Sorgulamalar artık tek çatı altında!

E-Devlet Provizyon Sorgulama

Bireyler herhangi bir işte çalıştıklarında, bu işin şartlarına göre, herhangi bir sağlık sorunu görme ihtimallerine karşı sağlık güvencesi altına alınırlar. Bu sağlık güvencesinin kullanılmasını gerektiren durumlar, direk çalışılan iş ile de alakalı olabilir ya da genel olarak kişinin olası sağlık sorunları karşısında kullanması da gerekebilir. Her halükarda, çalışan kişilere işveren kurum tarafından bir sağlık güvencesi sağlanması zorunlu bir durumdur. Bu durum yasalarla korunmuştur ve çalışan her bireyin sağlık güvencesi altına alınma zorunluluğu bulunmaktadır. Ülkemizde, çalışan bireyler üç farklı kurum üzerinden sağlık güvencesi altına alınmaktadırlar. Bunlardan ilki devlet çalışanları için olan Emekli Sandığı, ikincisi sigortalı kişilerin kullandığı SSK ve sonuncusu da BAĞ-KUR’dur.

Bu üç farklı kurumun sağladığı sağlık güvencesinden, çalışan bireyler dışında, ailesinden bakmakla yükümlü olduğu kişiler de yararlanabilmektedir. Yani çalışmayan eşi, belli bir yaşa kadar da çocukları, çalışan kişinin sağlık güvencesinden yararlanabilmektedir. Bazı durumlarda çalışan kişiler, bu sağlık güvenceleri hak sahipliği üzerinden çeşitli işlemler yürütmek durumunda kalmaktaydılar. 2012 yılının Ocak ayında, Emekli Sandığı, BAĞ-KUR ve SSK sağlık güvenceleri tek çatı altında birleştirildiklerinden, gerektiğinde bu duruma ait işlemler ve sorgulamalar yapılabilmesi için, başlığımızda da gördüğünüz provizyon sistemi ortaya çıkmış bulunmaktadır. Bu uygulama sayesinde artık çalışanlar sağlık güvenceleri ile ilgili ya da bakmakla yükümlü kişilerin sağlık güvencelerinden yararlanma hakları ile ilgili işlemleri yapabilmek için Sosyal Güvenlik Kurumu’na gitmek zorunda kalmadan işlerini halledebilir hale geldiler.

E-Devlet Provizyon Sorgulama Nasıl Yapılır?

Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından uygulamaya konulan bu yenilik sayesinde, artık çalışan ya da emekli fark etmez, hem kendileriyle alakalı hem de bakmakla yükümlü kişilerle alakalı olarak sağlık güvencesi işlemlerini bu ortamdan gerçekleştirebiliyorlar. Bu uygulama, sadece E-Devlet üzerinden yapılabilen bir işlemdir. Önceden bu işlem Sosyal Güvenlik Kurumu’nun başka bir sitesi üzerinden gerçekleştirilmekteydi. Fakat kullanılan site pratiklikten uzak olduğu için, zaman içerisinde kullanımının da azalmasından dolayı işlemleri E-Devlet kapısına devrettiler. E-Devlet provizyon sorgulama hizmeti, E-Devlet sisteminden erişebileceğiniz faydalı işlemlerden sadece birisidir.

E-Devlet sistemini bilmeyen ve daha önce kullanmamış okurlarımız için anlatmamız gerekirse, E-Devlet sistemi, kişilerin çeşitli işlemleri ve sorgulamaları yerine getirdiği bir sanal portaldır. E-Devlet sisteminde vatandaşlık bilgilerinize, bazı önemli belgeler ve çeşitli sorgulama işlemlerine ulaşabilirsiniz. E-Devlet sistemini kullanabilmek için bir adet E-Devlet şifresine ve TC kimlik numarasına ihtiyacınız olacak. Eğer daha önce bu sistemi kullanmamışsanız, büyük ihtimalle bir şifreniz yoktur. Bu şifreyi edinebilmek için en yakın PTT şubesine kimliğiniz ile gidip  2 TL’lik bir ücret ödeyerek E-Devlet şifresi alabilirsiniz. E-Devlet şifrenizi de aldıktan sonra, E-Devlet provizyon sorgulama işlemini yapabilirsiniz. Daha önce E-Devlet provizyon sorgulama yapmadıysanız ve nasıl yapılacağını bilmiyorsanız, yazımızın devamındaki adımları tek tek takip ederek, işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

Öncelikle yapmanız gereken şey, E-Devlet provizyon sorgulama sayfasına gitmektir. Verilen bağlantıya tıklayarak E-Devlet provizyon sorgulama sayfasına giriş yaptığınızda, karşınıza aşağıdaki görselde görebileceğiniz gibi bir sayfa çıkacaktır. E-Devlet provizyon sorgulama için bu sayfada bulunan ve görselde altı kırmızı çizili olarak gösterilen “kimliğimi şimdi doğrula” butonuna tıklayınız.

1

E-Devlet provizyon sorgulama için butona tıkladıktan sonra karşınıza aşağıdaki görselde görebileceğiniz gibi bir giriş sayfası çıkacaktır. Bu sayfada görselde işaretlediğimiz yerlere, TC kimlik numarası ve PTT şubelerinden edinebileceğiniz E-Devlet giriş şifresini girerek sisteme giriş butonuna tıklayınız. Bu işlemi de yaptıktan sonra artık E-Devlet provizyon sorgulaması yapabileceğiniz sayfaya giriş yapmış bulunmaktasınız. İşlerinizin geri kalanını bu sayfadan rahatlıkla gerçekleştirebilirsiniz.

Adsız

E-Devlet Provizyon Sorgulama İçin TIKLAYINIZ!

BİR YORUM YAZIN

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.