Sorgulamalar artık tek çatı altında!

Ehliyet Yenileme

Ehliyet Yenileme Nedir?

Ehliyetler temelde kişinin trafikte araç kullanma kabiliyetini kanıtlayan belgeler olduğu ve sahibi olan kişilerin bu yeteneklerinin zamanla körelmesi yahut kullanılamaz hale gelmesi trafikte olumsuz durumlar yaratabilir. Bunun önüne geçilebilmesi için kullanılan araç tipine bağlı olarak 5 yada 10 yılda bir ehliyet yenileme işlemi, Türkiye’de zorunludur.

Kimler Ehliyet Yenileyebilir?

Ağır vasıta sürücülerinin 5 yıl, hafif vasıta sürücülerinin ise 10 yılda bir tekrar sağlık raporu alarak ehliyetlerini yenilemeleri yasal yükümlülüktür. Bunun dışında ehliyetin kaybolması, çalınması yahut yıpranması gibi durumlarda da başvuru yapılarak ehliyet yenilenebilir.

Ayrıca, 2016 yılının başında olduğu gibi sürücü ehliyetlerinin sınıfının değişmesi halinde eski tip ehliyetlerin yeni düzenlemedeki karşılıklarına göre değiştirilmesi istenir. Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamaya göre 01/01/2016 tarihinden önce alınan tüm ehliyetlerin 31/12/2020 tarihine kadar yenilenmiş olması gerekmektedir.

Ehliyet Nereden Yenilenebilir?

Ehliyetlerle ilgili işlemlerle Emniyet Genel Müdürlüğü ilgilenmektedir. Ancak, yeni çıkan karar doğrultusunda ehliyet ve pasaport işlemlerinin takip eden bir yıl içinde Nüfus Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’ne devredilmesi söz konusu. Hükumetin istediği takdirde bu süreyi uzatma yetkisi de göz önünde bulundurulduğunda yeni sistemle ilgili belirsizliğin ne zaman kesinleşeceği konusunda fikir üretmek zor.

Ehliyet Nasıl Yenilenir?

Ehliyet yenilemek isteyen kişi gerekli belgeleri tamamladıktan sonra Emniyet Genel Müdürlüğü’nün randevu sisteminden randevu alınmalıdır. Bu sayfada gelecek olan; eski sürücü belgesini yenileme, ilk defa sürücü belgesi müracaatı  ve yabancı belge dönüştürme seçeneklerinden “eski sürücü belgesini yenileme” seçeneği seçildikten sonra istenen ehliyete dair sınıf vs bilgileri, kişisel bilgiler ve istenen randevu bilgileri de girilerek randevu isteği alınacaktır. “Kişisel Bilgiler” bölümünde istenen e-posta adresinin doğru girilmesi önemlidir çünkü randevu sistemine alınan başvurunun teyidi o e-postaya gönderilen bir onay bağlantısı ile yapılmaktadır. Randevu alabilmek için yazı sonunda yer alan linke tıkladığınızda aşağıdaki görselde de yer alan sayfa üzerinden ehliyet yenileme işlemini gerçekleştirebileceksiniz.

ehliyet-yenileme

 

Ehliyet yenileme için randevu alındıktan sonra, randevu tarihine kadar aşağıdaki belgeler hazır olmalıdır:

 • Eski sürücü belgesi
 • Nüfus cüzdanı ya da pasaport
 • Sürücü sağlık raporu
 • 13 TL değerli kağıt bedeli ve 2 TL vakıf bedeli olmak üzere 15 TL ‘nin hesaba yatırıldığını gösteren makbuz (Bu bedel ayrı ayrı bankalara ödenebildiği gibi Akbank, Aktif Yatırım Bankası, Albaraka Türk, Anadolubank, Finansbank, ING Bank, Katılım Bankası, Şekerbank, Tekstilbank, Halk Bankası ve Vakıflar Bankası’na tek seferde 15 TL olarak da yatırılabilir)
 • 5×6 ebatında, yakın zamanda çekilmiş 2 adet biyometrik fotoğraf
 • Kan grubunu belirtir belge ya da yazılı beyan

Belgeler de hazırlandıktan sonra randevu saatinden en az 15 dk önce randevu alınan şubede bulunulmalıdır. Ehliyet yenileme için gerekli belgeler de tamamsa, yenilenen ehliyet en fazla 15 gün içerisinde kendi ya da isteği üzerine başka birinin adresine PTT yoluyla ulaştırılacaktır. Bu 15 gün süre içinde kullanılmak üzere sürücünün yeterliliğini kanıtlayıp ehliyet yerine kullanılabilecek olan bir belge Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından sürücüye verilir.

Ehliyet yenileme hususunda dikkat edilmesi gereken başka bir şey de tüm başvuruların ehliyet sahibi tarafından yapılmasıdır. Aksi takdirde vekaletname verilmiş bile olsa başka birinin müracaat etmesine izin verilmez.

 

Ehliyet Yenileme İşlemi İçin TIKLAYINIZ!

 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM
 1. salim dedi ki:

  ehliyetin alındıgı haricinde baska bvir ilde randevu alınırmı
  E sınıfı ehliyet hangi gruba giriyor

 2. Fatih AĞIRER dedi ki:

  Ehliyet yenileme

 3. galip dinler dedi ki:

  sürücü belgemi yenilemek istiyorum