Sorgulamalar artık tek çatı altında!

E-Devlet Kimlik Sorgulama

İnternet şüphesiz ki çağımızın en büyük gelişmişlik göstergesidir. İnternet sayesinde yapılan işlemler gündelik hayatlarımıza büyük kolaylıklar sağlamaktadır. Bu kolaylıklara örnek olarak sanal ortam üzerinden yapılan işlemler arasında bankacılık işlemleri, sosyal medya hesapları, mesajlaşma işlemleri, mail alma ve gönderme, gönderi paylaşma, ödeme işlemleri, resmi işlemler gibi pek çok işlem yer almaktadır. Bu işlemlere ek olarak resmi kurum sorgulamaları da verilebilir.

Resmi kurum ve kuruluşlar ile alakalı sorgulama işlemlerini gerçekleştirmek için normal şartlarda o resmi kuruma giderek, kimlik bilgileriniz ile işlem yapmanız gerekmektedir. Ancak yoğun iş temposu düşünülecek olduğunda, bu işlemler sizler için büyük bir zaman kaybına neden olacaktır. Bu yüzden sizler için çok daha basit bir yöntem ile bu işlemleri nasıl gerçekleştirebileceğinizden bahsedeceğiz.

Resmi kurum sorgulama işlemlerini daha kolay bir şekilde gerçekleştirebilmek için bir sistem kuruldu. Bu sistem E-Devlet kapısı olarak bilinmektedir. E-Devlet kapısı aracılığı ile pek çok sorgulama işleminizi sanal ortam üzerinden gerçekleştirebilirsiniz. Böylece sorgulama işleminizi gerçekleştireceğiniz resmi kuruma gitmenize ve vakit kaybetmenize gerek kalmadan sorgulama işleminizi tamamlamış olacaksınız. E-Devlet resmi internet sitesi www.turkiye.gov.tr olarak bilinmektedir.

Ancak E-Devlet işlemlerinin büyük bir kısmı sadece size özgü sorgulama işlemlerini içermektedir. Yani sorgulama sonuçlarınız kişisel bilgiler barındırmaktadır. Bilgilerinizin yabancı kişilerin eline geçmesinin önlenmesi gerekiyordu. Bu yüzden sorgulama işleminizi yapabilmek için bir şifreye ihtiyaç duyacaksınız. Bu şifre E-Devlet şifresidir.

E-Devlet şifresi E-Devlet sorgulama işlemlerini gerçekleştirebilmek için gerekli bir şifredir. E-Devlet şifrenizi kullanarak, sistem üzerine giriş yapabilir ve yapmak istediğiniz sorgulama işlemini bularak, gerçekleştirebilirsiniz. E-Devlet şifresi PTT şubelerinden temin edilmektedir. E-Devlet şifrenizi alabilmek için size en yakın PTT şubesine gidebilir ve görevlilerden E-Devlet şifresi almak istediğinizi talep edebilirsiniz. E-Devlet şifresi temin işlemi sırasında bir takım kimlik bilgilerini başvurulabilir ve bu şifrenin temin bedeli olarak 2 TL gibi temsili bir ücret talep edilmektedir. E-Devlet şifrenizi temin ettikten sonra güvenlik sorunu yaşamamak için lütfen şifrenizi yabancı kimseler ile paylaşmayınız.

Şifrenizi aldıktan sonra E-Devlet kimlik sorgulama işlemini yapabileceksiniz. E-Devlet kimlik sorgulama işlemi için alacağınız E-Devlet şifresi E-Devlet kapısına giriş yapma imkanı ağlar. Bu işlemi gerçekleştirebilmek için gerekli adımlar ayrıntılı bir şekilde yazının devamında verilecektir.

E-Devlet Kimlik Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

E-Devlet şifrenizi aldıktan sonra E-Devlet kimlik sorgulama sistemine giriş yapabilmek için E-Devlet resmi internet sitesi olan www.turkiye.gov.tr adresine gitmelisiniz. Bu site üzerinde tüm E-Devlet sorgulama işlemleri online olarak gerçekleştirilir. Bu sayede büyük bir kolaylıkla ve herhangi bir yere gitmenize gerek kalmadan işlemlerinizi tamamlayabilirsiniz. Ayrıca oldukça büyük bir sistem olduğu için ihtiyacınıza yönelik sorgulama işleminizi bulmanız oldukça kolaydır.

E-Devlet şifreniz ile birlikte E-Devlet kapısına giriş yapabilmek için ilk olarak www.turkiye.gov.tr adresine gidiniz. Bu site üzerinde sorgulama yapabilmek için ilk olarak giriş yapmanız gerekmektedir. Giriş yapabilmek için sayfanın sol üst kısmında yer alan Sisteme Giriş butonuna tıklayınız. Bu butona ait bir görsel hemen alt kısımda verilecektir.

e-devlet şifre yenileme3

Butona tıkladığınızda karşınıza bir sayfa çıkacak ve bu sayfa üzerinde girmeniz gereken bir takım bilgiler yer almaktadır. Buradaki giriş yapabileceğiniz seçenekler arasında E-Devlet şifresi, mobil imza, elektronik imza, TC kimlik kartı ve internet bankacılığı gibi seçenekler yer almaktadır. Diğer giriş işlemleri daha uğraştırıcı işlemlerdir. Bu yüzden en kolay yöntem olan E-Devlet şifresi ile giriş yapmanızı tavsiye ederiz. Böylece E-Devlet kimlik sorgulama işleminizi yapabileceksiniz.

e-devlet

E-Devlet şifreniz ile sisteme giriş yapabilmek için E-Devlet şifrenizi ve TC kimlik numaranızı gerekli boşluklara sırası ile doldurup, Sisteme Giriş Yap butonuna basarak sisteme giriş işleminizi başarıyla gerçekleştirebilirsiniz. Böylece E-Devlet kimlik sorgulama işlemini büyük bir kolaylıkla tamamlamış olacaksınız.

E-Devlet Kimlik Sorgulama İşlemi İçin Lütfen TIKLAYINIZ!

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.