Sorgulamalar artık tek çatı altında!

E-Devlet Usta Birliği Sorgulama

Askerlik kavramı, ülkeden ülkeye değişen yaptırımlar ile uygulanmaktadır. Birçok ülkede askerlik, zorunlu devlet hizmeti olarak kabul edilir ve belli bir yaşa ulaşmış erkek (bazı ülkelerde kadınlar da dahildir) bireyler, ülkeleri için askerlik görevini yerine getirmek üzere çağrılmaktadır. Ülkemizde de askerlik görevi zorunlu hizmet olarak kabul edilmektedir. 20 yaşına gelmiş her erkek birey, eğer engelleyici bir durumu yok ise, askerlik hizmetini yerine getirmek üzere çağrılır ve Milli Savunma Bakanlığı tarafından belirlenen Türk Silahlı Kuvvetleri bölümünde göreve başlarlar.

Kaba hataları ile böyle anlatabileceğimiz askerlik hizmetinin bazı özel durumları da vardır. Bu özel durumlardan ilki, tecil ettirme durumudur. Erkek bireyler 20 yaşına geldiği takdirde normalde askere çağrılmaları gerekmektedir. Fakat bu çağrılma, bazı durumlar dolayısı ile ertelenebilmektedir. Örneğin 20 yaşına girmiş olan birey eğer o sırada eğitim çağında ise ve bir okulda eğitim görüyor ise, eğitimini yarım bırakıp askerlik hizmetini yerine getirmesi istenemez. Ayrıca üniversiteden yeni mezun olmuş kişilerin, askerlik hizmeti yaşları gelmiş olsa bile, mezuniyet sonrası hayatlarını düzene koymaları ve iş bulabilmeleri amacı ile askerlik hizmetini iki yıl boyunca erteleme hakkı verilmiştir. Bu hakka tecil hakkı denilmektedir. Tecil ettirilen askerlik hizmeti ise iki yılın sonunda tekrar çağrı yapılır. Bir diğer durum ise, sağlık sorunlarıdır. Eğer bireyin sağlık sorunları var ise ve bu sorunlar askerlik hizmetine engel olacak ise, askerlik hizmetini yerine getirmesi beklenmez.

E-Devlet Usta Birliği Sorgulama Nasıl Yapılır?

Askerlik hizmeti çağı gelmiş ve askere çağrılan erkek bireyler için bazı farklı durumlar ortaya çıkar. Bunlardan ilki askerlik süreleridir. Eğer erkek birey, askere çağrılmadan önce dört yıllık lisans eğitimi tamamlamış ise toplam altı ay süre ile askerlik yapar. Eğer lisans eğitimi tamamlanmamış ise, bu süre 12 aya çıkmaktadır. Bu 12 aylık ve 6 aylık sürelerin ilk birer ayı acemilik olarak denilen bir süre olarak geçer. Asker adayları acemilik süresince basit eğitimlerden geçerler ve daha sonra usta birliğine alınıp başka bir yerde askerlik görevlerine devam etmektedirler. Acemi ve usta birliklerinde kişinin nerelerde görev yapacağı ise, internet üzerinden sorgulama sonucu öğrenilebilir. E-Devlet usta birliği sorgulama işlemi sayesinde gerekli bilgiye ulaşılabilir.

E-Devlet sistemi, kişilerin çeşitli resmi işlemleri devlet daireleri yerine internet üzerinden zahmetsizce halletmeleri için yapılmış bir uygulamadır. E-Devletin kullanımı oldukça kolaydır. Sisteme TC kimlik numarası ve E-Devlet giriş şifresi ile erişim sağlanabilir. Eğer sistem ilk defa kullanılacaksa, giriş şifresi PTT şubelerinden 2 TL gibi bir ücret karşılığında alınabilmektedir. Eğer hali hazırda şifreniz var ve E-Devlet sistemini kullanıyorsanız, gerektiği takdirde E-Devlet usta birliği sorgulamasını rahatlıkla yapabilirsiniz. Eğer E-Devlet usta birliği sorgulamasını ilk defa yapacaksanız ve nasıl yapıldığına dair bilginiz yoksa yazımızın devamındaki adımları takip edip işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

E-Devlet usta birliği sorgulamasını için öncelikle vereceğimiz linke tıklayarak sistem sayfasına gidiniz. E-Devlet usta birliği sorgulama linkine tıklayarak E-Devlet sistemi sayfasına gidebilirsiniz. Sisteme giriş yapacağınız sayfa açıldığında karşınıza çıkan ekranda, aşağıdaki görselde görebileceğiniz gibi bir sayfa çıkacaktır. Sayfa üzerinde görselde kırmızı çizgi ile çizerek gösterdiğimiz “kimliğimi şimdi doğrula” butonuna basınız.

8

E-Devlet usta birliği sorgulama için butona bastıktan sonra açılan sayfa aşağıdaki görselde görebileceğiniz gibi olacaktır. Bu açılan sayfada görselde işaretlediğimiz gibi gerekli yerlere TC kimlik numarası ve E-Devlet giriş şifreleri girilerek sisteme giriş yapmamız gerekmektedir.

edevlet2

Sisteme giriş yaptıktan sonra, karşınıza çıkan sayfadan usta birliğinin nerede olacağına dair E-Devlet usta birliği sorgulama işlemini yapabilirsiniz.

E-Devlet Usta Birliği Sorgulama İçin TIKLAYINIZ!

BİR YORUM YAZIN

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.