Sorgulamalar artık tek çatı altında!

E-Devlet İşkur

İşkur yani Türkiye İş Kurumu çalışma hayatını düzenlemek amacıyla aktif ve pasif politikalar sunan iş arayan ve iş vereni ortak bir noktada buluşturan kurumdur. Kurumun asıl amacı istihdamın azalmasını önlemektir. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına bağlıdır.

2. Dünya Savaşını takip eden dönemlerde sosyal devlet anlayışının dünyada giderek yaygınlaşması ve önem kazanması sebebiyle Türkiye’de de bir kamu istihdam kurumu kurulmasının gerekliliği gündeme gelmiş bunun sonucunda 1946 yılında 4837 sayılı kanun ile “İş ve İşçi Bulma Kurumu” adı altında bir kurum kurulmuştur. Kurumun iş arayanlar ile iş verenleri bir araya getirmesinin yanı sıra 1960 lı yıllarda yurt dışına yoğun olarak işç gönderiminde bulunması dikkat çekicidir. Kurum Uluslararası ILO sözleşmeler gereği tamamen kapatılmasa da oldukça küçültülmüştür. 2003 yılında yürürlüğe giren 4857 sayılı yeni İş Kanunu dolayısıyla İş ve İşçi Bulma Kurumu da 4904 sayılı kanun ile adı değiştirilmiş Türkiye İş Kurumu olmuş ve çok daha kapsamlı bir şekilde faaliyetlerini sürdürmeye başlamıştır. Günümüzde özellikle iş arayan ve iş veren kesimlerince büyük ilgi gören kurum istihdamı arttırma yolunda çalışmalarına devam etmektedir.

Bu yazımızda sizlere E-Devlet İşkur hizmetlerinin neler olduğunu, E Devlet İşkur hizmetlerinin hangi amaçlarla kullanıldığını ve E Devlet İşkur hizmetlerini sitemiz üzerinden verilen linkler yardımıyla nasıl kullanacağınızı anlatacağız.

E-Devlet İŞKUR Hizmetleri Nelerdir?

İşkur e devlet sistemi üzerinden bazı hizmetleri vatandaşların kullanımına sunmuştur. E Devlet İşkur hizmetleri sayesinde vatandaşlar bir çok hizmeti kuruma gitmeye gerek duymadan kolay bir şekilde online olarak e devlet sistemi üzerinden yapabilmektedirler. E Devlet İşkur hizmetlerinden yararlanabilmek için tek yapmanız gereken e devlet sistemine giriş yapmaktır. Bu işlem için ise 11 haneli T.C. kimlik numaranıza ve e devlet şifreniz gereklidir. E devlet şifrenizin bulunmaması halinde size en yakın PTT şubesine üzerinde T.C. Kimlik numarası bulunan kimlikleri ( evlilik cüzdanı, ehliyet, pasaport v.b.) ile başvuruda bulunup 2 TL işlem ücreti karşılığında e devlet şifresine sahip olabilirsiniz. Eğer e devlet şifreniz yoksa sisteme giriş yapmak için mobil imza, elektronik imza, T.C. kimlik kartı veya internet bankacılığı üzerinden de giriş yapabilmeniz mümkündür. E Devlet İşkur hizmetleri Sorgulama işleminizi sitemiz üzerinden yapmak için aşağıda verilen bağlantıları kullanabilirsiniz.

  • İş Başvuru Sonucu Sorgulama

Türkiye İş Kurumunun sunmakta olduğu bu hizmet sayesinde yapmış olduğunuz iş başvurularının sonuçlarını kuruma gitmenize gerek kalmadan e devlet sistemi üzerinden görüntüleyebilirsiniz. İş başvuru sonucu sorgulama işleminizi sitemiz üzerinden yapmak için aşağıda verilen bağlantıyı kullanabilirsiniz.

İş Başvuru Sonucu Sorgulama İşlemi İçin TIKLAYINIZ!

  • İşsizlik Ödeneği Başvurusu

Türkiye İş Kurumunun sunmakta olduğu bu hizmet sayesinde işsizlik ödeneği almak için e devlet sistemi üzerinden başvuruda bulunabilirsiniz. İşsizlik ödeneği başvurusu işleminizi sitemiz üzerinden yapmak için aşağıda verilen bağlantıyı kullanabilirsiniz.

