Sorgulamalar artık tek çatı altında!

EHLİYETSİZ ARAÇ KULLANMA CEZASI SORGULAMA

Ehliyetsiz araç kullanma cezası sorgulama ile amaçlanan trafiğin ve bireylerin güvenliğinin sağlanmasıdır. Bu kapsamda bireylerin diğer kişilerin güvenliği açısında ehliyetsiz bir biçimde araç kullanmaması gerekmektedir. Ehliyetsiz bir biçimde araç kullanan bireylere ise belirlenen kurallar kapsamında ceza uygulanmaktadır. Peki ehliyetsiz araç kullanmanın cezası nedir? Yazımızın devamında sizlere verecek olduğumuz bilgiler ile ehliyetsiz araç kullanma cezası sorgulama işleminizi yapabilir ve konuyla ilgili bilgi sahibi olabilirsiniz.

Karayollarının ve bireylerin güvenliğini korumak amacıyla uygulanmakta olan bu kurallardaki idari para cezaların da caydırıcı yönde olmasından dolayı miktarları yüksek tutulmaktadır. Bu kapsamda 2015 yılında belirlenmiş olan idari para cezası 1,609,00 TL (1,206,75 peşin) olarak belirlenmiştir.

Ehliyetsiz araç kullanma cezasının yanı sıra, sürücü yetki sahibi olmadığı bir aracı sürüyor ise de aynı idari ceza yani 1,609,00 TL’yi ödemekle yükümlüdür.

Belirlenmiş olan bu kurallar içerisinde, bireylerin yüksek miktarlarda cezalar ödeme durumlarıyla karşı karşıya kalmalarında dolayı, caydırıcı bir özellik kazandırmıştır. Ehliyetsiz araç kullanma cezası sorgulama sonucu göre sürücü aynı zamanda aracın sahibi değil ise, trafik görevlilerince aracın tescil plakasına da belirlenmiş olan 1,609,00 TL idari para cezası uygulanacaktır.

2015 yılında belirlenmiş olan bu yüksek ve caydırıcı idari cezalar kapsamında, bireylerin hem kişisel güvenlikler açısından hemde diğer kişilerinin güvenliği açısından trafiğe ehliyetsiz çıkmamaları gerekmektedir.

Ehliyetsiz araç kullanma cezası sorgulama işlemlerinizi ise Emniyet Genel Müdürlüklerine giderek yapabilirsiniz. Ehliyetsiz araç kullanma ve diğer cezaları ise Karayolları Trafik Yönetmeliğinden ulaşabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.