Sorgulamalar artık tek çatı altında!

E-Devlet İlk Giriş

E-Devlet kapısı resmi kurum işlemlerini gerçekleştirmek üzere kurulmuş bir sistemden meydana gelmektedir. Bu sistem internet üzerinden gerçekleştirilen bir takım sorgulama işlemlerini kapsamaktadır. Normal şartlarda resmi kurumlara ait yapacağınız sorgulama işlemleri için alakalı resmi kuruma gitmeniz gerekmekte ve kimlik bilgileriniz ile işleminizi gerçekleştirmeniz gerekmektedir. Ayrıca bazı durumlarda yoğunluğa göre saatlerce sıra beklemenizde cabası. Ancak E-Devlet kapısı üzerinden yapacağınız resmi kurum sorgulamalarını çok kısa sürelerde gerçekleştirme imkanı bulacak ve zamandan büyük ölçüde tasarruf edebileceksiniz. Yazının geriye kalan kısmında E-Devlet ilk giriş hakkında bir takım bilgiler verilecektir.

Çağımızın gerektirdiği internet teknolojileri sayesinde gündelik hayatlarımız bir hayli kolaylaşmıştır. Elimizin altında bulunan teknolojik cihazların büyük bir kısmı internet bağlantısı içermektedir. Akıllı telefonlar, tabletler ve bilgisayarlar ile internete bağlanarak işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Böylece herhangi bir yere gitmeden işlemlerinizi yapabilme imkanına sahipsiniz. Örnek olarak giyim alışverişleriniz için internet üzerinden giyim ve aksesuar eşyaları satan firmaların internet sitelerine girebilir ve bu siteler üzerinden kredi kartınız ile alışveriş yapabilirsiniz. Yapmış olduğunuz alışverişler kargo aracılığı ile kapınıza kadar teslim edilmektedir. Böylece mağaza mağaza gezmenize gerek kalmadan alışveriş işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

E-Devlet İlk Giriş:

İnternet üzerinden yapacağınız E-Devlet ilk giriş ve sorgulama işlemlerini gerçekleştirebilmek için ilk olarak E-Devlet kapısı resmi internet sitesi olan www.turkiye.gov.tr adresine girmeniz gerekmektedir. Sol kısımda bulunan araç çubuğundan e-Hizmetler butonuna tıklamanız durumunda karşınıza bir sayfa açılacak ve bu sayfa üzerinde uzun bir listenin bulunduğunu göreceksiniz. Bu liste resmi kurumların harf sırasına göre yapılmış ve her bir resmi kurumun altında yapılabilen alt işlemleri görebilirsiniz.

Ana sayfaya tekrar geri döndüğünüzde 2. sırada bulunan Kamu Kurumları başlığına tıkladığınızda ise resmi kurumların isimlerinin bulunduğu bir liste ile karşılaşacaksınız. Bu kurumlardan hangisiyle alakalı bir sorgulama işlemi yapmak istiyorsanız, ona tıklayınız ve açılacak alt işlemler aracılığı ile sorgulama işleminizi seçerek sorgulamaya devam ediniz.

Belediyeler butonuna tıkladığınızda ise ilk olarak il bilgisi seçmeniz gerekecektir. Daha sonrasında ilçe bilgisi seçerek o ilçe için yapabileceğiniz sorgulama işlemlerinizi görüntüleme imkanına sahipsiniz.

Ayrıca pek çok E-Devlet işlemi ve E-Devlet ilk giriş işlemi kişisel bilgiler içermektedir. Bu yüzden bilgilerinize yabancı bir kimsenin ulaşmasını engellemek için bir şifre temin etmelisiniz. Bu şifre günümüzde E-Devlet şifresi olarak bilinmektedir. E-Devlet şifresinin dağıtım işlemi PTT şubeleri tarafından gerçekleştirilmektedir. E-Devlet şifrenizi temin edebilmek için en yakın PTT şubesine gitmeniz ve E-Devlet şifrenizi talep etmeniz gerekmektedir.

E-Devlet şifresini aldıktan sonra artık E-Devlet ilk giriş işlemlerini aktif bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. E-Devlet şifrenizle sisteme E-Devlet ilk giriş yapabilmek için www.turkiye.gov.tr adresine gidiniz. Sağ üst kısımda bulunan Sisteme Giriş butonuna tıklayınız. Bu butonun konumunu hemen alt kısımda verilecek bir görsel üzerinde de görebilirsiniz.

e-devlet şifre yenileme3

Bu botuna tıkladığınızda karşınıza bir sayfa çıkacaktır. Bu sayfa üzerinde sisteme giriş yapma imkanınız bulunmaktadır.

e-devlet

Sizden istenecek bilgiler arasında TC Kimlik No ve PTT şubesinden temin etmiş olduğunuz E-Devlet şifresi yer almaktadır. Her 2 bilgiyi de sırasıyla ve doğru bir şekilde doldurduktan sonra Sisteme Giriş Yap butonuna tıklamanız gerekmektedir. Böylece bilgileriniz ile sisteme giriş yapabilir ve sorgulama işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Ayrıca şifresini unutan kişiler de yine bu sayfa üzerinde yer alan Şifremi Unuttum butonuna tıklayarak yeni şifre temin edebilirler. Ancak bu işlem için kimlik bilgilerinin doğrulanabilmesi adına bir takım bilgilerin doldurulması ve bazı aşamalardan geçilmesi gerekmektedir. Böylece E-Devlet ilk giriş işlemini yapmış olacaksınız.

E-devlet ilk giriş işlemi için TIKLAYINIZ!

 

BİR YORUM YAZIN

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.