Sorgulamalar artık tek çatı altında!

E-Devlet Şifre Yenileme

İnternet teknolojileri sayesinde günümüzde yapılan pek çok gündelik işler, internet üzerinde kurulan yenilikler sayesinde çok daha kolay hale getirildi. Örnek olarak fatura ödeme işlemleri için önceden bankaya veya ödeme merkezlerine gidilerek sıra beklenilmesi gerekiyordu. Ancak internet üzerinde kurulan sistemler sayesinde bu işlemler artık otomatik ödeme talimatları yada internet bankacılığı yolu ile hatta bazı fatura ödeme işlemleri E-Devlet kapısı üzerinden gerçekleştirilir hale geldi. Bu gibi pek çok kolaylık internet sayesinde hayatımıza girdi ve hayatlarımızı çok daha kolay bir hale getirdi. Ayrıca işlem yapmanız için herhangi bir yere gitmenize gerek kalmadığından, zamandan da büyük ölçüde tasarruf etme imkanı bulduk.

İnternetin sağlamış olduğu kolaylıklardan biri de resmi kurum sorgulama işlemleridir. Artık yapacağınız sorgulama işlemleri için herhangi bir kuruma gitmenize gerek yok. Sanal ortam üzerinden bu işlemlerinizi kolayca gerçekleştirebilirsiniz. Bu tip işlemler için kurulan sistem E-Devlet kapısı olarak hizmet vermektedir. Resmi kurumlara ait sorgulama işlemlerinizi, ilgili resmi kuruma gitmenize gerek kalmadan, sanal ortam üzerinden kolayca gerçekleştirme imkanına sahipsiniz. Bu işlemler için tek ihtiyacınız olan şey internet bağlantısı. Akıllı telefon, tablet veya bilgisayar gibi internet bağlantısının bulunduğu herhangi bir yerden E-Devlet sorgulama işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Ancak çoğu E-Devlet sorgulama işlemini yapabilmek için bir şifreye ihtiyaç duyulmaktadır. Buradaki amaç ise sizin yapacağınız kişisel sorgulamalara başka bir kimsenin ulaşmasını engellemektir. E-Devlet kapısı üzerinden yapacağınız sorgulama işlemleri için gereken şifre E-Devlet şifresidir. Bu şifreyi kullanarak E-Devlet işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Eğer E-Devlet şifrenizi unuttuysanız E-Devlet şifre yenileme işlemini kullanmanız gerekebilir. E-Devlet şifre yenileme için gerekli bilgiler yazının devamında paylaşılacaktır.

E-Devlet Şifre Yenileme İşlemi:

E-Devlet şifresinin dağıtım işlemi günümüzde PTT kurumları üzerinden temin edilmektedir. E-Devlet şifrenizi alabilmek için en yakın PTT şubesine giderek, gişelerde bulunan görevliye E-Devlet şifresi almak istediğinizi bildiriniz. Bu şifreyi sadece 2 TL karşılığında temin edebilirsiniz. E-Devlet şifresi kişisel bir şifre olduğu için temin işlemi sırasında kimlik bilgilerinize ihtiyaç duyulacak olup, şifrenizi temin ettikten sonra lütfen kimseyle paylaşmayınız.

Temin etmiş olduğunuz E-Devlet şifresini artık tüm E-Devlet sorgulama işlemlerinde kullanabilirsiniz. Eğer E-Devlet şifrenizi unutmuş iseniz, tekrardan PTT şubesine giderek şifrenizi yenileyebilirsiniz. Ancak PTT şubesine gidecek vakit bulamıyorsanız, internet üzerinden de E-Devlet şifre yenileme imkanınız bulunmaktadır. Bu işlem için E-Devlet kapısından yararlanacaksınız.

E-Devlet şifre yenileme işlemi için ilk olarak E-Devlet resmi internet sitesi olan www.turkiye.gov.tr adresine gitmeniz gerekmektedir. Sayfa üzerinde sağ üst kısımda bulunan Sisteme Giriş butonuna tıklayınız. Aşağıda bulunan görselde yer alan kırmızı kutucuk içerisindeki butona tıklamanız gerekmektedir.

e-devlet şifre yenileme3

Böylece karşınıza sisteme giriş yapabilmeniz için bir takım bilgilerin girilmesi gereken bir sayfa çıkacaktır. Genel olarak E-Devlet kapısına 5 farklı yöntemi kullanarak giriş yapabilirsiniz.

e-devlet şifre yenileme2

Bunlar E-Devlet Şifresi, Mobil İmza, Elektronik İmza, T.C. Kimlik Kartı ve İnternet Bankacılığı ile farklı farklı yapılan işlemlerden oluşmaktadır. Tercih edeceğiniz bilgiler ile E-Devlet şifre yenileme için sisteme giriş yaparak işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Ayrıca aşağıdaki görselde de görebileceğiniz üzere sayfanın sağ üst köşesinde sırasıyla Şifre Nasıl Alınır? ve Şifremi Unuttum butonları mevcuttur. E-Devlet şifre yenileme işlemi için Şifremi Unuttum butonuna tıklamanız gerekmektedir.

e-devlet şifre yenileme

Böylece Başlangıç, Kimlik No, Kimlik Detay, İletişim Bilgisi, Güvenlik Kodu, Şifre Oluşturma ve Bitiş işlemlerinden oluşan 7 farklı adımı kullanarak E-Devlet şifre yenileme işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Sonuç olarak E-Devlet kapısını kullanarak, şifre yenileme işleminizi başarıyla gerçekleştirmiş olacaksınız.

E-Devlet Şifre Yenileme İşlemi İçin Lütfen TIKLAYINIZ!

BİR YORUM YAZIN

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.