Elektronik Yabancı Dil Sınavı Başvuru | Sorgulamalar artık tek çatı altında!

Elektronik Yabancı Dil Sınavı Başvuru

Elektronik Yabancı Dil Sınavı, Yabancı Dil Sınavı’nın elektronik bir ortam aracılığı ile yapıldığı ve aynı şekilde bir geçerliliğe sahip olan sınavdır. Uluslararası geçerliliğe sahip olan TOEFL ve TOEIC gibi sınavlarla birlikte ÖSYM tarafından da yapılmaya başlanan Yabancı Dil Sınavı’nın elektronik ortama taşınması ile birlikte ortaya Elektronik Yabancı Dil Sınavı (e-YDS) çıktı. YDS seçmeli test sınavlarından oluşan ve soruların basılı olduğu kitapçıkların adaylara verildiği bir sınavdır. ÖSYM tarafından yapılan neredeyse tüm sınavda bu sistem uygulanmaktadır. e-YDS’ ye girmeye hak kazanmış olan kişiler bir bilgisayar ekranının karşısına geçerek ekran üzerinden soruları okuyacak ya da kulaklıklar aracılığı ile çeşitli dinlemeler yapacaktır. Cevaplar ise sözlü bir şekilde mikrofona verilebileceği gibi aynı zamanda ekran üzerinden de işaretlenebilir. Bu tür bir sınavın genellikle yabancı dil sınavı üzerinden yapılmasının sebebi ise adayların hem konuşma hem de dinleme becerilerinin de ayrıca ölçülmek istenmesidir.

Adaylara sınav esnasında gözetmenler tarafından herhangi bir yardımda bulunulmayacağı için sınava girecek olan adayların kişisel bilgisayar kullanımında bir beceriye sahip olmaları gerekiyor. Sınav içerisinde yer alan gözetmenlerin adaylarla hiçbir şekilde iletişime geçmeyeceği ve konuşmayacağı da bilinenler arasında. Bununla birlikte sınav ile ilgili olan kurallar aynı şekilde bilgisayar ortamı üzerinden adaylara sunulacaktır.

Elektronik Yabancı Dil Sınavı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

YDS’ de yanlışlar doğruları götürmediği için adayların bu konu hakkında endişelenmesine gerek yok. Bununla birlikte hem YDS’ de hem de e-YDS’ de maksimum alabileceğiniz puan 100′ dür. Bundan dolayı da bir adayın alacağı sınav puanı yüz üzerinden hesap edilecektir. Sınav bitiminin ardından ÖSYM Başkanlığı ya da yargı mercileri tarafından herhangi bir soru iptal edildiği taktirde bu soru ya da sorular değerlendirme dışında bırakılacaktır. Bununla birlikte adayların puanları hesap edilirken geçerli olan sorular üzerinden her bir soru için yeniden puan hesaplaması yapılacaktır.

2017 yılında gerçekleştirilecek olan toplamda 10 tane Elektronik Yabancı Dil Sınavı bulunmaktadır. Bu sınavlar için adaylar tarafından ödenmesi gereken ücret ise 200 TL’ dir. Adayların sınav ücretlerini ödemesi için ÖSYM resmi sitesi üzerinde yer alan ÖDEMELER bölümü üzerinden ÖSYM Kartlı Ödeme Sistemini kullanmaları ve buraya T. C. Kimlik numarası ile birlikte banka kartı ya da kredi kartı ile sınav ücretini yatırmaları gerekmektedir. Bununla birlikte bankalar tarafından Elektronik Yabancı Dil Sınavı başvuru ücreti yapılamayacaktır.

Her yıl yapılacak olan sınavlar için belirli kontenjanlar açılmaktadır. Açılan bu kontenjanlar ÖSYM tarafından duyurulur. ÖSYM tarafından duyurusu yapılan her bir sınav için açılan kontenjanların dolması ile birlikte sınava başvurmak isteyen adayların başvuru ücretleri otomatik olarak sistem tarafından kabul edilmeyecektir. Bu nedenle de ortaya sınav başvuru ücreti ödemesine rağmen sınava giremeyen kişilere ait bu tür sorunlar çıkmayacaktır.

Elektronik Yabancı Dil Sınavı saat 14:30’ta yapılmaktadır. Bununla birlikte sınav 3 saat sürecektir. Sınava giren adaylara sonuç bilgisi gönderilmeyecektir. Adaylar sonuc.osym.gov.tr internet adresi üzerinden Elektronik Yabancı Dil Sınavı sonuçlarını öğrenebilirler.

