Sorgulamalar artık tek çatı altında!

EHLİYET CEZA PUANI SORGULAMA

Günümüzde özellikle şehir merkezlerinde oldukça yoğun trafikler olmaktadır. Trafik yoğunluğu ile birlikte birçok sorun oluşmaktadır. Örneğin trafiğin yoğunluğu ile kazaların sayısı artmıştır. Kazaların artması çok büyük can ve mal kayıplarına yol açmaktadır. Bu kayıpları azaltmak amacı ile devlet tarafından trafik kuralları oluşturulmuş ve bu kurallara tüm sürücülerin uyması istenmiştir. Bazı sürücüler trafikte kurallara uygun davranırken, bazı sürücüler ise oldukça dikkatsiz ve sorumsuz davranabilmektedir. Dikkatsiz sürücülerin yol açtığı kazaları ve dolayısı ile de can ve mal kayıplarını engelleyebilmek için oluşturulan trafik kurallarına uyulmadığı takdirde cezai işlemler uygulanmaktadır. Trafik cezaları ile trafikte güvenlik sağlanmak amaçlanmıştır. Trafik cezalarının yaptırımı yüksek olması hedeflenmektedir. Trafik cezalarının para cezası olarak ödenmesi ile sürücüler biraz daha dikkatli olabilmiştir.

Karayollarında araçların artımı ile birlikte yolcuların can ve mal güvenliğini korumak amacı ile her sürücünün bir ceza puanı kotası vardır. Bu kota her sürücü için 100 puandır. Sürücüler kara yollarında yapmış olduğu cezalara göre puan kaybederler. 100 puanı kaybeden sürücüler ehliyetlerini kaybetmeye kadar cezalandırılırlar. Sürücülerin yapmış olduğu hatalara göre ceza puanları farklıdır. Her kaza için belirlenmiş bir ceza puanı vardır. Örneğin ara yollarına trafik belgesi olmadan ve tescil plakası olmadan çıkmanın veya kırmızı ışık kuralına uymamanın ceza puanı 20’dir.

Ehliyet ceza puanı sorgulama işleminizde cezalarınıza göre hareket etmeniz konusunda önemli bir yer tutar. Farkında olmadan üzerinize işlenilen cezalar yüzünden ileride problem yaşayabilirsiniz. Ehliyet ceza puanı sorgulama işlemi yaparak adınıza kayıtlı cezaları görebilir ve ehliyet ceza puanınızı öğrenebilirsiniz.Ehliyet ceza puanınızı öğrendiğinizde trafikte daha dikkatli davranabilirsiniz. Ehliyet ceza puanı öğrenme oldukça önemli bir işlemdir. Ayrıca oldukça basit bir işlemdir.İnternet üzerinden ehliyet ceza puanı sorgulama işlemi yapabilirsiniz. Eğer internet üzerinden ehliyet ceza puanı sorgulama işlemini nasıl yapacağınızı bilmiyorsanız,sizin için yazdığımız bu yazının tamamını okumanız gerekecektir. Ehliyet ceza puanı sorgulama işleminiz sonucunda da 100 puan üzerinden ne kadar ceza puanı aldığınızı öğrenebilirsiniz.

Ehliyet Ceza Puanı Nedir?

Karayollarında sürücülerin ve yolcuların can ve mal güvenliğinin sağlanabilmesi amacı ile trafik cezası uygulaması bulunmaktadır. Trafik cezaları ile kazaların azaltılması amaçlanmaktadır. Trafik cezaları caydırıcılığı sağlaması amacı ile her geçen gün ağırlaştırılır.Ayrıca son zamanlarda uygulanan bir sistem sayesinde trafik cezaları sadece para cezası ile sınırlı kalmayarak ehliyet ceza puanı da uygulanmaktadır. Ehliyet ceza puanı sürücülerin kişisel verilerine işlenerek kayıt altına alınır. Örneğin sürücü trafikte yanlış bir davranışta bulundu ve kurallara aykırı bir fiili davranış işledi,bu durumda sürücüye trafik cezası kesilir yani sürücü para cezası öder ayrıca ehliyet ceza puanı da bilgilerine işlenir.

