Sorgulamalar artık tek çatı altında!

E-Devlet Emeklilik Sorgulama

Son zamanlarda eğitim seviyesi oldukça önemli bir durum haline geldi. Çünkü artık bir iş imkanından yararlanmak için neredeyse iş yerlerinin kriterlerinden bile sayılmayan üniversite mezunu olma şartı artık iş ilanlarının olmazsa olmazı oldu. Ülkemizde işsizlik oranının fazla olduğu ve bir çoğunun da üniversite mezunu olduğu gerçeğini göz ardı edemeyiz. Artık insanlar iş imkanını bir maaş karşılığı olarak görmemektedir. Aynı zamanda iş demek bir insanın kendini güvenceye almak ve geleceğini garantilemek anlamına da gelmektedir. Çünkü insanlar yıllarca emek verdiği kurumlardan ayrıldığı zaman ve iş gücünün de yeterli olmamasından kaynaklı olarak çalışamaması ve hayatını devam etmesi adına ihtiyaç duyduğu gereksinimleri karşılayamaması kişinin geleceğini karanlık bir hale getirebilir. Bu nedenden dolayı iş demek bir kişi için başta sağlık alanında olmak üzere daha bir çok sosyal alanda iş yerinin sağladığı imkanlardan faydalanmak demektir. Bunu sağlayan bazı sigorta güvenceleri vardır. Bu sigorta güvencelerinin oluşturduğu kurumlardan en çok bilinenleri ise SSK ve Bağ-Kur’dur. Bu iki kurum her ne kadar amaç olarak aynı hedefe hizmet verseler de aralarında oldukça farklı farklılıklar vardır. Bu da kişinin meslek grubuna göre değişkenlik göstermektedir. Bunların vereceği hizmet alanları aynı olsa da ne derece sizlere yardım edeceği değişkenlik göstermektedir. Bu nedenle birçok kişi emeklilik sorgulama işlemleri yapmaktadır. Bizde bugün E-Devlet Emeklilik Sorgulama işlemlerinin nasıl yapıldığından bahsedeceğiz.

E-Devlet Emeklilik Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Emeklilik her kişinin ilk iş gününden bugüne kadar düşündüğü bir durumdur. Emeklili belirli bir hizmet yılını dolduran kişilerin karşılığı olarak işten ayrılması ve emekli maaşından yararlanması anlamına gelmektedir. Yine emekli olduğunuz halde başta sağlık alanında olmak üzere diğer imkanlardan da farklı yüzdelerde yararlanabilir. Artık hangi kuruma bağlı olursanız olun emeklilik sorgulama işlemleri için kurumlar önünde saatlerce beklemenize gerek kalmayacaktır. Bu kurumlara gitmenize bile gerek kalmadan emekliliğiniz sorgulayabilirsiniz. Bunun için devlet son n yılda gelişen teknolojiye kayıtsız kalmayarak vatandaşlarına daha iyi bir hizmet kalitesi sunabilmek amacıyla bir sistem oluşturdu. E-devlet adı verilen bu sistem pek çok kurumda gerçekleştireceğiniz işlemleri tek bir çatı altına topladı diyebiliriz. Emeklilik sorgulama da bunlardan biridir.

E-Devlet emeklilik sorgulama işlemi için öncelikle bir adet E-Devlet şifresine ihtiyacınız olacaktır. Bunun için ise sizlerin yaşadığı ilde sizlere en yakın PTT şubelerine gidip edinmeniz mümkündür. E-Devlet emeklilik sorgulama işlemi için E-Devlet şifresi almak üzere başvurduğunuz PTT şubelerinde yetkililer sizlere bir form verecektir. Bu formu eksiksiz bir şekilde doldurmanız oldukça önemlidir. Çünkü bu formda istenilen bilgiler sayesinde sisteme kaydınız olacak ve her girişinizde bu bilgileri tekrar tekrar yazmak zorunda kalmayacaksınız. E-Devlet emeklilik sorgulama işlemi için vermiş olduğunuz bu form sonrasında başvurduğunuz gün içerisinde yetkililer sizlere 2 TL karşılığında E-Devlet şifrenizi verecektir. Bu şifre ile beraber internet bağlantısının olduğu herhangi bir bilgisayardan veya akıllı cep telefonunda internet erişimi sağlayın. Daha sonra resmi E-Devlet sisteminin sayfasını açın. Burada sizlerden bazı bilgileriniz istenecektir. Bu bilgiler sistemin sizleri anımsayabilmesi adına istenilen bilgilerdir. Bu bilgiler T. C kimlik numaranız ve E-Devlet şifresidir. Bu bilgileri uygun boşluklara eksiksiz bir şekilde yazdıktan sonra kimliğimi sorgula butonuna basarak sistemin sizleri tanımasına onay verin. Karşınıza yenilenerek açılacak olan sayfada E-hizmetler başlığı altında yer alan emeklilik sorgulama butonuna tıklayarak E-Devlet emeklilik sorgulama işleminizi başarılı bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.  Aşağıda yer verdiğimiz E-Devlet sitesi linki üzerinden anlattığımız bu işlemleri gerçekleştirebilirsiniz

E-Devlet Emeklilik Sorgulama İşlemleri İçin BURAYA TIKLAYINIZ!

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.