Sorgulamalar artık tek çatı altında!

E-Okul Boş Kontenjanlar

Dünyadaki farklı ülkelerin uyguladığı gibi ülkemizde de eğitimde belli aşamalardan geçişte belli bazı sınavlara tabii tutuluruz. Bu sınavlar farklı zamanlarda farklı isimlerle ortaya çıkar. Ülkemizdeki eğitim sisteminde de ilk öğretim öğrencilerinin orta öğretime geçişte tabii oldukları bir sınav sistemi vardır. Bu sınav sistemine TEOG adı verilmektedir. TEOG sınavları yani tam açılımı ile Temel Eğitimden Orta Öğretime Geçiş Sınavı ile ülkemizdeki ilköğretim öğrencilerinin orta öğretime geçişleri sağlanır. Bu sınav ile milyonlarca ilköğretim öğrencisi eğitim yaşamlarının devamını sağlamak adına orta öğretim kurumlarına yerleşmeleri sağlanır. Peki bu öğrencilerin ilköğretim kurumlarından orta öğretim kurumlarına  yerleşme süreçleri nasıl devam eder? Bu yerleştirme işlemlerinin ardından yerleştikleri okullardan memnun olmayan öğrenciler ya da zorunlu bazı sebepler dolayısı ile okullarını değiştirmek isteyen öğrenciler diğer okullarda meydana gelen kontenjan boşlukları hakkında nasıl bilgi edinebilirler? Bu gibi sorulara cevap verdiğimiz bu yazımızda e-okul boş kontenjanlar hakkında bazı bilgilere değineceğiz.

Sınav sonrasında öğrencilerin okullara yerleştirilmesi sürecinde Milli Eğitim Bakanlığı öğrencilere 3 tane tercih hakkı sunmaktadır. Bu tercih süreci sonrasında bir öğrenci yerleşmiş olduğu okuldan yapmış olduğu diğer tercihler sayesinde başka  bir eğitim kurumuna geçiş yapabilir. Kendisi için alınması gereken kararı istediği gibi uygulayabilir. Bu süreç Milli Eğitim Bakanlığının takibi altında devam eder. Okullarda meydana gelen boşluklar düzenlenir. Ve bu süreç genelde öğrencilerin okuldan ayrılması ya da nakil almaları durumunda meydana gelen durumlardan oluşur. Bu şekilde bu okullarda meydana gelen boşluklar diğerleri için boş kontenjanlara dönüşür. Bu noktada bu boş kontenjanlar diğer öğrencilerin tercih yapmalarında yol gösterici olur. Ancak bu boş kontenjanların kısa sürede ve güncel şekilde sunumu önemlidir. Bu sebeple de E-okul boş kontenjanlar aratma sistemi oluşturulmuştur. Bu sistem sayesinde yalnız 9. sınıfa giden öğrenciler değil 10, 11 ve 12 sınıf öğrencilerinin de hizmetindedir. Bu sistem sayesinde öğrenciler ve velileri hangi lisenin ne kadar boş kontenjanı var öğrenebilmektedir. Bu yazımızda e-okul boş kontenjanlar sorgulama sisteminin nasıl çalıştığı ve internet üzerinden nasıl ulaşılabileceği üzerine değineceğiz.

E-okul Boş Kontenjanlar İşlemleri Nasıl Yapılır?

Eğitim öğrencilerin olduğu kadar onların velileri, aileleri içinde önemli bir durumdur. Aileler, çocuklarının eğitiminin devam ettiği yerlerde çalışırlar. Ancak bazı durumlarda öğrenci velileri işleri dolayısı ile başka şehirlere gitmek durumunda kalabilir ve öğrenciler de onlara ayak uydurmak zorunda kalabilir. Bu da önemli sorunlara neden olabilir. Bireylerin gidecekleri yerdeki okulların kontenjan olarak uygunluğu bu sistem sayesinde düzenlenir.

Yazının sonunda verdiğimiz linke tıklayarak e okul boş kontenjanlar aramasını kolaylıkla internet üzerinden yapabilirsiniz. Anlatacağımız bilgileri kullanarak da gerekli olan bilgilere erişmenizde yardımcı olacağız. Verdiğimiz linke tıklayarak E-okul boş kontenjanlar resmi sitesine erişebilirsiniz. Öncelikle linke tıkladıktan sonra sizden e-okul boş kontenjanları göstermek için bazı bilgiler istenecektir.Bu bilgilerden biri Genel Müdürlükler seçeneğidir. Ne tür okulların e-okul boş kontenjanlar listesine ulaşmak istiyorsanız o seçeneği seçin. Bu seçenekten sonra gerekli olan diğer bilgiler kısmı ortaya çıkar. Bu bilgiler, aranan e-okul boş kontenjanlar listesinin hangi il için geçerli olduğu, hangi ilçe için geçerli olduğu ve hangi okul gibi bilgilerin tam olarak doldurulmasının ardından sağ kısımda bulunan LİSTELE seçeneğini seçerek e okul boş kontenjanları arama işleminizi başarı ile gerçekleştirebilirsiniz. Böylece internet üzerinden e-okul boş kontenjanlar bilgisine erişebilir ve velisi olduğunuz öğrencilerin kayıt olması gereken okulların boş kontenjan listelerine kolayca ulaşabilirsiniz.

4

E-Okul Boş Kontenjanlar İçin TIKLAYINIZ!

BİR YORUM YAZIN

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.