Bununla birlikte sınava girecek olan adayların Deneme E-Sınav uygulaması ile birlikte Elektronik Yabancı Dil Sınavında uygulanacak olan sınav ara yüzlerini sınav öncesinde tanıması ve bu sisteme aşinalık kazanabilmesi için bir deneme elektronik sınavı hazırlamıştır. Adayların sınava girmeden önce bu sisteme ayak uydurabilmeleri açısından bu deneme sınavı üzerinden alıştırma yapmalarında fayda vardır.

2016 yılında bir takvim yılı içerisinde Elektronik Yabancı Dil sınavına girmek isteyen adaylar sadece bir defa sınav ücreti ödeyebilmekteydi. Fakat artık Elektronik Yabancı Dil Sınavı’na katılmak isteyen adayların sonu üç ay içerisinde aynı dil üzerinden sadece bir defa sınava girebilecekleri duyuruldu.

2017 Yılı E – YDS Sınav Tarihleri

2017 yılında toplamda 10 adet Elektronik Yabancı Dili Sınavı gerçekleştirilecektir. Bu sınavlara ilişkin tarihler ise şöyledir;

E – YDS 2017 / 1, 21 Ocak 2017 tarihinde gerçekleştirilecek olup 02 Ocak ve 12 Ocak tarihleri arasında başvuru alacaktır.

E – YDS 2017 / 2, 25 Şubat 2017 tarihinde gerçekleştirilecek olup 25 Ocak ve 16 Şubat tarihleri arasında başvuru alacaktır.

E – YDS 2017 / 3, 18 Mart 2017 tarihinde gerçekleştirilecek olup 23 Şubat ve 9 Mart tarihleri arasında başvuru alacaktır.

E – YDS 2017 / 4, 29 Nisan 2017 tarihinde gerçekleştirilecek olup 22 Mart ve 22 Nisan tarihleri arasında başvuru alacaktır.

E – YDS 2017 / 5, 27 Mayıs 2017 tarihinde gerçekleştirilecek olup 3 Mayıs ve 18 Mayıs tarihleri arasında başvuru alacaktır.

E – YDS 2017 / 6, 18 Haziran 2017 tarihinde gerçekleştirilecek olup 24 Mayıs ve 8 Haziran tarihleri arasında başvuru alacaktır.

E – YDS 2017 / 7, 22 Temmuz 2017 tarihinde gerçekleştirilecek olup 21 Haziran ve 13 Temmuz tarihleri arasında başvuru alacaktır.

E – YDS 2017 / 8, 21 Ekim 2017 tarihinde gerçekleştirilecek olup 26 Temmuz ve 12 Ekim tarihleri arasında başvuru alacaktır.

E – YDS 2017 / 9, 25 Kasım 2017 tarihinde gerçekleştirilecek olup 25 Ekim ve 16 Kasım tarihleri arasında başvuru alacaktır.

E – YDS 2017 / 10, 23 Aralık 2017 tarihinde gerçekleştirilecek olup 29 Kasım ve 14 Aralık tarihleri arasında başvuru alacaktır.

E – YDS Başvurusu Nasıl Yapılır?

Elektronik Yabancı Dil Sınavı başvuru işlemleri ÖSYM resmî sitesi üzerinden gerçekleştirilebilmektedir. Aşağıda yer alan linke tıklamanız dahilinde Elektronik Yabancı Dil Sınavı Başvuru ara yüzüne ulaşmış olursunuz. Linke tıkladıktan sonra yapmanız gereken şey Başvuru menüsü üzerinden “e – YDS Randevu”nun seçili olduğuna emin olmalı, ardından T. C. Kimlik numarası ya da Yabancı uyruklu numarası girmeli ve “Kılavuz koşullarını okudum ve kabul ediyorum” kutucuğunu işaretlemelisiniz. Ardından E-YDS Randevu işlemleri ile ilgili kontenjan seçeneklerinden birini seçmeli ve “Devam” tuşuna basarak Elektronik Yabancı Dil Sınavı Başvuru ödemesine geçiş yapmalısınız. Başvuru ücreti yapıldıktan sonra başvurunuz kabul edilecektir. Ücreti yatırmakta herhangi bir sorun ile karşılaşıyorsanız bu durumda kontenjan dolmuş olabilir. Kontenjan olmadığı taktirde sınava başvuru yapamazsınız.

E – YDS Başvurusu İçin TIKLAYINIZ!

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış!

BİR YORUM YAZIN

 

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.