Sorgulamalar artık tek çatı altında!

Emekli Sandığı Askerlik Borçlanması

Emekli Sandığı askerlik borçlanması da Emekli Sandığı Genel Müdürlüğü’nün resmi internet sitesinden görüntüleyebileceğiniz işlemlerden bir tanesidir. Görünen bir borcunuz bulunuyorsa eğer borcunuzu ödeyerek emekli olma zamanınızı daha erken bir tarihe alabilirsiniz. Emekli Sandığı askerlik borçlanmasını nasıl görebilirsiniz sorusunun cevabı ise kurumun resmi internet sitesine girmekten geçiyor. Resmi internet sitesine giriş yaparak geçmiş hizmet borçlanma bilgisi kısmında açılacak ekrana emekli sicil numaranızı girmeniz yeterli olacaktır. Bu yazımızda sizlere Emekli Sandığı askerlik borçlanması ile ilgili bilgiler vereceğiz fakat öncelikle askerlik hakkında çoğumuzun bilmekte olduğu genel bilgileri vermek istiyoruz.

Askerlik süreleri Nasıldır?

Askerlik süresi bugüne kadar toplamda 26 kez değişiklik göstermiştir. 1927 yılında bir buçuk yıl olan askerlik 1935 yılında 18 ay olarak görülür. 1941 senesinde 1. dünya savaşı nedeni ile askerlik süresi 1 yıl uzatıldı. 1950 yılında 2 şer yıl uygulama yapıldı. 1963 yılında askerlik süresi 24 aya düşürüldü. 1970 senesinde 4 yıl daha indirerek 20 yıl yapıldı. 1984 yılında askerlik süresi 18 aya indirildi. 1992 senesinde 15 aya düşürüldü. 1993 yılında ise 1972/4, 1973/1, 1973/2 tertiplerinin terhis olmaları 4 ay durdurulmuştur. Bu süre ile toplamda 19 ay askerlik yapmışlardır. 1994 senesinde 1973/3 tertipler 3 ay fazla askerlik sonrası terhis edildi. 1995 askerlik 15 aydan 18 aya çıkarıldı. 2003 yılında askerlik süresi ilk olarak 15 aya indirildi bunların yanında üniversite mezunu yedek subaylar için 20, 18 ,15, 12 aylık indirimler uygulandı.

Emekli Sandığı Askerlik Borçlanması Nasıl Yapılır?

Öncelikle askerlik borçlanması yapmanın yararı nedir konusuna değinecek olursak; bu sayede erkek çalışanlar bu fırsattan yararlanarak erken emekli olma hakkına sahip olmaktadırlar. Emekli Sandığı askerlik borçlanması yapmak için ise bazı işlemleri gerçekleştirmek gerekiyor. Emekli Sandığı askerlik borçlanması için ilk olarak belge doldurulmalıdır. Belge ilgili kişiler tarafından doldurularak çalıştığı kamu kurumuna onaylattıktan sonra belirlenen adrese gönderimi yapılmalı. Belgelerde okunaklı kurum onayı ve belgede mühür olmayan ayrıca imzaları eksik olan belgeler kayda ve işleme alınmayacaktır. Bu belgeler eksiksiz doldurulduğu taktirde göreve girmeden askerlik yapmış olanların başka bir belgenin gönderilmesine ya da eklenmesine gerek olmayacaktır. Bununla birlikte görevden ayrılıp askere gitmiş olan ve tekrar görevi başına dönenlerin bulundukları kurumdan alacakları hizmet belgesinin ilavesi istenir. Emekli sandığı askerlik borçlanması belgesini kurumuna onaylatmış olan kişiler yetkili merciye ulaştırması gerekir. Genelde emekli sandığı askerlik borçlanması çalışan bireyler için gerekli oluyor emeklileri pek kapsamamakta yine de bu konu hakkında bilgi sahibi olmakta fayda vardır.

Emekli Sandığı Askerlik Borçlanması Ne Yararı ve Zararları Vardır?

Bu sistemde yaptığınız askerlik süresi çalışma süresi olarak kabul ediliyor örneğin; 15 ay 18 ay kısa dönem olarak 6 ay bu sürelerde çalışıyor olarak görülüyorsunuz emekli sandığı askerlik borçlanması bundan kaynaklanıyor. Yaptığınız askerlik süresince size sunulan hizmetten faydalanabiliyorsunuz. Askerlik sonunda bu borcun ödemesini yaptığınız taktirde emekli olma yaşınızın daha erken gelmesini sağlar. Ancak bu kolaylık sadece 1999 yılı öncesi askerlik yapmış bireyler için geçerli olacaktır. Örneğin;50, 51, 52 yaşlarında emekli olunacaksa emekli sandığı askerlik borçlanması yaptığında süre hizmet durumuna göre 49, 50, 51 yaşlarına çekilir. Yani 1 yıl yada 2 yıl kadar öne çekilmesini sağlar. 1999 senesinden sonra çalışmaya başladıysa ve bu tarihten önce sigorta ve ya bağ-kurlu hizmeti yok ise 60 yaşından önce emekli olma gibi bir ihtimal söz konusu değildir. İster 1999 senesi öncesi ister bu tarihten sonrası göreve başlayan memur emekli sandığı askerlik borçlanması yaparsa bu süre emeklilik ikramiyesine ve emekli aylık oranında dikkate alınacak kadar ciddi bir süre olur. Bir devlet memuru emekli sandığı askerlik borçlanması işlemini emekli olacağı tarihten en az 6 ay önce olacak şekilde yapması gerekir. Emekli sandığı askerlik borçlanmasını talep edip 6 ay beklemeden emekli olunursa emekli sandığı askerlik borçlanması kabul edilmez. Sigortalılık süresinin başlangıcında devlet memurunun yaş grubunun genel tespitinde önemi olmaz. Genellikle dikkate alınacak konular prim gün sayıları kademeli olarak yaş tespitinin yapıldığı taktirde toplam hizmete dahil olur. Sigortalılık süresi genelde emekli aylık hesabında kullanılır. Emekli sandığı askerlik borçlanması işlemi bu şekilde gerçekleşmekte.

Emekli Sandığı Askerlik Borçlanması Formu Nasıl Doldurulur?

Askerlik Borçlanması yapmak için öncelikle form doldurmanız gerekmektedir. Doldurmuş olduğunuz formu ise elden Sosyal Güvenlik Kurumu Müdürlüğü’ne teslim etmeniz gerekmektedir. Dilerseniz bu forma internet sistemi sayesinde ulaşabilirsiniz. Emekli Sandığı birçoğumuzun da bildiği üzere 4/c adı altında Sosyal Güvenlik Kurumu’na devredilmiş bir kurumdur. Devir işleminin ardından kuruma ait işlemler 4c adı altında verilmeye devam etmiştir. 4c askerlik borçlanması hizmeti de bunlardan bir tanesidir. Form doldurma işleminiz esnasında kullanmış olduğunuz bilgilerin doğru ve hatasız olması gerekmektedir.

 

BİR YORUM YAZIN

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.