Sorgulamalar artık tek çatı altında!

E-Devlet Sendika

İnternet günümüzde en yaygın olarak kullanılan ve hemen hemen hayatımızın her kısmında bulunan bir teknolojidir. İnternet sayesinde gündelik işlerimizi halledebilme imkanı bulabilmekteyiz. Ayrıca internet kurumsal yerlerde ve devletlerin sistemlerini de oluşturmaktadır. Tüm dünya üzerindeki iletişim ağı da internet sayesinde yapılmaktadır. Ayrıca gündelik hayatımızın içerisinde de internetin önemi oldukça büyüktür. Örnek olarak bankacılık işlemleri artık internet bankacılığı ile, sanal ortam üzerinden gerçekleştirilmektedir. Bu işlemlerin arasında resmi kurumlar üzerinden yapacağınız sorgulama işlemleri de dahil edilebilir. Bu sorgulamalar için internet üzerinde bir sistemin kurulmasına ihtiyaç duyulmuştur. Bu sisteme ise E-Devlet ismi verilmiştir.

Resmi kurumlar üzerinden sorgulama işlemlerinizi yapabilmeniz için ilgili resmi kuruma gitmeniz ve kişisel bilgilerinizi kullanarak, işlemlerinizi gerçekleştirmeniz gerekiyordu. Bu işlemler gündelik yoğun iş temposu içerisinde oldukça zaman alacağından, vakit ayırmak pek çok kişi için imkansız bir hal almaktaydı. Ancak E-Devlet kapısının kurulması ile birlikte, bu işlemleri yapmanıza gerek kalmadı. Tamamen internet üzerinde bulunan bir sistemi kullanarak, hemen hemen tüm resmi kurumlara ait, en sık yapılan sorgulama işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Ancak bazı sorgulamalar kişisel bilgileri de beraberinde getirmektedir. Bu yüzden başka bir kimsenin sizin kişisel bilgilerinize ulaşamaması için, bir şifre uygulaması getirilmiştir.

Bu şifre ise E-Devlet şifresi olarak isimlendirilmiştir. E-Devlet şifresinin dağıtım işleri PTT şubeleri üzerinden gerçekleştirilmektedir. E-Devlet şifrenizi alabilmek için ilk olarak size en yakın PTT şubesine gitmeniz ve kimlik bilgilerinizi kullanarak, E-Devlet şifrenizi almanız gerekmektedir. E-Devlet şifresi tamamen kişisel bir şifre olduğu için lütfen kimseyle paylaşmayınız.

Şifrenizi temin ettikten sonra artık tüm E-Devlet sorgulamalarına erişim imkanınız bulunacaktır. Bu işlemler arasında sık sık tercih edilen sorgulama işlemlerindne biri olan E-Devlet sendika işlemi de dahildir. E-Devlet sendika işlemi ve nasıl sorgulanacağı ile alakalı daha ayrıntılı bilgilere ulaşabilmek için lütfen yazının devamında verilecek bilgileri dikkatli bir şekilde okuyunuz.

E-Devlet Sendika:

Sendika günümüzde kullanılan anlamı ile işverenlerin veya işçilerin ayrı ayrı olacak şekilde haklarını korumak ve geliştirmek üzere, yasalar doğrultusunda kurmuş oldukları birliklere verilen isimdir. Sendika ile alakalı işlemleri günümüzde Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı üstlenmektedir. Normal şartlarda sendika ile ilgili yapacağınız sorgulama işlemleri için Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına gitmeniz gerekmektedir. Ancak E-Devlet kapısı üzerinden de sendika işlemlerinizi yapabilme imkanına sahipsiniz.

E-Devlet sendika işlemi için ilk olarak E-Devlet resmi internet sitesi olan www.turkiye.gov.tr adresine gitmeniz gerekmektedir. İnternet üzerinden sorgulama yapabilmeniz için akıllı telefon, tablet veya bilgisayar gibi internet bağlantısının bulunduğu herhangi bir cihazı kullanabilirsiniz. Siteye girdikten sonra sol kısımda e-Hizmetler başlığı bulunan bir başlık göreceksiniz. E-Devlet sendika işlemleri bu başlığa tıklamanız gerekmektedir.

e-hizmetler

Açılan sayfa üzerinde pek çok bakanlığa ve resmi kuruma ait sorgulama işlemlerinin bulunduğunu göreceksiniz. Ancak E-Devlet sendika işlemini yapabilmek için Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı başlığına gelmek üzere sol kısımdaki çubuktan Ç harfine gelmelisiniz. Bu başlık altında yer alan İşçi Sendikaları Üyelik İşlemleri başlığına tıklamanız gerekmektedir.

çşgb

Hemen ardından karşınıza çıkan sayfa üzerinden Kimliğimi Şimdi Doğrula butonuna basarak devam ediniz. Sonrasında karşınıza kimlik bilgilerinizin isteneceği bir sayfa çıkacaktır.

çşgb2

Bu bilgiler arasında TC Kimlik Numarası ve E-Devlet Şifresi bilgileri yer almaktadır. Her 2 bilgiyi de doldurduktan sonra Sisteme Giriş Yap butonuna basarak, E-Devlet sendika işleminizi E-Devlet kapısı üzerinden başarıyla tamamlamış olacaksınız.

E-Devlet Sendika Sorgulama İşlemi İçin Lütfen TIKLAYINIZ!

BİR YORUM YAZIN

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.