E-Devlet Giriş Şifresiz | Sorgulamalar artık tek çatı altında!

E-Devlet Giriş Şifresiz


Günümüzde kullanmış olduğumuz teknolojilerin büyük bir kısmı internet ve bilgisayar teknolojileri sayesinde geliştirilmiştir. Bu yüzden internet hayatlarımız için büyük bir öneme sahiptir. İnternet sayesinde gündelik işlemleri, kamu kurum ve kuruluşlara ait işlemleri, resmi işlemleri, devletler ve devletler arası işlemler gerçekleştirilmektedir. Ayrıca mühendislik uygulamaları, tıp ve sağlık sektörü, bankacılık ve internet bankacılığı, bakanlıklar ve diğer resmi kurumlar üzerinde bulunan kayıtlı dosyalar ve ilerlemeler, internetin sağlamış olduğu sanal depolama alanlarında depolanmaktadır.

Ayrıca internetin sağlamış olduğu faydalardan bir yenisi de kamu kurum ve kuruluşlarına ait sorgulama işlemleridir. Resmi kurumlara ait olarak yapılan sorgulama işlemleri normal koşullarda, alakalı resmi kuruma gidilerek bireysel olarak yapılmaktaydı. Ancak son teknoloji sayesinde bu işlem artık sanal ortam üzerinden gerçekleştirilebilir hale geldi. Resmi kurum sorgulamaları yapılabilmek üzere E-Devlet kapısı kuruldu.

E-Devlet kapısı pek çok resmi kurum sorgulama işlemlerini içeren büyük bir sistemden meydana gelmektedir. Bu sistem içerisinde resmi kurumlara ait bakanlıklar ve diğer kuruluşlar yer almaktadır. E-Devlet kapısı üzerinden yapılan sorgulama işlemlerinin büyük bir kısmı bazı kişisel bilgiler içermektedir. Bu yüzden kişisel bilgilerin korunması adına bir şifre konulmasına ihtiyaç duyulmuştur. Bu şifre E-Devlet şifresi olarak bilinmektedir.

E-Devlet şifresini temin edebilmek için size en yakın PTT şubesine gitmeniz ve görevli kimseden E-Devlet şifresi talebinde bulunmanız gerekmektedir. Şifre temini sırasında kimlik bilgilerinize başvurabilir. Ayrıca E-Devlet şifresinin temini için ödenmesi gereken bedel sadece 2 TL’dir. E-Devlet şifrenizi temin ettikten sonra E-Devlet sorgulama işlemlerini gerçekleştirme imkanı bulabileceksiniz. Ayrıca E-Devlet şifresi dışında E-Devlet giriş şifresiz işlemi yapmak için de çeşitli seçenekleriniz bulunmaktadır.

E-Devlet Giriş Şifresiz:

E-Devlet kapısına girip işlem yapabilmek için tek seçenek E-Devlet şifresi değildir. Bunun dışında da bazı bir takım yöntemler ile sisteme giriş yapabilirsiniz. Bu yöntemler arasında mobil imza, elektronik imza, TC kimlik kartı ve internet bankacılığı ile giriş yapabilme imkanlarınız bulunmaktadır. Bu işlemler E-devlet giriş şifresiz işlemlerdir. Bunun için ilk olarak E-Devlet resmi internet sitesi olan www.turkiye.gov.tr adresine gitmeniz gerekmektedir. Bu site üzerinde sağ üst kısımda yer alan Sisteme Giriş butonuna basmanız gerekmektedir.

e-devlet şifre yenileme3

Açılan sayfadaki kutucuğun üst kısmında sisteme giriş yapma seçenekleriniz bulunmaktadır. Bunlar arasında E-Devlet şifresi dışındaki ilk seçenek mobil imzadır. Mobil imza, GSM operatörleri olan Turkcell, Avea ve Vodafone aracılığı ile temin edilmektedir. Bunun için abonesi olduğunuz operatörün en yakın şubesine gitmeniz ve mobil imza talep etmeniz gerekmektedir. Mobil imza alırken ön başvuru, başvuru ve aktivasyon işlemlerinden geçeceksiniz. Mobil imzanızı temin ettikten sonra sistem üzerine TC kimlik no, GSM numaranız ve GSM operatör bilginiz ile E-devlet giriş şifresiz yapabilirsiniz.

mobil imza

Bir diğer sisteme E-Devlet giriş şifresiz seçeneği ise elektronik imzadır. 5070 sayılı kanun gereğince imzanızın elektronik ortama aktarılması işlemidir. Bu işlemi gerçekleştirmek üzere bir takım firmalara gerekli eğitimlerin artından sertifikalar verilmiştir. Bu firmalar aracılığı ile bir miktar ücret karşılığında elektronik imza oluşturabilirsiniz. Elektronik imza veren firmaların bir listesine ise www.tk.gov.tr adresi yani Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu resmi sitesi aracılığı ile ulaşabilirsiniz.

el imza

Önümüzdeki yıllarda aktif olarak nüfus cüzdanları yerine kullanılmaya başlanılacak olan TC kimlik kartı ile de E-Devlet giriş şifresiz işlemini gerçekleştirme imkanına sahipsiniz. Temin edeceğiniz kart okuyucular sayesinde E-Devlet kapısına, kartınızı okutarak giriş yapabilme imkanına sahip olacağız.

 

İnternet bankacılığı ile E-Devlet giriş şifresiz  yapabilme işlemi için ilk olarak banka bilginizi seçmeniz gerekecektir.

 

Hemen ardından bankanızın sayfasına yönlendirileceksiniz. Burada müşteri numarası ve şifre bilgileriniz ile banka sistemine giriş yaparak, aynı zamanda E-Devlet kapısına da giriş yapmış olacaksınız.

E-Devlet Giriş Şifresiz İşlemi İçin Lütfen TIKLAYINIZ!

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış!

BİR YORUM YAZIN

 

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.