E-Devlet ile Dava Sorgulama | Sorgulamalar artık tek çatı altında!

E-Devlet ile Dava Sorgulama


İnsanlar çeşitli durumlar karşısında ya da insanlar karşısında haksızlığa uğradıklarında ve bir durumun değişmesini istediklerinde, adalet sistemine başvururlar. Savundukları ve değişmesini istedikleri konular ise, mahkemelerde açılan davalar ile işlenir ve karara bağlanmaktadır. Adalet sistemi bu bağlamda oldukça geniş bir yelpazeyi kapsamaktadır. Birçok dava çeşidi bulunur ve insan bu dava çeşitlerinden herhangi birini hayatının herhangi bir döneminde tecrübe etmek zorunda kalabilir. Bu nedenle kişinin hakkında açılmış olan ya da bir şekilde o kişiyi alakadar eden davaları takip etmesi, gelişmelerini incelemesi çok önemli bir durumdur. Davaların takip edilmesi, kişilerin avukatları aracılığı ile de yapılabilmektedir, fakat dava ile alakası olan kişi, direk bu davayı kendi de takip etmek isterse izlemesi gereken birtakım prosedürler bulunmaktadır.

Asıl konumuza gelmeden önce bu prosedürlerden bahsedecek olursak, ne yazık ki ülkemizde bürokratik işler zaman zaman biraz yavaş işleyebilir. Bu nedenle sadece dava dosyaları ile alakalı durumlardan haberdar olmak dahi çileli bir hal alabilmektedir. Ayrıca bir başka durum olarak, kişi, hakkında açılmış bir dava olup olmadığını, kendisine o dava ile ilgili mahkeme celbi gelmeden öğrenmesi mümkün olmayabilir. Fakat artık bu tür mahkemelik vakaları inceleyip takip edebilmek için çok daha kolay ve efektif bir yol bulunmaktadır. Artık interneti kullanarak sanal ortamdan davalar ile ilgili işlemler de pekala halledilebilir. Bunun için, tabii ki artık birçok işimizi kolayca halletmemizi sağlayan E-Devlet sistemi kullanılır.

Yaşadığımız teknoloji çağında, artık yerimizden dahi kalmamıza gerek kalmadan birçok işi halledebilir hale gelmiş bulunmaktayız. E-Devlet sisteminin de kişilerin kullanımına sunulması ile birlikte birçok bürokratik işi bu sanal sistem üzerinden, sıra bekleme ya da devlet daireleri arasında mekik dokuma derdi kalmadan öğrenebilir bir hale geldik. E-Devlet sistemini bilmeyenler için bir kez daha hatırlatmamız gerekirse, kişilerin kendileri ile ilgili resmi işlemleri yapabildikleri bir çeşit sanal devlet portalıdır. Bu sanal portal kullanılarak, kişisel vatandaşlık bilgilerine, kişiyi ilgilendiren çeşitli sorgulamalara ve daha birçok bürokratik işleme ulaşmak oldukça kolay bir hal almıştır. E-Devlet sistemini kullanabilmek için ise yapılması gereken işlem çok basittir; sisteme giriş için TC kimlik numarası ve E-Devlet giriş şifresi. Bu şifreyi eğer daha önce almamışsanız, size en yakın PTT şubesine kimliğiniz ile birlikte giderek, sisteme giriş için kullanabileceğiniz şifreyi alabilirsiniz. Şifrenizi de aldıktan sonra E-Devlet web sitesine TC kimlik numarası ve şifre ile giriş yaparak ihtiyacınız olan işlemleri yapabilirsiniz.

E-Devlet ile Dava Sorgulama Nasıl Yapılır?

E-Devlet sistemi üzerinden, artık dava ve o mahkeme davasına ait dosyaların sorgulamasını yapmanız mümkün kılınmıştır. E-Devlet ile dava sorgulama sayesinde hakkınızda açılan davaların duruşma tarihlerinin ne zaman olacağından, sonuçlanmış davaların kararlarına kadar birçok önemli bilgiye yerinizden kalkmadan rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Eğer E-Devlet ile dava sorgulama işlemini nasıl yapacağınızı bilmiyorsanız, yazımızın devamında bulunan adımları uygulayabilirsiniz.

E-Devlet ile dava sorgulama için yapmanız gereken ilk şey, alttaki linke tıklayarak sisteme giriş yapabileceğiniz web sayfasını açmaktır. E-Devlet ile dava sorgulama için verdiğimiz bağlantıya tıkladığınızda karşınıza aşağıdaki görselde görebileceğiniz gibi bir sayfa çıkacaktır. E-Devlet ile dava sorgulama için bu sayfa üzerinden kırmızı ile belirtilmiş olan “kimliğimi şimdi doğrula” butonuna tıkladıktan sonra karşınıza farklı bir sayfa gelecek.

963125

Bu açılan sayfada E-Devlet ile dava sorgulama için görselde belirttiğimiz gibi, TC kimlik numarası kısmına TC numarası, diğer boşluğa da PTT şubelerinden edindiğiniz E-Devlet giriş şifresini tuşladıktan sonra, sisteme giriş yap butonu ile sisteme girebilirsiniz. Sisteme girdikten sonra E-Devlet ile dava sorgulama yapabilirsiniz.

Adsız

E-Devlet ile Dava Sorgulama İçin TIKLAYINIZ!

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış!

BİR YORUM YAZIN

 

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.