Sorgulamalar artık tek çatı altında!

EKB Uzmanı Sorgulama

EKB, yani açılımı ile birlikte Enerji Kimlik Belgesi demektir. Enerji kimlik belgesi 1 Ocak 2011 tarihi ile birlikte hayatımıza girmiştir ve bu zamandan sonra zorunlu olarak aranan belgeler arasında yerini almıştır. Bu kapsamda ise, 2017 yılına kadar tüm binaların bu belgeyi almaları gerekmektedir. Bu sayede konut alım satımı yapılırken bu belge kapsamında sıralamalar yapılarak satışlar gerçekleşecektir. Bu belgeyi almadan önce yapmanız gereken bazı durumlar bulunmaktadır. Belgeyi almadan önce binanın yalıtımının yapılması gerekmektedir. Bu belgede D sınıfı ve üzerinden çıkmak için TSE825 uygun kalınlık ve belirlenmiş olan kurallar ile birlikte uygulamalarınızı yapmanız gerekmektedir.

Enerji Kimlik Belgesini ise, Bayındırlık ve İskan Bakanlığı tarafından belirlenmiş olan uzmanlar ve Enerji verimliliği danışmanlığı kurumlarınca verilecektir.

Bu kapsamda, EKB uzmanları sizlerin binanızda bazı araştırmalar yapacaktır. Bunlar; yapım yılı, binanın yönü, konumu gibi bilgilerin yanı sıra, binanız inşa edilirken kullanılmış olan malzemeler, yalıtım, dış cephe özellikleri, döşeme ve pencere alanları gibi özellikleri kontrol etmektedir. Bunlara ek olarak, ısıtma ve soğutma özellikleri, aydınlatma elemanları ve sayısı gibi durumları göz önünde bulundurmaktadır.

Bu bilgiler kapsamında, EKB uzmanları araştırmalarını ve kontrollerini yaparak bu belgeyi vermektedirler. EKB uzmanı olabilmeniz için ise bazı şartlar bulunmaktadır. En önemlisi olarak Mimarlık Fakültesi’nden mezun olan mimarlar ve mühendislik fakültesinden mezun olan İnşaat, Makine, Elektrik ve Elektronik ve Elektronik mühendisi olmanız gerekmektedir. Bu bölümler haricinde olan kişiler EKB uzmanı olamamaktadır. Ancak buna ek olarak mühendis olmuş kişilerin de mühendisler odası tarafından verilmekte olan proje çizme yetki belgelerine sahip olmaları gerekmektedir.

Bu şartlar altında EKB uzmanı başvurunuzu yapabilirsiniz. Bunun için gerekli olan belgeler ise; TC kimlik belgesi, fotoğraf ve üniversite diplomasıdır. Bu belgelerle başvurunuzu yaptığınızda  eğitim veren yetkili firma tarafından ders programınızı edinebilirsiniz. Ayrıca ders ücretleri de danışmanlık ve eğitim firmasının vermiş olduğu banka hesaplarına yatırılacaktır.

Enerji Kimlik Belgesi Uzmanı olmak için teorik ve uygulama olmak üzere 2 aşamada ders almanız gerekmektedir. Bu kapsamda 6 saatlik teorik eğitimin yanı sıra 12 saatlik uygulamalı eğitim alınmalıdır. Enerji Kimlik Uzman adayları toplamda 18 saat ders almalıdırlar. Bu eğitimlere katılım zorunlu olmaktadır. Ayrıca adayların bu derslerden yüzde 70 oranında başarı sağlanmaları beklenmektedir. Bu şartları sağlamış olan adaylar Enerji Kimlik Belgelerini alarak, binalar için kontrolleri yapmaya hak kazanabilirler.

Kişiler ise EKB uzmanı sorgulamalarını kuruma gitmenin yanı sıra internet üzerinden de gerçekleştirebilmektedirler. İnternet üzerinden yapacak olduğunuz EKB uzmanı sorgulama işlemleri istediğiniz zaman içerisinde rahatlıkla yapabilirsiniz.

EKB Uzmanı Sorgulama İşlemini Nasıl Yapabilirim?

EKB uzmanı sorgulama işleminizi internet üzerinden yapacak olduğunuz birkaç basit işlem ile birlikte kolaylıkla yapabilirsiniz. EKB uzmanı sorgulama için ilk olarak yazımızın sonunda bulunan bağlantı adresine tıklamanız gerekmektedir. İşlemlerinizi Çevre ve Şehircilik Bakanlığı resmi internet sitesi üzerinden yapmanız gerekmektedir. Açılan ekran üzerinden sizden istenmekte olan bilgilerinizi doğru ve eksiksiz girmeniz ile birlikte EKB uzmanı sorgulama işleminizi tamamlayabilirsiniz.

Açılan ekran üzerinden, öncelikle sayfanın alt kısmında bulunan “Binalarda Enerji Kimlik Belgesi” butonuna basmanız gerekmektedir.

ekb

Binalarda enerji belgesi yazısına tıklama işleminizden sonra ise, aşağıdaki resimde sizlere göstermiş olduğumuz EKB Sorgula butonuna basmanız gerekmektedir.

hh

Bu işleminizden sonra karşınıza gelen sayfa aşağıdaki gibi olacaktır. Bu aşamadan sonra ise sahip olduğunuz “belge numarasını” ilgili yere doğru ve eksiksiz bir biçimde girmeniz gerekmektedir. Sonrasında “Sorgula” butonu ile birlikte EKB uzmanı sorgulama işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

ee

EKB uzmanı sorgulama işlemleriniz ile birlikte binanızın durumu hakkında bilgi alabilirsiniz.

EKB Uzmanı Sorgulamak İçin TIKLAYINIZ!

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.