E-Devlet Uygulamaları | Sorgulamalar artık tek çatı altında!

E-Devlet Uygulamaları

E-Devlet pek çok sorgulama işleminin yapıldığı büyük bir sistemdir. Bu sorgulama işlemleri ise genellikle resmi kurum işlemlerinden oluşmaktadır. Günümüz teknolojisi olan internet sayesinde, resmi kurumlara ait yapabileceğiniz pek çok işlem E-Devlet kapısı üzerinden yapılmaktadır.

İnternet günümüzün en büyük kolaylıkları arasında şüphesiz ki ilk sırada yer almaktadır. Gündelik ve resmi işlemlerimizi artık sanal ortam üzerinden büyük bir kolaylık içerisinde yapabilmekteyiz. Örnek olarak giyim alışverişlerinizi internet üzerinden yaparak, zamandan tasarruf edebilirsiniz. Mağaza mağaza gezerek, saatlerce vakit harcamanıza gerek kalmaz. Ayrıca bankacılık işlemlerinizi de internet bankacılığı sayesinde yapabilir ve bankanıza bireysel olarak gidip, saatlerinizi harcamanıza gerek kalmaz. İnternet teknolojileri özellikle yoğun bir iş temposuna sahip olan kişiler için büyük bir kolaylık olmuştur.

Ayrıca E-Devlet işlemleri de internet sayesinde sanal ortam üzerinden yapılmaktadır. İlk kurulduğu zamanlarda kısıtlı bir sorgulama kapasitesine sahip olan E-Devlet sistemi artık günümüz de, hemen her tür sorgulama işlemini kapsar hale gelmiştir. Böylece sorgulama yapmak istediğiniz işlem için, alakalı resmi kuruma gitmenize de gerek kalmaz. Ancak birtakım E-Devlet işlemleri için E-Devlet şifresine ihtiyaç duyacaksınız.

E-Devlet şifresi, kişisel olarak yapmanız gereken sorgulama işlemlerine ait bilgileri, başka bir kimsenin yapmasını engellemek üzere konulmuş bir şifredir. Bu şifreyi sadece PTT şubelerinden, kimlik bilgileriniz ile temin edebilirsiniz. Böylece başka bir kimsenin, sizin bilgilerinize ulaşmasını da engellemiş olursunuz. E-Devlet şifrenizi temin edebilmek için size en yakın PTT şubesine gitmeniz ve görevli kimseye E-Devlet şifresi talebinde bulunmanız gerekmektedir. Hemen ardından kimlik bilgileriniz ile sadece 2 TL karşılığında E-Devlet şifrenizi almış olursunuz. E-Devlet şifrenizi aldıktan sonra artık tüm E-Devlet uygulamaları sizin için aktif olarak kullanıma açık bir hale gelecektir.

E-Devlet Uygulamaları Nelerdir?

E-Devlet uygulamaları tamamen ihtiyaca yönelik ve kolaylık yaratabilmek için oluşturulmuş bir sistemdir. Bu sistem içerisinde bulunan imkanlar sayesinde işlemlerinizi yapabilmek artık sadece parmaklarınızın ucunda. Kullanmış olduğunuz akıllı telefonlar sayesinde dahi E-Devlet uygulamalarından faydalanabilirsiniz. Cep telefonu, bilgisayar veya tablet yani internet erişiminin bulunduğu herhangi bir teknolojik alet üzerinden E-Devlet işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

E-Devlet uygulamaları arasında e-Hizmetler, kamu kurumları ve belediyelere ait sorgulama işlemleri de yer almaktadır. Kısaca E-Devlet uygulamalarının her birinden örnek verecek olursak;

E-Devlet uygulamaları arasında genellikle resmi kurum sorgulamaları yer almaktadır. E-Devlet uygulamalarından faydalanabilmek için E-Devlet resmi internet sitesi olan www.turkiye.gov.tr adresine gidip, sol kısımda yer alan e-Hizmetler butonuna tıklamanız gerekmektedir.

e-hizmetler

Bu sayfada yer alan sorgulama işlemleri bakanlıklara ve resmi kurumlara göre harf sırası ile düzenlenmiştir. Burada bakanlıklara göre sorgulama işlemleri, alt başlıklar halinde, gayet anlaşılır ve açık bir biçimde verilmiştir. Örnek olarak Emniyet Genel Müdürlüğü>Trafik>Araç Sorgulama, Gençlik ve Spor Bakanlığı>Spor Bilgi Sistemi verilebilir. Tüm bu sorgulama işlemlerine e-Hizmetler başlığına tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Kamu sorgulamaları ise yine benzer işlemleri içermektedir. Bu işlem için yine E-Devlet ana sayfası üzerinden sol kısımda bulunan Kamu Kurumları butonuna tıklamanız gerekmektedir.

kamu

Karşınıza çıkan sayfada ise bakanlıkların isimleri yer almaktadır. Buradan işlem yapacağınız bakanlığı veya resmi kurumu seçerek, açılacak sayfa üzerinden yapacağınız sorgulama işlemini seçerek, işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Ayrıca yapabileceğiniz bir diğer işlem ise belediyelere ait işlemlerdir.

belediye

Bunun için ise yine www.turkiye.gov.tr adresine girip ana sayfanın sol kısmından Belediyeler butonuna tıklayınız. Karşınıza bir Türkiye haritası çıkacaktır. Burada ilk olarak il bilgisini seçiniz. Hemen ardından ilçe bilgisini seçerek yapabileceğiniz sorgulama işleminize devam edebilirsiniz.

E-Devlet Uygulamaları İçin TIKLAYINIZ!

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış!

BİR YORUM YAZIN

 

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.