E-Devlet Pasaport Kayıt | Sorgulamalar artık tek çatı altında!

E-Devlet Pasaport Kayıt

Yurt dışından alınan cihazların ülkemizde kullanılması için BTK’ya kayıt işlemlerinin tamamının yapılmış olması gerekmektedir. Pasaport kaydı işlemlerinin yapılmaması halinde 2 gün ve 2 hafta içerisinde telefonlar bloklanmaktadır. Gerekli olan bu işlemleri E-devlet sistemi ile rahatça yapabilmeniz mümkündür. E-Devlet pasaport kayıt işlemlerini yazımızın devamında ayrıntılı olarak bulabilmeniz mümkündür.

Her geçen yıl farklı modelleri ile karşımıza çıkan akıllı telefonlara yetişebilmek ülkemiz çerçevesindeki yaşam standartlarına pek uyum sağlamamaktadır. Özellikle de telefonlara konulmuş olan vergilerin oldukça yüksek olması sebebi ile, Avrupa ülkelerine seyahat edenlerin dönüşlerinde pasaportlarına kayıt ettirebilecekleri bir telefon alabilme imkanları bulunmaktadır. Ülkemizde de yurt dışından getirmiş olduğunuz akıllı telefonları kullanabilmek için IMEI kaydının yapılmış olması gerekmektedir. Süreç olarak bakıldığı zaman 2 yıl içerisinde yurtdışına yapılan seyahatlerde yalnızca 1 adet telefon kaydı yapılabilmektedir. E-Devlet pasaport kayıt işlemleri de böyledir. Ülkemize giriş işlemini yaptıktan en fazla 60 gün içerisinde IMEI kaydının yapılmış olması gerekmektedir. IMEI kaydı yaptırmayanların da pasaport haklarının yanmış olacağı için telefon kaydı yaptırmaları mümkün değildir. Şimdi de E-Devlet pasaport kayıt işlemlerinde internetten kayıtlara gelelim.

İnternetten IMEI Kaydı

E-Devlet pasaport kayıt işlemini kolayca yapabilmek için işlemlerinizi online olarak da gerçekleştirebilmeniz mümkündür. E- devlet uygulaması ile beraber IMEI kayıtlarınız için de e-devlet giriş bilgilerinizi tam olarak bilmeniz gerekmektedir.

E-devlete giriş için gerekli olacak bilgilere sahip değilseniz herhangi bir PTT şubesine gidip kimlik belgeniz ile beraber 2 TL karşılığında alabilmeniz mümkündür. İlk girişinizi yaptıktan sonra mail adresinizi ve telefonunuzu güncellemeniz de şifrenizi unutmanız sırasında şifrenize kolayca sıfırlamanıza yardımcı olacaktır. Giriş bilgilerinize sahipseniz ve giriş yapamıyor iseniz ve telefon,mail gibi bilgileriniz de güncel değil ise PTT şubelerinden baştan şifre tedarik işlemlerinizi yapmanız gerekmektedir. 2016 yılında güncellenmiş olan cep telefonlarının harç ücretleri 138,80 TL olarak güncellenmiştir. Online işlemler ile de ödemenizi rahatlıkla gerçekleştirebilmeniz mümkündür. Cep telefonu harç ödeme kısmına girişinizi yapıp gerekli olan bilgileri giriş yaparak ödemenizi gerçekleştirebilmeniz mümkündür. Bununla beraber banka internet şubesi ile vergiler ve borçlar sayfasından da ödeme işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Burada dikkat edilmesi gerekli olan en önemli nokta, kendi bilgileriniz yerine pasaport sahibinin bilgilerini eksik olmadan yazmanız gerekmektedir. Telefonunuzun IMEI numarasını da öğrenmeniz için *#06# yapıp arama tuşuna da basarak IMEI numaranızı öğrenebilmeniz mümkündür. Yanlış IMEI ile yapılan E-Devlet pasaport kayıt işlemlerinde iptal ya da düzeltme işlemlerinde mevzuat gereğince mümkünü yoktur. Bu işlemlerden sonra en az 1 saat sonra E-devlet internet şubesine girişinizi yapıp altta verilen resimdeki gibi sırasıyla işlemlerinizi yapmanız gerekmektedir.

E-Devlet pasaport kayıt işlemlerine gelelim. E-devlet internet sitesine giriş işlemlerinizi tamamladıktan sonra arama kısmına IMEI kayıt şeklinde yazmanız durumunda karşınıza çıkacak olan kısımda devam et seçeneğini aşağıdaki görseldeki gibi seçmeniz gerekmektedir.

Açılan sayfada kendi adıma ve çocuğum adına başvuracağım seçeneği çıkacaktır. Burada dikkat edilmesi gerekli olan telefonu yurt dışından getiren pasaport sahibinin kendi bilgileri ile başvurusunu yapması gerekmektedir. E-Devlet pasaport kayıt işlemlerinde bilgilerin doğruluğu önemlidir.

Gerekli olan bütün bilgileri ayrıntılı olarak doldurmanızın ardından yeni pasaportlar 9 karakterli olması ve de U, S, Z, P ile başlaması gerekmektedir. Eski ve de G harfi ile başlamakta olan pasaportlar 7 harf ile başlamaktadır. Bu pasaportların numarasına dikkat edilmesi gerekmektedir. Gerekli olan bilgileri doldurduktan sonra devam et seçeneğine tıklamanız gerekmektedir. Karşınıza bu devam et seçeneğinin ardından ödeme kısmı gelecektir. Eğer daha öncesinden ödeme işlemlerini yaptıysanız, ödememi kontrol et seçeneğini seçebilirsiniz. Ödeme işleminiz kabul edildiyse onaylanma işlemi tamamlanacaktır. Aşağıdaki resimdeki gibi ödeme işleminizin onaylandığını gösteren bir ekran karşınıza çıkacaktır. E-Devlet pasaport kayıt işlemlerini böyle tamamlarsınız.

E-Devlet pasaport kayıt işlemleri yukarıda belirttiğimiz şekilde yapılmaktadır. E-Devlet pasaport kayıt hakkında daha detaylı bilgi ve IMEI kaydı için aşağıda verdiğimiz linki inceleyebilirsiniz.

IMEI Kayıt İşlemleri İçin TIKLAYINIZ!

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış!

BİR YORUM YAZIN

 

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.