E-Devlet Mobil İmza | Sorgulamalar artık tek çatı altında!

E-Devlet Mobil İmza

Günümüzün en önemli gelişmişlik ölçütlerinden biri şüphesiz ki internettir. Çağımızda gelişen internet teknolojileri sayesinde pek çok işlem artık sanal ortam üzerinden gerçekleştirilebilir bir hal aldı. Bu sayede büyük kolaylıklar da hemen ardından gelmeye başladı. Örnek olarak bankacılık işlemleri internet bankacılığı ile yapılabilmektedir. Bu sayede bankanıza giderek, işleminizi yapmak için sıra bekleme derdiniz de son buldu. Ayrıca fatura ödeme işlemleri, her türlü alışveriş işlemleri ve bunlar gibi pek çok işlem de internet üzerinden yapılabilmektedir. Son yıllarda bu işlemlerin arasına, resmi kurum sorgulamaları da girmeye başladı.

Normalde resmi kurum işlemlerinizi yapabilmeniz için, o resmi kurumun binasına giderek, işleminizi bu şekilde gerçekleştirmeniz gerekmektedir. Ancak yapacağınız işleme ve resmi kuruma bağlı olarak saatlerce sıra bekleme durumunuz da göz ardı edilmemelidir. Bu durumda yoğun bir iş temposu içerisinde bulunan kişiler, bu işlemler için yeterli vakti bulamayabilir. Ancak internet teknolojilerinin gelişmesi ile E-Devlet sistemi de son yıllarda oldukça popüler bir şekilde kullanılmaya başladı.

E-Devlet, resmi kurum işlemlerinin gerçekleştirildiği büyük bir sistem olarak kullanılmaya başlanmıştır. İçerisinde resmi kurumlarının pek çok işlemleri bir arada toplanmış bir halde yıllardır hizmet vermektedir. En önemli özelliği ise sanal ortam üzerinden yapılan işlemlerden oluştuğu için herhangi bir yere gitmenize gerek kalmadan işlemlerinizi gerçekleştirme imkanınızın oluşudur. E-Devlet sisteminin büyüyerek gelişmesi ile birlikte artık sistemin içerisinde kamu kurumlarına ve belediyelere ait işlemler de yapılabilmektedir. Bu anlamda örnek olarak fatura sorgulama ve ödeme işlemlerinizi de bulunduğunuz il ve ilçe sorgulaması ile internet üzerinden kolayca halledebilirsiniz. Ancak pek çok E-Devlet sorgulama işlemini gerçekleştirebilmek için bir şifreye ihtiyaç duyacaksınız.

Bu şifre günümüzde E-Devlet şifresi olarak kullanılmaya başlanmıştır. E-Devlet şifresi bir nevi kimlik doğrulama işlemi için gerekmektedir. E-Devlet sistemine bu şifre ile giriş yaparak, sorgulama işlemlerinizi yapmanız mümkün kılınır. E-Devlet şifresinin dağıtım işlemini ise günümüzde PTT şubeleri üstlenmektedir. Bu yüzden E-Devlet şifrenizi temin edebilmek için ilk olarak bir E-Devlet şifresi temin etmeniz gerekmektedir. Görevli kişiye E-Devlet şifresi almak istediğinizi söyleyerek, sadece 2 TL karşılığında size özgü E-Devlet şifrenizi alabilirsiniz.

E-Devlet şifrenizin temininin ardından, E-Devlet sorgulama işlemlerinizi büyük bir güvenle yapabilirsiniz. Ayrıca sisteme giriş yapabilmek için tek kural E-Devlet şifrenizin olması değildir. Bunun yanı sıra E-Devlet mobil imza, elektronik imza, TC kimlik kartı ve internet bankacılığı ile de sisteme giriş yapmak seçeneğiniz bulunmaktadır. Yazının geriye kalan kısmında ise E-Devlet mobil imza ve nasıl temin edebileceğiniz hakkında bilgiler daha ayrıntılı bir şekilde verilecektir.

E-Devlet Mobil İmza Nedir?

E-Devlet mobil imza ile E-Devlet sistemi içerisine giriş yapma imkanınız bulunmaktadır. E-Devlet mobil imzanızı ise GSM operatörleriniz aracılığı ile temin edebilirsiniz. E-Devlet mobil imza için abonelik işlemi genel olarak 3 aşamadan oluşmaktadır. Bunlar ön başvuru, başvuru ve aktivasyon işlemleridir. Mobil imza hakkındaki kurallar GSM operatörünüze göre değişiklik gösterir. Vodafone, Turkcell ve Türk Telekom abonelerinden her biri mobil imza temini içim GSM cep merkezlerine gitmeleri ve ayrıntılı olarak bilgi almaları gerekmektedir. Her bir firmanın abonelik işlemleri ve ücretlendirmeleri de değişiklik göstermektedir.

E-Devlet mobil imzanızın temininin ardından E-Devlet üzerinden giriş yapabilmek ve işlemlerinizi gerçekleştirebilmek için ilk olarak E-Devlet resmi internet sitesi olan www.turkiye.gov.tr adresine gitmeniz gerekmektedir. Bu site üzerinde aşağıdaki görselde de görebileceğiniz üzere sağ üst kısımda bulunan Sisteme Giriş butonuna basmanız gerekmektedir.

aa

Daha sonrasında karşınıza çıkan sayfanın üst kısmında bulunan Mobil İmza butonuna tıklayınız.

mobil

Böylece E-Devlet mobil imzanız için gereken TC Kimlik No, GSM Numaranız ve GSM Operatörünüzü seçerek, İlerle butonuna basıp, sizlere verilen komutları takip ederek E-Devlet mobil imza ile sisteme giriş yaparak sorgulama işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

E-Devlet Mobil İmza İçin TIKLAYINIZ!

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış!

BİR YORUM YAZIN

 

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.