Ehliyet ceza puanı oldukça önemlidir. Çünkü sürücülerin ehliyet ceza puanının çok yüksek olması onlar için pek iyi olmayacaktır. Eğer sürücünün ehliyet ceza puanı bir yıl içinde 100 ehliyet puanına ulaşırsa ya da daha fazlası olursa sürücünün ehliyetine 2 ay süre ile el konulmaktadır.Kısacası ehliyet ceza puanı sınırı 100’dür. Ayrıca kişinin bilgileri arasında eklenen ehliyet puanı asla silinmemektedir. Aynı davranışı sürekli olarak yapan sürücünün ehliyet puanı da kötü olduğu için ehliyetine en konulabilmektedir. Bu nedenle ehliyet ceza puanı önemli bir konudur ve ehliyet ceza puanı internet üzerinden sorgulanmalıdır. Ehliyet ceza puanınız yüksek ise trafikte biraz daha dikkatli davranmalı,trafik kurallarına uymalısınız. Sürücü belgesi ceza puanı ne zaman silinir? diye soracak olursanız eğer haksız yere ceza puanı aldıysanız ve bunu Trafik Mahkemeleri’ne kanıtlayabilirseniz,ehliyet ceza puanınız silinebilir. Aksi takdirde ehliyet ceza puanı hiçbir zaman silinmeyecektir. Ehliyet ceza puanı silinmesi gibi bir durum söz konusu değildir.

Ehliyet Ceza Puanı Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Ehliyet ceza puanı sorgulama işlemini yapacağınız sistemin adı E-Devlet sistemidir. E-Devlet sistemi oldukça kapsamlı bir sistemdir. Son zamanlarda bünyesi altında olan bir çok kurum ile sorgulama işlemleri bu kanal üzerinden yapılabilmektedir. E-Devlet üzerinden genel olarak vatandaşlık ile ilgili sorgulama işlemlerinizi yapabilirsiniz. Ayrıca ehliyet, sınav, yurt, burs gibi birçok alanda da E-Devlet sistemi kullanılabilmektedir. T.C kimlik ile ehliyet ceza puanı sorgulama işlemi de E-Devlet üzerinden yapılabilir.

E-Devlet üzerinden herhangi bir sorgulama işlemi yapabilmeniz için E-Devlet şifresine ihtiyacınız olacaktır. E-Devlet şifresi kişiye özel olarak alınmaktadır. E-Devlet şifreniz ile sadece siz sorgulama işlemi yapabilirsiniz.Bu nedenle E-Devlet şifrenizi kimse ile paylaşmayınız. E-Devlet şifrenizi almak için nüfus cüzdanınız ile birlikte size en yakın PTT şubesini ziyaret etmelisiniz.Kapalı bir zarf içinde alacağınız E-Devlet şifreniz ile E-Devlet sistemine giriş yapabilirsiniz.

E-Devlet sistemi üzerinden Ehliyet ceza puanı sorgulama işleminizi gerçekleştirebilmeniz için kimlik doğrulama sistemini kullanmanız gerekmektedir. Kimlik doğrulama sistemi içerisinde E-Devlet şifresini tercih edebilirsiniz. Şifrenizi almak için PTT’ye gidip 2 lira gibi bir cüzi ücret vermeniz yeterli olacaktır.Eğer daha önce aldığınız E-Devlet şifreniz varsa ve unuttuysanız tekrar PTT’ye gidip E-Devlet şifrenizi alabilirsiniz.Fakat bu kez ödemeniz gereken ücret 2 TL değil 4 TL olacaktır.

E-Devlet sistemi üzerinden E-Devlet şifreniz ile ehliyet ceza puanı sorgulama işleminiz için ilk olarak yazının sonunda yer alan bağlantı adresine tıklayınız. Açılan ekranda resimde de göstermiş olduğumuz butona basınız. Yani “Kimliğimi Şimdi Doğrula” butonuna tıklayınız.

cezapuanısorgulama

Kimliğinizi doğrulamak için resimde gösterdiğiniz yerlere T.C. kimlik numaranızı ve E-Devlet şifrenizi giriniz.

2

Girdiğiniz bilgilerin doğru olup olmadığından emin olduktan sonra  ehliyet ceza puanı sorgulama işleminiz için “Sisteme Giriş Yap” butonuna tıklayınız.

Adsız111

Ehliyet ceza puanı sorgulama işleminizi tamamlamış bulunmaktasınız. Ehliyet ceza puanı sorgulamanızın sonucunda ne kadar ceza puanınızın kaldığını, üzerinize herhangi bir ceza olup olmadığını öğrenebilirsiniz.

Ehliyet Ceza Puanı Sorgulama İşlemi İçin TIKLAYINIZ!

BİR YORUM YAZIN

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.