Sorgulamalar artık tek çatı altında!

Ehliyet Ceza Puanı

Trafik kurallarına uymayan sürücülere verilen cezai sistem ikiye ayrılmaktadır. Bunlardan ilki uygun olmayan fiiller nedeniyle uygulanan para cezalarıdır. İkincisi ise bu fiilin ehliyet ceza puanı denilen çerçevedeki karşılığında bulunan puanın plakaları üzerinden kişisel kaydedilmesidir. Ehliyet Ceza puanı sistemin amacı kural ihlallerini caydırmak ve böylece trafikteki düzenin ve güvenliğin sağlanmasıdır. Ehliyet Ceza Puanı Sistemine göre plakalar üzerinden kişilerin ehliyetlerine, yapılan uygunsuz kural ihlallerine göre ceza puanları verilmekte ve 1 yıl içerisinde 100 puan olduğu zaman ehliyetleri 2 ay süresince el konulmakta ve ehliyet geri alınsa dahi işlenen puanlar silinmemektedir. ( 1 yıl içerisinde 100 puan 2 kez olur ise 4 ay el konmaktadır) Ehliyetin geri alınması için sürücü psikiyatri muayenesine gönderilmekte ve trafiğe çıkma uygunluğu tespitinden sonra ehliyeti verilmektedir. Bunun sebebi suçun tekrarlanmasının bir hastalık hali olarak algılanmasındandır. Kural ihlallerine göre değişiklik gösteren puanlar bir kural ihlaline minimum 5 ve maksimum 20 puan olarak 2016 yılında güncellenmiştir.

Ehliyet Ceza Puanı Sorgulama

Ehliyet ceza puanı sorgulamaları kolaylıkla yapılmaktadır. Hesaplamaların kolay yapılabilirliği kişileri trafikte daha da dikkatli ve güvenli ulaşıma teşvik etmektedir. Örneğin, ehliyet ceza puanı yükselen ve sürekli trafikte olmak durumunda olan bir sürücü, ehliyet ceza puanlarının kolay ulaşılabilirliğinden dolayı, puanını öğrenebilmekte; ehliyet ceza puanının nedenini görebilmektedir. Ehliyetine el konulmasını istemeyen bu kişiler trafikte daha dikkatli davranmaktadır.
Ehliyet ceza puanı sürücülerin ehliyetlerine işlendiğinden TC kimlik numarasıyla e-devlet sistemi veya EGM üzerinden yapılabilmektedir.

Ehliyet ceza puanını Emniyet Genel Müdürlüğü üzerinden öğrenmek için TIKLAYINIZ!

gg

Sayfaya girildiğinde doldurulması istenen dört başlık karşımıza çıkmaktadır. Bunlar ad, soyad, TC kimlik numarası ve doğum yılıdır. Bilgiler doldurulup doğrula butonuna basıldığında alt kısımda dört başlık çıkmaktadır. Bunlar,  araç plakasına yazılan ceza sorgulama, sürücü belgesine yazılan ceza sorgulama, tüzel kişi ceza sorgulama ve otoparka çekilen araç sorgulamadır.

ii

Ehliyet ceza puanlarının ve ayrıntılarının bulunduğu başlık sürücü belgesine yazılan ceza sorgulamadır. Buna tıklandığında tekrar T.C. kimlik numarası, nüfus cüzdan harf serisi, nüfus cüzdan seri numarasının girilmesi istenmektedir. Bu bilgiler girilip sorgula butonuna tıklandığında cezanın olup olmadığı, var ise bunun incelenmesi işlemleri yapılabilmektedir. Bu sayfada yalnızca son bir yıl içerisinde yazılan trafik cezaları gösterilmektedir.

İkinci yol olarak,  ehliyet ceza puanının öğrenilmesi E-devlet kapısı uygulamasını kullanarak da yapılabilmektedir. Bu uygulamadan faydalanabilinmesi için;  e-devlet şifresi, elektronik imza, mobil imza veya internet bankacılığı ile girişten herhangi birinin olması yeterlidir.

Ceza Puanını E-devlet Kapısı Uygulaması Üzerinden sorgulamak için TIKLAYINIZ!

fffff

ff

Açılan sayfada ”Sisteme Giriş” kısmına basılmalıdır.Ardından T.C kimlik numarası ve e-devlet şifresi girilmelidir. Sisteme giriş işlemleri tamamlanınca ”e-hizmetler” bağlantısına tıklanmalı gelen listeden ”Emniyet Genel Müdürlüğü” altında bulunan ”Sürücü Belgesi ve Şahıslara Yazılan  Ceza Sorgulama” bağlantısına basılmalıdır.

ddd

Bu işlemler ayrıca site içi arama kutusuna geçen kelimeleri yazıp arama tuşuna basıldıktan sonra da ulaşılabilmektedir.

Bu işlemler yapılıp sürücü belgesi ve şahıslara yazılan ceza sorgulama sayfasına gelindiğinde kişinin ceza puanına ve içeriklerine ulaşması mümkündür. Ulaşılan cezalar son 1 yılı kapsamaktadır.

Eğer son bir yıl içerisinde kayıtlı sürücü belgesine ve şahsa yazılan bir ceza yok ise bu sayfada ” Son bir yıl içerisinde adınıza kayıtlı sürücü belgesine ve şahsınıza yazılan herhangi bir ceza bulunamadı.” açıklaması görülecektir.

Eğer son bir yıl içerisinde kayıtlı sürücü belgesine ve şahsa yazılan bir ceza var ise ceza bilgileri tablosu görülecektir. Bu tabloda; T.C. kimlik numarası, ceza türü, aracın plakası, cezanın düzenlendiği il, cezanın düzenlendiği ilçe, ceza tarihi, ceza saati, ceza tutarı bilgileri görülebilmektedir. İşlem alanındaki ”Detay” butonu kullanılarak trafik cezalarının detaylı bilgilerine erişim de mümkündür. Detay butonuna basıldığı takdir de; T.C. kimlik numarası, ceza türü, sürücü belgesinin verildiği il/ilçe, sürücü belge numarası, aracın plakası, tutanak seri sıra no, ceza tutarı, cezanın düzenlendiği il, cezanın düzenlendiği ilçe, cezanın düzenlendiği yer, ceza tarihi, ceza saati, ceza maddeleri bilgilerine erişilebilmektedir. Bu bilgileri yazdırmak için ”Yazdır” butonuna tıklanması yeterli olmaktadır.

 

 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.