Sorgulamalar artık tek çatı altında!

EHLİYET PUAN SORGULAMA

Trafikte mevcut araç sayısı gün geçtikçe artmaktadır. Trafikte seyreden sürücü ve yolcuların can ve mal güvenliğinin sağlanması amacıyla trafik cezası uygulanmaktadır. Trafik kurallarının uyulmamasına karşı her geçen dönem boyunca cezalar caydırıcı hale gelmektedir. Ehliyet sahiplerine caydırıcı para cezaları verilmektedir. Bunun dışında her ehliyet sahibi kişinin sınırlı kotada trafik ceza puanı mevcuttur ve bu puan sınırı aşılması durumunda ehliyet sahibinin ilk olarak geçici süreliğine ehliyetine el konulur. Bu ceza kotası her ehliyet sahibi için 100 puan ile sınırlıdır. Eğer ehliyet sahibi 1 yıl içerisinde üç sefer bu puan sınırını aşarsa ehliyetine kalıcı süreliğine el kolunur. Bu puan sınırları ehliyet sahibinin ihlal etmiş olduğu her kurala göre farklı biçimde işlemektedir yani her hatanın farklı bir puan değeri mevcuttur.

Örneğin: Araç muayene süresi geciktirmenin ceza puanı 10 puan, kırmızı ışık kurallarına uymamak ise 20 ceza puanı değerindedir vb.

Ehliyetinize el konulmaması için mevcut ehliyet ceza puanınızı bilmek büyük bir fayda sağlayacaktır. Ehliyet puan sorgulama sistemi sürücülerin trafik kurallarına daha hassasiyetle yaklaşması amacıyla oluşturulmuş bir sistemdir. Ehliyet puan sorgulamanızı internet üzerinden kolaylıkla yapabilir ve 100 puan değeri üzerinden mevcut ceza puanınız hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Ehliyet Puan Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Ehliyet puan sorgulama işlemi artık internet üzerinden yapılabiliyor. Eğer sizde mevcut ehliyet ceza puanınızı öğrenmek istiyorsanız bu yazımız size yardımcı olacaktır. Öncelikle yapmanız gereken bu yazının sonunda yer alan bağlantı adresine tıklayarak ehliyet ceza sorgulama adresine ulaşabilir ve işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

Ehliyet puan sorgulama işlemi E-Devlet sistemi üzerinden gerçekleştirilmektedir ve sizlere görsellerle birlikte E-Devlet sisteminden ehliyet ceza puanınızı nasıl sorgulayacağınızı açıklayacağız. Öncelikle sizlerle paylaşmış olduğumuz yazının sonunda bulunan bağlantı linkine tıklayarak “Kimliğimi Şimdi Doğrula” butonuna tıklıyoruz.

ceza

İstenilen bilgilerinizi aşağıda göstermiş olduğumuz kutucuklara girerek ve ardından “Sisteme Giriş Yap” butonuna tıklayarak kimliğinizi doğrulayıp ehliyet ceza puan sorgulama penceresine ulaşabilirsiniz.

cezaa4

Sisteme giriş yaptıktan sonra karşınıza aşağıda belirtilmiş görsel gibi bir pencere açılacaktır ve bu pencerede istenen bilgileri kutucuklara girerek mevcut ehliyet ceza puanınızı öğrenmiş olacaksanız.

ceza2

Ehliyet Puan Sorgulama İçin TIKLAYINIZ!

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.