İşsizlik Ödeneği Başvurusu İçin TIKLAYINIZ!

  • İşsizlik Ödeneği Ödemesi

Türkiye İş Kurumunun sunmakta olduğu bu hizmet sayesinde almakta olduğunuz işsizlik ödeneğine ait bilgilerinizi kuruma gitmenize gerek kalmadan e devlet sistemi üzerinden görüntüleyebilirsiniz. İşsizlik ödeneği ödemesi işleminizi sitemiz üzerinden yapmak için aşağıda verilen bağlantıyı kullanabilirsiniz.

İşsizlik Ödeneği Ödemesi İçin TIKLAYINIZ!

  • Kriterlere Göre Açık İş Sorgulama ve İş Başvurusu

Türkiye İş Kurumunun sunmakta olduğu bu hizmet sayesinde açık iş ilanlarını görüntüleyebilir ve bu iş ilanlarına başvuruda bulunabilirsiniz. Kriterlere Göre Açık İş Sorgulama ve İş Başvurusu işleminizi sitemiz üzerinden yapmak için aşağıda verilen bağlantıyı kullanabilirsiniz.

Kriterlere Göre Açık İş Sorgulama ve İş Başvurusu TIKLAYINIZ!

  • Meslek Kursu Sorgulama

Türkiye İş Kurumunun sunmakta olduğu bu E Devlet İşkur hizmeti sayesinde İşkurun açtığı meslek kurslarını sorgulayabilir ve bu meslek kurslarına başvuruda bulunabilirsiniz. Meslek Kursu Sorgulama işleminizi sitemiz üzerinden yapmak için aşağıda verilen bağlantıyı kullanabilirsiniz.

Meslek Kursu Sorgulama TIKLAYINIZ!

  • Profile Göre Açık İş Sorgulama ve İş Başvurusu

Türkiye İş Kurumunun sunmakta olduğu bu hizmet sayesinde belirli kriterlere göre kullanıcının işkur profiline göre uygun olan işlerin sorgulanması ve bu işlere başvuru yapılması amaçlanır. Profile Göre Açık İş Sorgulama ve İş Başvurusu işleminizi sitemiz üzerinden yapmak için aşağıda verilen bağlantıyı kullanabilirsiniz.

Profile Göre Açık İş Sorgulama ve İş Başvurusu TIKLAYINIZ!

  • Türk Meslek Sözlüğü

Türkiye İş Kurumunun sunmakta olduğu E Devlet İşkur hizmeti sayesinde Türk meslek bilgileri sorgulaması yapılmaktadır. Türk meslek sözlüğü sorgulama işleminizi sitemiz üzerinden yapmak için aşağıda verilen bağlantıyı kullanabilirsiniz.

Türk Meslek Sözlüğü TIKLAYINIZ!

Yukarıda verilen E Devlet İşkur hizmetlerinden yararlanmak için ilk olarak ilgili E Devlet İşkur hizmetinin linkine tıklayınız. Verilen E Devlet İşkur hizmetlerinden bir tanesinin örnek olarak anlatacak olursak;

7777777777777777777777

İş başvuru sonucu sorgulama E Devlet İşkur hizmetinin linkine tıkladığımızda karşımıza ilk olarak yukarıdaki sayfa açılacaktır. Açılan bu sayfadan “Kimliğimi Şimdi Doğrula” butonuna tıklamanız gerekmektedir.

123456

Daha sonra karşınıza yukarıda verilen görseldeki sayfa açılacaktır. Açılan bu sayfada ok ile gösterilen kısma 11 haneli T.C. Kimlik numaranızı ve e devlet şifrenizi yazınız. Sonra ise daire içine alınmış “Sisteme Giriş Yap” butonuna tıklayınız böylelikle İş başvuru sonucu sorgulamanızı yapmış olacaksınız. Bu işlemi diğer E Devlet İşkur hizmetleri için uygulamanız halinde ilgili E Devlet İşkur hizmetini kullanabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.