemlerde güvence sağlar. Elektronik imzalar el ile atılan imzalar gibi hukuki geçerliliğe sahiptir.

Elektronik İmza Nasıl Alınır?

Islak imza ile aynı hukuki geçerliliğe sahip olan Elektronik imzanızı oluşturmak için kullanacağınız Nitelikli Elektronik İmza Sertifikaları 5070 Sayılı Elektronik İmza Yasası gereğince Telekomünikasyon Kurumu’na bildirimini yapmış, Türkiye’de bu Nitelikli Elektronik Sertifikaları vermeye yetkili olan “Elektronik Sertifika Hizmet Sağlayıcılara” (ESHS) yapacağınız başvuru ile alabilirsiniz.

Elektronik İmza Nerelerde Kullanılır?

 • Kurumlar arası iletişimlerde e imza kullanılabilir,
 • İş akış sistemlerine entegrasyon ile kurum içi uygulamalarda e imza kullanılabilir ,
 • Elektronik arşivin e-imzalanmasında e imza kullanılabilir,
 • Yöneticilerin ve tüm çalışanların e-imzalı e-posta gönderiminde e imza kullanılabilir ,
 • Toplu imzalama ihtiyaçlarında e imza kullanılabilir ,
 • Islak imza gerektiren tüm uygulamalarda e imza kullanılabilir,
 • Kayıtlı Elektronik Posta (KEP) sisteminde  e imza kullanılabilir,
 • Çalışan hizmet sözleşmelerinde ve diğer tüm sözleşmelerde  e imza kullanılabilir,
 • Performans, izin, fazla mesai ve masraf onay formlarında  e imza kullanılabilir,
 • Bayi ağı iletişiminde sipariş sürecinde  e imza kullanılabilir,
 • Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Ulusal Bilgi Bankasında (TİTUBB)  e imza kullanılabilir,
 • Gümrük ve dış ticaret işlemlerinde  e imza kullanılabilir,
 • Banka talimatlarının e-imzalı gönderiminde e imza kullanılabilir,
 • Genel Kurul, Ortaklar Kurulu ve Yönetim Kurulu kararlarının imzalanmasında e imza kullanılabilir,
 • E-devlet uygulamalarında (turkiye.gov.tr) e imza kullanılabilir,
 • E-imza kullanım zorunluluğu olan kamu projelerinde (Sanayi Bakanlığı, EKAP, UYAP,…) e imza kullanılabilir,
 • MERSİS Projesi kapsamında ticari sicil işlemlerinde e imza kullanılabilir.

Yukarıdaki verilen işlemlerin tamamında e imza kullanabilirsiniz.

E-Devlet Elektronik İmza

E devlete giriş yöntemlerinden biri de e imzanızı kullanmanızdır. Yazımızın bu bölümünde sizlere e devlet elektronik imza kullanarak sisteme nasıl giriş yapacağınızı anlatacağız.

İlk olarak yazının sonunda verilen linke tıklayınız.

e_devlet_elektronik_imza

 

Linke tıkladığınızda karşınıza yukarıdaki sayfa açılacaktır. Açılan bu sayfadan öncelikle kırmızı daire içindeki bölümden kart tipinizi seçmeniz gerekmektedir. Kart tipini seçtikten sonra eğer daha önce sisteme giriş yaptıysanız Giriş’i veya sisteme ilk defa giriyorsanız Kayıt seçeneğini seçtikten sonra siyah daire içine alınmış “Devam” butonuna tıklayınız. Sonrasında ise kendinize ait elektronik imza kartınız ile kimliğinizi doğrulayarak sisteme giriş yapabilirsiniz.

E-Devlet Elektronik İmza İle Sisteme Giriş Yapmak İçin TIKLAYINIZ!

 

BİR YORUM YAZIN

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.