E-Devlet Mahkeme Sorgulama | Sorgulamalar artık tek çatı altında!

E-Devlet Mahkeme Sorgulama

E-Devlet kapısı aracılığı ile resmi kurumlara ait sorgulama işlemlerinizi tek bir sistem üzerinden gerçekleştirebilirsiniz. E-Devlet kapısına ait sorgulama işlemlerini yapabilmek için internete ihtiyaç duyacaksınız. İnternet sayesinde gerçekleştirebildiğimiz pek çok işlemden biri de E-Devlet kapısı işlemleridir. Gündelik hayatta sık sık kullanılan internet sayesinde, sıradan işlemler bile hızlı, kolay ve pratik bir şekilde sanal ortam üzerinden gerçekleştirilme imkanına sahiptir. Bu işlemler arasında bankacılık işlemleri, araştırma, geliştirme, sorgulama, resmi işlemler, sosyal medya hesapları, ödeme işlemleri ve daha binlerce örnek işlem bulunmaktadır. E-Devlet kapısı üzerinden yapacağınız işlemler de bunlardan bir tanesidir.

Ancak E-Devlet kapısı üzerinden gerçekleştireceğiniz pek çok işlem size özgü bilgiler barındırmaktadır. Bu bilgileri koruyabilmek ve yabancı kimselerin öğrenmesini engellemek için bir şifre konulmasına ihtiyaç duyulmuştur. Bu şifre E-Devlet şifresi olup, temin işlemi PTT kurumları aracılığı ile yapılmaktadır. E-Devlet şifrenizi temin edebilmek için en yakın PTT şubesine giderek, şifre talebinde bulunabilirsiniz. Bu şifrenin temin bedeli ise sadece 2 TL’dir. E-Devlet şifrenizi aldıktan sonra E-Devlet kapısına giriş yaparak, sorgulama işlemlerinizi gerçekleştirebilir, yazıcı aracılığı ile çıktı alabilir ve gerekli kurumlara iletebilirsiniz.

E-Devlet kapısı üzerinden gerçekleştirilen işlemlerden biri de E-Devlet mahkeme sorgulama işlemidir. Eğer üzerinize açılmış bir mahkemeye ait veya geçmiş zamanlı bir mahkemeye ait detayları sorgulama istiyorsanız, bu işlemi gerçekleştirerek istediğiniz bilgilere kolayca ulaşabilirsiniz. E-Devlet mahkeme sorgulama işlemine ait detaylı bilgiler yazının devamında ayrıntılı bir şekilde verilecektir.

E-Devlet Mahkeme Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Mahkeme ile alakalı işlemler Adalet Bakanlığı üzerinden gerçekleştirilir. Mahkeme sorgulama işlemi için Adalet Bakanlığına giderek, kimlik bilgileriniz ile detaylı bilgi alabilirsiniz. Ancak yoğun bir iş temposuna sahip olan kişiler için bu işlem oldukça vakit alabilir. Bu yüzden çok daha basit bir sorgulama işlemi ile istediğiniz bilgilere pratik bir biçimde ulaşabilirsiniz.

E-Devlet mahkeme sorgulama işlemini yapabilmek için ilk olarak E-Devlet kapısı internet sitesi olan www.turkiye.gov.tr adresine gitmeniz gerekmektedir. Bu site üzerinde yer alan resmi kurum sorgulama işlemlerini gerçekleştirebilmek için ilk olarak sol kısımda bulunan e-Hizmetler butonuna tıklamanız gerekmektedir.

e-hizmetler

Açılan sayfa üzerinde harf sırasına göre sıralanmış resmi kurumlar, bunların isimleri ve alt başlıklar halinde gerçekleştirebileceğiniz sorgulama işlemleri yer almaktadır. E-Devlet mahkeme sorgulama işlemi Adalet Bakanlığı üzerinden gerçekleştirilen bir işlem olduğu için bu sorgulama işlemini yaparken en üst sırada bulunan Adalet Bakanlığı başlığının altından UYAP Hizmetleri > Mahkeme Dava Dosyası Sorgulama butonuna tıklamanız gerekmektedir.

mahkeme 1

Bu butona tıkladığınızda karşınıza yeni bir sayfa çıkacaktır. Bu sayfa üzerinden Kimliğimi Şimdi Doğrula butonuna basarak devam ediniz.

mahkeme 2

Artık kimlik bilgilerinizin doğrulanacağı sayfaya ulaşmış bulunmaktadır. Bu sayfada sizden bir takım bilgiler istenecektir. İstenen bilgiler arasında TC kimlik numarası ve E-Devlet şifresi yer almaktadır. Her 2 bilgiyi de gerekli boşluklara sırası ile doldurunuz. Hemen ardından Sisteme Giriş Yap butonuna tıklamanız gerekmektedir. Böylelikle internetin getirmiş olduğu kolaylıklar arasında bulunan E-Devlet kapısı üzerinden E-Devlet mahkeme sorgulama işlemini başarıyla gerçekleştirmiş olacaksınız. Gördüğünüz üzere E-Devlet kapısı üzerinden yapılan işlemler, E-Devlet şifreniz bulunduğu takdirde, standart olarak resmi kuruma gidilerek yapılan sorgulama işlemlerine çok daha hızlı ve kolay bir şekilde gerçekleştirilmektedir. Ayrıca karşınıza gelen dökümanı bilgisayarınıza kayıt edebilir ve ihtiyaç duyulduğu takdirde yazıcı ile çıktısını alarak, istenilen kurumlara iletebilirsiniz.

E-Devlet Mahkeme Sorgulama İşlemi İçin Lütfen TIKLAYINIZ!

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış!

BİR YORUM YAZIN

 

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.