Sorgulamalar artık tek çatı altında!

E-Devlet Miras Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır? Üzerime Miras Var mı?

Günümüzün en karmaşık konularından bir tanesi de miras işlemleridir. Vatandaşlar kendilerine miras kalıp kalmadığını, mirasın nasıl pay edildiğini, mirasta kimlerle ortak olduğunu öğrenmek istemektedirler. Bu bilgilerin öğrenilmesi için mirasçılık belgesine bakılması gerekir. Mirasçılık belgelerine sulh hukuk mahkemeleri aracılığıyla ulaşılabildiği gibi noterler üzerinden de erişmek mümkündür. Bir süre önce e-devlet sistemi de önemli bir yeniliğe imza attı ve mirasların sorgulanmasına ilişkin işlemlerin online olarak gerçekleştirilmesine olanak tanıdı. Adalet Bakanlığı tarafından sağlanan bilgiler kapsamında sorgulama yapan vatandaş, miras bırakan kişiye ait T.C. kimlik numarasını yazarak kendisine miras kalıp kalmadığını, kaldıysa bu mirasın türünü, pay durumunu ve diğer bilgileri sistemden görebilecek. Bu sayede hem sorgulama yapmak için noterlere ya da sulh hukuk mahkemelerine gidilmesine gerek kalmadı hem de işlemler çok daha hızlı ve kolay bir şekilde gerçekleştirilebilir hale geldi.

Miras Sorgulama Nasıl Yapılır?

1. Noter ve hakimlikler aracılığıyla sorgulama

Veraset ilamı adıyla da bilinen mirasçılık belgesinin alınabilmesi için vatandaşlar noterlere ya da sulh hukuk mahkemelerine gidebilirler. Bu kurumlara giderken vatandaşlar yanlarında kendilerine ait nüfus cüzdanı ya da nüfus cüzdanı yerine geçer nitelikte bir resmi belgeye ilave olarak miras bırakan kişiye ait ölüm belgesi, nüfus kayıt örneği ve veraset ilamı istemi içeren bir dilekçeyi de götürmeleri gerekiyor. Bu belgelerin noterdeki ya da sulh hukuk mahkemelerindeki yetkili personele sunulması ile birlikte mirasçı olunup olunmadığına ilişkin sorgulama işlemi gerçekleştirilebilir.

2. E-devlet sistemi üzerinden sorgulama

Miras hakkı sorgulama işlemlerinizi Turkiye.gov.tr adresi üzerinden faaliyetlerini sürdüren e-devlet sistemi aracılığıyla gerçekleştirebilirsiniz. Adalet Bakanlığı ile e-devlet sisteminin iş birliği ile hazırlanan sorgulama sayfası sayesinde T.C. ile miras sorgulama işlemini gerçekleştirip konu hakkında aradığınız bilgilere ulaşabilirsiniz.

 • E devletten miras sorgulamak için ilk olarak bu bölümün en altında vermiş olduğumuz bağlantıya tıklayıp ilgili sayfayı açın.

 • Söz konusu bağlantıya tıkladıktan sonra karşınıza gelen ekranda yer alan mavi renkli kutucuk içerisindeki “kimliğimi şimdi doğrula” yazısına tıklayın ve giriş bölümüne geçin.

 • Giriş bölümünde kimlik doğrulama işleminizin tamamlanabilmesi için ilgili boşluklara sırasıyla T.C. kimlik numaranızı ve e-devlet sistemi için belirlemiş olduğunuz şifreyi girin.
 • Eğer henüz e-devlet şifrenizi temin etmediyseniz mesai günü ve saati içinde evinize yakın bir konumda yer alan herhangi bir PTT iş yerine gidip yetkili personele kimlik kartınızı göstermek suretiyle içerisinde parolanızın yazılı olduğu zarfı satın alabilirsiniz.
 • Daha önce bir şifre zarfı temin edip parola oluşturmanıza rağmen bu parolayı hatırlayamıyorsanız giriş ekranında yer alan “şifremi unuttum” butonuna tıklayın. Bu butona tıkladıktan sonra sistem güvenlik amacıyla sizden bazı kimlik bilgilerinizi talep edecektir. Bu bilgileri doğru bir şekilde yazdıktan sonra yakın bir akrabanıza ait T.C. kimlik numarasını girmeniz ve cep telefonu numaranıza gönderilen güvenlik kodunu ilgili boşluğa yazıp işlemi tamamlamanız gerekecektir. Bu sayede yeni bir şifre oluşturma şansına sahip olacaksınız. Eğer sistemde bir cep telefonu numarası kayıtlı değilse bu işlemi yapmanız mümkün olmayacaktır. Yeniden bir PTT merkezine gidip tekrar içerisinde şifrenizin yazılı olduğu başka bir zarfı satın almanız gerekecektir.
 • E-devlet şifresi dışındaki yöntemlerle de sisteme giriş yapmanız mümkündür. Giriş ekranındaki üst menüde bulunan opsiyonlar aracılığıyla sisteme giriş sağlayabilirsiniz. Bunun için mobil imza, internet bankacılığı, elektronik imza ya da T.C. kimlik kartı seçeneklerinden size uygun olanı seçin ve ilgili aşamaları tamamlayıp “sisteme giriş yap” yazısına tıklayarak giriş işleminizi gerçekleştirin.

