Sorgulamalar artık tek çatı altında!

E Okul Veli Bilgilendirme Sistemine Öğrenci Girişi Nasıl Yapılır?

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından kurulan e-okul sistemi sayesinde ilk ve orta dereceli okullarda eğitim gören öğrencilerin eğitim yaşantılarıyla ilgili verilere hızlı bir şekilde ulaşmak mümkündür. Bir taraftan öğretmenlerin ve okul yöneticilerinin dijital ortama veri girmesini sağlayan e-okul sistemi, diğer taraftan öğrencilerin ve velilerin bu verileri kontrol ederek bilgi sahibi olmalarına olanak tanır. E-okul sistemi sayesinde öğrencinin notlarını, aldığı belgeleri, sınıfındaki ortalamanın ne durumda olduğunu, devamsızlık bilgisini, ders programını, yıl sonu notlarını ve daha pek çok şeyi öğrenmek mümkündür.

E-Okul Veli Bilgilendirme Sistemine Nasıl Giriş Yapılır?

 • E-okul giriş işlemini sadece internet üzerinden gerçekleştirebilirsiniz. Veli bilgilendirme sistemi üzerinden öğrencinin eğitimiyle ilgili bilgilere ulaşmak için öncelikle bu bölümün en altında yer alan bağlantıya tıklayın.

 • E-okul VBS girişi yapmak için sağ tarafta yer alan “Veli Bilgilendirme Sistemi” bölümüne geçmeniz gerekir. Sol taraf yönetim bilgi sistemine giriş için kullanılan bir bölge olduğundan öğrenci ve velilerle ilgili bir işlem yapmak için sağ tarafın kullanılması gerekir.
 • Sağ alandaki ilk boşluğa resimde gördüğünüz güvenlik kodunu yazın ve ikinci sıraya öğrencinin T.C. kimlik numarasını girdikten sonra alttaki boşluğa ise öğrencinin okul numarasını yazın. Son olarak turuncu renkli “giriş” butonuna tıklayın.

 • E-okul öğrenci girişi yaparken ikinci aşamada bir güvenlik kontrolünden geçersiniz. Sisteme başkasının girmemesi adına ikinci aşamada öğrenciyle ilgili soruları cevaplamanız gerekir. Bu güvenlik soruları her seferinde farklı şekilde sorulabilir.
 • Yukarıdaki ekran görüntüsünden yola çıkacak olursak ilk boşluğa öğrencinin okuduğu şubeyi, ikinci boşluğa ise öğrencinin doğum gününü girin. Üçüncü bölgede ise hangi fotoğrafın öğrenciye ait olduğunu tespit edin ve bu fotoğrafı işaretleyin. Tüm bu işlemleri gerçekleştirdikten sonra alt tarafta yer alan turuncu renkli buton içerisindeki “tamam” butonuna tıklayın.

 • E-okul veli bilgilendirme sistemine giriş yaptığınızda yukarıdaki ekranda görmüş olduğunuz sayfa ile karşılaşırsınız. Sol taraftaki menü yardımıyla öğrenciye ilişkin bilgilere ulaşabilirsiniz.

E-okul veli bilgilendirme sistemine öğrenci girişi yapmak için TIKLAYINIZ!

E-Okul Sisteminde Hangi İşlem Nasıl Yapılır?

E-okul sistemi aracılığıyla öğrencinin eğitim yaşantısı ile ilgili pek çok bilgiye ulaşmak mümkündür. Sistemi ilk kez kullananlar hangi bilgiye nereden ulaşacakları konusunda pek fikir sahibi olmayabilir. Alt bölümden e-okul sistemi aracılığıyla hangi bilgiye nasıl ulaşabileceğinizi öğrenebilirsiniz.

E-Okul Sınav Sonuçları Nasıl Öğrenilir?

 • Sınav sonuçlarına ulaşmak için sisteme giriş yaptıktan sonra soldaki menüden “not bilgisi” bölümüne geçin.

 • Not bilgisine bastıktan sonra üstte birinci dönem, altta ikinci dönem olmak üzere öğrencinin içinde yer aldığı son eğitim-öğretim senesine dair notlara ulaşmak mümkün olacaktır. Bu sayfadaki dersler alfabetik olarak A’dan Z’ye doğru listelenir. Her dersten alınan sınav puanları birden altıya doğru tablonun en sol kısmında yer alır. Tablonun en sağında ise öğrencinin o dönemdeki derslere ait ortalamalara ulaşmak mümkündür. E-okul takdir teşekkür hesaplaması yapılırken her dersin puanı önemlidir, dolayısıyla derslere ait sınav notu, proje, performans ve uygulama notları da önem teşkil eder.

E-Okul Proje Ödevleri Nerede Yazıyor?

 • E-okul sisteminde proje ödevlerinden alınan notlara ulaşmak için yine sisteme giriş yaptıktan sonra “not bilgisi” bölümüne geçmeniz gerekiyor.

