E-Devlet SRC Sorgulama | Sorgulamalar artık tek çatı altında!

E-Devlet SRC Sorgulama

İnternet sayesinde geliştirilen teknolojiler hayatlarımızda büyük ölçüde yer almaya başladı. Gündelik işlerimizin büyük bir kısmı internet sayesinde daha kolay bir şekilde yapılabilir hale geldi. Tüm bu teknolojiler sayesinde zamandan da büyük bir ölçüde tasarruf edilme imkanına sahip olduk. İnternet üzerinden yapılan işlemler sayesinde hızlı, kolay ve pratik bir şekilde işlemlerimizi gerçekleştirebilir hale geldir. Bu da yapılan işlerde ki verimi büyük bir ölçüde arttırdı. İnternet üzerinden gerçekleştirilebilen işlemlerden biri de resmi kurumlarla alakalı işlemlerdir.

Resmi kurum ve kuruluşlara ait sorgulama işlemleri normal şartlar altında alakalı resmi kuruma gidilerek yapılmaktadır. Bu işlemler sırasında kimlik bilgilerinize ihtiyaç duyulacak olup, aynı zamanda büyük bir zaman kaybı yaşamanıza neden olacaktır. Ancak tüm bu işlemleri internet üzerinden yaparak, zamandan büyük ölçüde tasarruf etme imkanı bulabilirsiniz. Bu tip işlemler için E-Devlet kapısı kuruldu. E-Devlet kapısı üzerinden yapacağınız tüm resmi kurum sorgulama işlemleri tek bir sistem içerisinde yer almaktadır. Ancak kişisel bir takım sorgulamalar ve içerdikleri bilgilerin yabancı kimselerin eline geçmesini engellemek için de bir şifre konulmasına ihtiyaç duyuldu.

Bu şifre E-Devlet şifresi olarak bilinmektedir. E-Devlet şifresinin dağıtım işlemi PTT şubelerince gerçekleştirilmektedir. Şifrenizi alabilmek için en yakın PTT şubesine giderek, E-Devlet şifresi talebinde bulunabilirsiniz. E-Devlet şifresi temin işlemi sırasında nüfus cüzdanınız istenecek olup, şifre bedeli olarak da sadece 2 TL gibi bir ücret talep edilmektedir. E-Devlet şifrenizi aldıktan sonra E-Devlet kapısı üzerinden sorgulama işlemi yapma hakkına sahip olacaksınız.

E-Devlet kapısı üzerinden gerçekleştirilen işlemlerden biri de E-Devlet SRC sorgulama işlemidir. Ancak önce SRC ne demek ondan bahsedelim. SRC bir belge olup, otobüs, minibüs, panelvan, kamyon, kamyonet ve çekici gibi ticari nitelikteki araçlarda bulunması gerekmektedir. Bu belge sadece aracı kullanan şoför tarafından alınmaktadır. E-Devlet SRC sorgulama işlemi hakkında detaylı bilgi, yazının devamında ayrıntılı bir şekilde işlenecektir.

E-Devlet SRC Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

SRC sorgulama işlemini dilerseniz, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı üzerinden gerçekleştirebilirsiniz. Ancak zamandan tasarruf edebilmek açısından, internet üzerinden yapacağınız işlemler sizlere büyük bir avantaj sağlayacaktır. Tablet, akıllı telefon veya bilgisayar gibi internet erişiminizin bulunduğu bir cihazdan bu işlemleri büyük bir kolaylık içerisinde gerçekleştirebilirsiniz.

E-Devlet SRC sorgulama işlemini gerçekleştirebilmek için E-Devlet kapısı resmi internet sitesi olan www.turkiye.gov.tr adresine gidiniz. Bu site üzerinde E-Devlet kapısı adına kayıtlı tüm sorgulama işlemleri bulunmaktadır. Direk olarak yapacağınız sorgulama işleminin ismini biliyorsanız, üst kısımda bulunan arama çubuğundan isme göre arama yapabilirsiniz. Eğer sorgulama işlemini elle seçerek bulmak istiyorsanız, sol kısımda bulunan araç çubuğundan faydalanmanız gerekmektedir. E-devlet SRC sorgulama işlemini yapabilmek için bu araç çubuğundan e-Hizmetler butonuna tıklayınız.

e-hizmetler

Açılan sayfa üzerinde tüm sorgulama işlemleri bağlı bulundukları resmi kurum adına göre harf sırası ile verilmiş olup, alt başlıklar halinde sorgulama işlemlerinin isimleri yer almaktadır. Sol kısımda bulunan harflerden U harfine tıklayınız ve Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı başlığının altında bulunan Mesleki Yeterlilik İşlemleri (SRC/ODY/ÜDY) başlığının altından Muafiyetli SRC Belgesi Alınabilirliği Sorgulama butonuna tıklayınız.

src

Açılarak olan siteden Kimliğimi Şimdi Doğrula diyerek devam ediniz.

src2

Böylece karşınıza kimlik bilgilerinizin doğrulanacağı bir sayfa çıkacaktır. Bu sayfa üzerinde sizlerden bir takım bilgiler istenecektir. Bu bilgiler arasında TC kimlik numarası ve E-Devlet şifresi yer almaktadır. Her 2 bilgiyi de doldurup, Sisteme Giriş Yap butonuna basarak, E-Devlet SRC sorgulama işleminizi başarıyla gerçekleştirebilirsiniz.

E-Devlet SRC Sorgulama İşlemi İçin Lütfen TIKLAYINIZ!

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış!

BİR YORUM YAZIN

 

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.