E-devlet sistemine giriş yöntemleri olan e-devlet şifresi, mobil imza, internet bankacılığı, elektronik imza ve T.C. kimlik kartı seçenekleri hakkında detaylı bilgi almak için: E-Devlet Kapısına Giriş – E-Devlet Giriş Nasıl Yapılır?

 • Sisteme başarılı bir şekilde giriş yaptıktan sonra karşınıza Adalet Bakanlığı tarafından hazırlanan “Veraset İlamı Sorgulama” sayfası açılacaktır. Bu sayfa üzerinden ilgili sorgulamayı gerçekleştirebilmek için size miras bırakan kişinin T.C. kimlik numarasını biliyor olmanız gerekir.
 • Söz konusu kişinin T.C. kimlik numarasını ilgili boşluğa girdikten sonra “sorgula” butonuna tıklayın.

 • Eğer hakkında sorgulama yapmış olduğunuz kişi tarafından size bırakılan bir miras yoksa ya da söz konusu miras henüz sisteme düşmemiş ise yukarıda görmüş olduğunuz ekran görüntüsünde yer alan uyarı ile karşılaşır ve “kayıt bulunamadı” uyarısını görürsünüz.
 • Diğer taraftan adınıza kayıtlı miras ya da miraslar olması halinde tapu miras sorgulama işleminizin sonucunda sahibi olduğunuz mirasların listesini görmeniz mümkün olacaktır.
 • Size miras bırakan kişi sayısı birden fazla ise bir kez sorgulama yapıp sonucu gördükten sonra “geri” tuşuna basıp diğer miras bırakan kişiye ait T.C. kimlik numarasını girip yeni bir sorgulama gerçekleştirebilirsiniz.

E-devlet miras sorgulama işlemini gerçekleştirmek için TIKLAYINIZ

Tapu Bilgisi Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Vatandaşlar vefat eden ebeveynlerinden, akrabalarından ya da başka tanıdıklarından kalan mirasların kendi üstlerine geçip geçmediğini de öğrenmek istemektedirler. Eğer siz de miras kalan mülke ait tapunun üzerinize geçip geçmediğini sorgulamak istiyorsanız e-devlet sisteminden yararlanmanız mümkündür.

 • Bu işlemi gerçekleştirmek için ilk olarak bu bölümün en altında yer alan bağlantıya tıklayın ve Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü’nün e-devlet üzerinden sunduğu tapu bilgileri sorgulama sayfasını açın.
 • Eğer sisteme giriş yapmamış durumdaysanız sırasıyla “kimliğimi şimdi doğrula” butonuna tıklayın ve T.C. kimlik numaranız ile e-devlet şifrenizi girip sisteme giriş yapın.

 • Sisteme giriş yaptıktan sonra karşınıza çıkan sayfada üzerinize kayıtlı olan tüm tapulara ait bilgileri görme şansına sahip olacaksınız.
 • Eğer adınıza kayıtlı herhangi bir tapu bulunmuyorsa yukarıdaki ekran görüntüsünde yer alan uyarı ile karşılaşırsınız. Bu durum sizin ya herhangi bir tapuya sahip olmadığınızı ya da size miras kalan herhangi bir mülkün henüz tam anlamıyla sizin üstünüze geçmediğini gösterir.
 • Diğer taraftan sahibi olduğunuz tapuların listesini görebilmeniz halinde bu listeden her bir tapuya ait detayları görüntüleme hakkınız mevcuttur. Tapuya ait adres, büyüklük, ortaklık gibi tüm detayları bu sistem üzerinden görüntülemek mümkündür.
 • Eğer bu sayfada çıkması gerektiğini düşündüğünüz herhangi bir mülkün sahibi konumundaysanız Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü ile telefon aracılığıyla veya merkez binaya giderek iletişime geçmeniz ve sorunun düzeltilmesine yönelik talepte bulunmanız gerekir.
 • Ayrıca taşınmaz listesinde sahibi olmadığınız ve T.C. kimlik numaranız ile uyuşmayan başka bir mülk görüyorsanız bu durumun da düzeltilmesi için yine Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü ile iletişime geçmeniz gerekecektir.

E-devlet sistemi üzerinden tapu bilgilerini sorgulamak için TIKLAYINIZ

BİR YORUM YAZIN

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.