Sorgulamalar artık tek çatı altında!

Ehliyet Puan Hesaplama

Ehliyet sınavı, sürücü adayının ehliyet alabilmesi için zorunlu olarak girmesi gereken bir sınavdır. Bu yazımızda sizlere ehliyet puan hesaplama işleminiz hakkında ayrıntılı bilgiler vereceğiz. Yazımızın devamında verecek olduğumuz bilgilerle birlikte sizlerde ehliyet puan hesaplama işleminizi kolaylıkla yapabilirsiniz.

Ehliyet Puan Hesaplama İşlemini Nasıl Yapabilirim?

Ehliyet puan hesaplama işleminizi yazımızın devamında bulunan ehliyet puan hesaplama aracı ile kolaylıkla hesaplayabilirsiniz.

Ehliyet sınavında sizlere toplamda, 50 soru bulunmaktadır. Sınav 100 puan üzerinden değerlendirilmektedir. Yanlış cevaplar ise, doğru cevaplarınızı hiçbir şekilde etkilememektedir. Bu durumlar içerisinde 100 puan üzerinden 70 alan her birey, başarı olacaktır. Bu kapsamda toplam sorular içerisinde 35 soruya doğru yanıt vermek, başarılı olmak için yeterli olacaktır. Ehliyet sınavında ise, soruların 27’si trafik dersinden sorulmaktadır.

Bunların yanı sıra, yazılı sınava girmek isteyen bireyler için, toplamda en fazla 4 (dört) yazılı, 4 (dört) uygulama sınavına girme hakkına sahiptir.

[ehliyetPuanHesaplamaAraci]

Aşağıdaki tabloda vermiş olduğumuz bilgiler yardımı ile hangi dersten ne kadar doğru cevap vermeniz gerektiği hakkında bilgi verilmiştir. Tablodaki bilgiler yardımı ile ehliyet sınavındaki uygulamalar hakkında ayrıntılı bilgi sahibi olabilirsiniz.

Ehliyet Sınavı Puan Hesaplama (B-C-D-E) Türü Ehliyetler İçin
Dersler Soru Sayısı Soruların Puan Değeri Miniumun Doğru Sayısı
İlk Yardım Bilgisi 15 6,66 11
Trafik Çevre Bilgisi 25 4 18
Motor Ve Araç Tekniği 20 5 14
Ehliyet Sınavı Puan Hesaplama (A1 ve A2) Türü Ehliyetler İçin
Dersler Soru Sayısı Soruların Puan Değeri Miniumun Doğru Sayısı
İlk Yardım Bilgisi 15 6,66 11
Trafik Çevre Bilgisi 20 5 14
Motor Ve Araç Tekniği 10 10 7
Ehliyet Sınavı Puan Hesaplama (H SINIFI) Türü Ehliyetler İçin
Dersler Soru Sayısı Soruların Puan Değeri Miniumun Doğru Sayısı
İlk Yardım Bilgisi 15 6,66 11
Trafik Çevre Bilgisi 25 4 18

Önceki yıllarda yıl içerisinde 7  kere yapılan motorlu taşıt sürücü adayları sınavı, içinde bulunduğumuz yıl itibari ile 9 kere yapılmaktadır.

Ehliyet sınavına bireylerin girebilmesi için, A1, A2, F ve H sınıfı sürücü kursları için, 17 yaşını bitirmiş olmak, B ve G sınıfları için 18 yaşını doldurmuş olmaları gerekmektedir. C, D ve E sınıfları için ise, 22 yaşını doldurmaları gerekmektedir.

Yazımızda sizlere vermiş olduğumuz bu bilgilerle birlikte ehliyet puan hesaplama işleminiz hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. Saadet dedi ki:

    Bebek sorusu 5 mi olcaktı

  2. ömer dedi ki:

    15 yanlışım var acaba kazanırmıyım