Sorgulamalar artık tek çatı altında!

EKB SORGULAMA

Günümüzde teknolojinin gelişimi ile birlikte internet üzerinden birçok işlem yapılabilmektedir. İnternet üzerinden yapılabilen işlemlerden bahsedecek olursak; birçok sorgulama ve arama işlemleri, ödeme işlemleri ve bilgi edinme işlemlerini sıralayabiliriz. İnternet üzerinden yaptığınız işlemler için bazı kimlik bilgilerinizi ya da kredi kartı bilgilerinizi internet siteleri ile paylaşmanız gerekebilir. Bilgilerinizi paylaştığınız internet sitesinin güvenilir olmasına özellikle dikkat etmelisiniz. İnternet üzerinden birçok sorgulama işleminizi yapabileceğinizi söylemiştik. İnternet üzerinden yapılabilen sorgulama işlemlerinden birisi olan EKB ile ilgili bilgi ve işlemin nasıl yapıldığını bu yazımızı okuyarak öğrenebilirsiniz.

EKB diye bilinen Enerji Kimlik Belgesi, çok yakın zamanda tanıştığımız bir kavramdır. 2008 yılında 27075 sayılı Binalarda Enerji Performansı Yönetmeliğine göre yeni ve daha öncesinde var olan binaların Enerji Kimlik Belgesi alma zorunluluğu getirilmiştir. Bu yasaya göre 1 Ocak 2011 tarihinden sonra yapılan yeni binalar iskan alabilmek için Enerji Kimlik Belgesi almak zorundadırlar. Bu belgeleri ise SMM belgeli uzman mimar ve mühendisler tarafından verilecektir.

Enerji Kimlik Belgesi bir binanın A ile G harfleri arasında sıralanmış derecelerde enerji sınıfını gösterir. Bu etiket bir binanın yıllık ihtiyacı olan enerji tüketimine göre belirlenir. A sınıfı EKB belgesine sahip bir bina en iyi performans sınıfında demektir. Aynı şekilde G sınıfı EKB belgesine sahip bir bina en düşük performans sınıfında demektir. Bu Enerji Kimlik Belgesi Binanın ısınma, havalandırma, sıcak su, soğutma ve aydınlatma için bir yıllık enerji ihtiyacını tespit eder. Bu belgenin on yıl geçerliliği vardır. Fakat bina herhangi bir tadilat sonunda Enerji sınıfı yüksek çıkması için isteğe bağlı olarak yenilenebilinir.EKB belge sorgulama işleminizi T.C. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı resmi internet sitesi üzerinden yapabilirsiniz.

EKB Sorgulama Nasıl Yapılır?

EKB sorgulaması yapmak için yazının sonunda paylaşacağımız linke tıklayınız. Açılan pencerede aşağıdaki resimde kırmızı renk ile belirtilen, EKB sorgulama yazısına tıklayınız.Bu işlem ile aynı zamanda EKB uzmanı sorgulama da yapmış olacaksınız.

hh

EKB yazısına tıkladıktan sonra açılan sayfa aşağıdaki gibidir. Kırmızı renk ile belirtilen alana belge numarasını giriniz. Böylelikle EKB sorgulama işleminizi bitirebilirsiniz.ee

EKB Sorgulaması Yapmak İçin TIKLAYINIZ!

EKB Uzmanı Nasıl Olunur?

EKB yani Enerji Kimlik Bilgisi uzmanı olabilmek için gerekli bazı şartlar bulunmaktadır. Öncelikle mutlaka herhangi bir özel,kamu ya da vakıf üniversitelerinin Mimarlık Fakültesi’nden mezun olmuş mimarlar ve mühendislik fakültesinden mezun olan İnşaat,Makine,Elektrik ve Elektronik mühendisleri olması şartı bulunmaktadır. Eğer bu bölümlerin dışında bölümlerden mezun olan meslek sahipleri ve mühendisler Elektrik Kimlik Belgesi Uzmanı olamamaktadır. Mühendisler için ise Mühendisler Odası tarafından verilmiş proje çizim yetkileri bulunması gerekmektedir.

EKB uzmanı olabilmek için Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı eğimi verme yetkisi bulunan firmalara başvuru yapılması gerekmektedir.Başvuru için T.C. kimlik belgesi, fotoğraf ve üniversite diploması gerekmektedir. Başvurudan sonra eğitim veren yetkili firma tarafından ders takvimi sunulması gerekmektedir. Ayrıca eğitim ücretleri danışmanlık ve eğitim firması tarafından verilen banka hesaplarına yatırılmalıdır.

EKB uzmanı olmak için verilen eğitimler Bakanlıkça belirlenmiştir. Enerji Kimlik Belgesi Uzmanı olmak için verilen eğitim teorik ve uygulama olmak üzere 2 aşamadan oluşmaktadır. Uzmanlık eğitimi 6 saatlik teorik eğitim ile birlikte verilen 12 saatlik uygulamalı eğitim sonucunda toplamda 18 saat ders verilmektedir. Ayrıca bina ve kapalı alanlarda değerlendirmelerin nasıl yapılacağı, enerji ile ilgili hesaplamalar,enerji kaybı hesaplaması, toplam enerji akışı ve gerekliliği gibi konularda değerlendirme dersleri verilir. Pratik derslerde verilen tüm dokümanlar, bilgiler ve uygulama aşamasında bir binada bizatihi ölçümler ve testler yapılarak uygulama yapılması EKB uzmanlarının yetişmesinde oldukça önemli olacaktır. Bu sayede kaliteli elemanlar yetişecektir.

Enerji Kimlik Belgesi Uzmanı olmak için verilen eğitimlerde Bakanlık %95 katılımın uygun olduğunu söylemiştir. Verilen eğitimin sonunda danışmanlık firması tarafından Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı sınavı yapılacaktır. Sınav çoktan seçmeli olacaktır ve uzman olmak isteyen adaylar %70 oranında doğru cevap vermek zorundadır. Sınav sonucunda adaylardan %70’lik bir başarı istenmektedir. Başarısız olan adaylar aynı yıl içinde bir kez daha sınava girebilirler. Sınava belirli bir mazereti olduğu için giremeyen adaylar da 1 yılda 2 defa Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı sınavına girebilirler. Yıl içinde 2 kez sınava girmesine rağmen istenen başarıyı elde edemeyen adaylar, tekrar Enerji Kimlik Belgesi Uzmanklığı eğitimlerine katılmalıdır. Eğitimden sonra adaylar tekrar sınavlara girebilir ve Enerji Kimlik Belgesi Uzmanı olmaya hak kazanabilirler.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.