 • Not bilgisi bölümüne geldiğiniz zaman ders notlarının yer aldığı tabloda, sınav puanlarının hemen yanında performans notları, onun sağında ise uygulama notları ve ortalama puanların hemen solunda proje ödevi notları yer alır.
 • Öğrencilerin her dersten proje ödevi yapmaları gibi bir zorunluluk olmadığı için bu bölümde boşluklar görmek mümkündür.

E-Okul Disiplin Cezaları Nasıl Öğrenilir?

Disiplin cezası alan öğrencilerin aileleri genelde okul yönetimi tarafından okula davet edilir ve konuya ilişkin açıklama okulda yapılır. E-okul sisteminde disiplin kontrolü için özel bir bölüm bulunmasa da “duyurular” bölümünde yönetimin bilgi girmesi halinde cezaya ilişkin detay yer alabilir.

E-Okulda Eski Notlara Nasıl Bakılır?

 • Sisteme giriş yapıp not bilgisi bölümüne geldikten sonra sol üst bölümdeki “öğrencinin sınıfları” yazısına tıklamanız gerekiyor.

 • Bu yazıya tıkladıktan sonra karşınıza bir açılır menü çıkacak ve öğrencinin geride bıraktığı sınıflar listelenecektir. Bu listeden hangi sınıfa ait not sorgulaması yapmak istiyorsanız ona tıklayın.
 • İlgili sınıfa tıkladıktan sonra not bilgisi sayfasında bu sınıfa ait ilk dönem ve ikinci dönem notlarını görmek mümkün olacaktır.

E-Okul Sisteminde Devamsızlığa Nasıl Bakılır?

 • Veli bilgilendirme sistemine girdikten sonra sol menüdeki “devamsızlık bilgisi” yazısına tıklayarak öğrencinin devamsızlık durumunu öğrenebilirsiniz.

Hangi Okulda Kayıtlıyım?

 • Öğrencinin hangi okulda kayıtlı olduğunu tespit etmek için e-devlet sistemi, veli bilgilendirme sistemi dışında bir hizmet açmıştır. Sorgulamayı yapmak için öncelikle bu bölümün en altında yer alan bağlantıya tıklayıp “e-kayıt sonuçları” sayfasına geçin.

 • Bu sayfadaki ilgili boşluklara öncelikle giriş kodunu, daha sonra öğrencinin T.C. kimlik numarasını ve doğum tarihini yazıp “giriş” butonuna tıklamanız yeterli olacaktır. Sisteme giriş yaptığınız zaman otomatik olarak öğrencinin hangi okulda kayıtlı olduğunu öğrenebilirsiniz.

Öğrencinin hangi okulda kayıtlı olduğunu öğrenmek için TIKLAYINIZ

E-Okul Şifremi Unuttum, Ne Yapmalıyım?

E-okul şifresi sadece yönetim bilgi sistemlerine giriş yapılırken kullanılan bir veridir. Dolayısıyla bu şifreyi öğrenciler ya da veliler değil, okul personeli kullanabilir.

 • Şifrenizi unutmanız halinde ilk olarak aşağıdaki bağlantıya tıklayıp e-okul giriş sayfasını açın.

 • Giriş sayfasında sağ üst bölümde yer alan “şifremi unuttum” yazısına tıklayın.

 • İlgili boşluklara sırasıyla sayfada gördüğünüz güvenlik kodunu, kullanıcı adınızı, cep telefonu numaranızı, T.C. kimlik numaranızı, doğum tarihinizi ve bir yakınınıza ait T.C. kimlik numarasını yazın. Son olarak alt tarafta yer alan “sorgula” butonuna tıklayın.
 • Bu butona tıkladıktan sonra cep telefonunuza bir onay kodu gönderilecek, bu kodu ilgili boşluğa girdiğiniz zaman yeni bir şifre oluşturabileceksiniz.
 • Yeni şifrenizi oluşturduktan sonra giriş ekranını kullanarak tekrar sisteme giriş yapabilirsiniz.

E-Okul Not Girişi Ne Zaman Kapanır?

Not girişi genelde karnelerin veriliş tarihinden birkaç gün önce kapatılır. Geriye kalan süreçte ise karnelerin basımına yönelik işlemler tamamlanır. E-okul dijital bir sistem olduğu için not girişinde bir hata olması halinde ilerleyen süreçte bu hatanın düzeltilmesi mümkündür.

E-Okul Boş Kontenjan Nasıl Sorgulanır?

 • E-okul sisteminden boş kontenjan sorgulamak istiyorsanız ilk olarak bu bölümün en altında yer alan bağlantıya tıklayın.

 • İlk olarak “genel müdürlük” bölümüne gelerek hakkında sorgulama yapmak istediğiniz okul türünü seçin.
 • Daha sonra il, ilçe ve okul seçimi yaptıktan sonra “listele” butonuna basmanız yeterli olacaktır. Hakkında sorgulama yaptığınız kurumlara ilişkin boş kontenjan ve taban puanları bilgileri karşınıza gelecektir.

E-okul sisteminden boş kontenjan ve taban puanı öğrenmek için TIKLAYINIZ

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.