Sorgulamalar artık tek çatı altında!

Emekli Sandığı Emeklilik İşlemleri

Emekli sandığı genel müdürlüğünce hazırlanan genelgeler doğrultusunda emekli sandığı emeklilik işlemleri başlatılması için emeklilik tahsis belgelerinin düzenlenmesi gerekmektedir. Bütün çalışanlar için emeklilik çok önemli bir işlemdir. Çünkü bütün çalışanlar uzunca bir çalışma hayatından sonra emekli olup rahat bir hayat sürmek ister. İşte tamda bunu için emeklilik çok büyük bir yer taşır hayatımızda. Tabi ki ülkemizde emekli olmak için birden fazla şart vardır. Bu Emeklilik şartları ise şunlardır;

  • belirli yaşı doldurmak,
  • prim gün sayısını doldurmak
  • sigorta yılını tamamlamak

gibi bir çok şart gerçekleştirildikten sonra sıra Emekli Sandığı Emeklilik İşlemlerine gelir. Çoğu vatandaşın Emekli Sandığı Emeklilik İşlemleri hakkında bilgisi bulunmamaktadır. Bizde bu yazımızda sizlere Emekli Sandığı Emeklilik İşlemlerinin nasıl yapılması gerektiği ile ilgili bilgi vermeye çalışacağız. Oldukça önemli olan emekli sandığı emeklilik işlemleri konusu hakkında detaylı bilgileri bu yazıyı okuyarak öğrenebilirsiniz. Bildiğimiz üzere 2006 yılında Sosyal Güvenlik Kurumu çatısı altında toplanan SSK, Bağ-kur ve Emekli Sandığı isim değiştirmiştir. Bu kapsamda da Emekli Sandığı 4c olarak kayıtlara geçmiştir. 4c sigortalıları yani emekli sandığı sigortalıları için gerekli olan bu emekli sandığı emeklilik işlemleri kesinlikle takip edilmesi gereken bir durumdur. Emeklilik belli bir çalışma hayatından sonra çalışma gün sayısını doldurmuş ve primleri eksiksiz olarak ödenmiş olan kişilerin çalışma hayatlarına son verip emekliye ayrılması işlemidir. Bu konuda kafaları kurcalayan bir çok soru vardır bu sorular şöyle; emekli sandığı emeklilik işlemleri nasıl yapılır, emekli sandığı emeklilik işlemleri ne kadar sürer, emekli sandığı emeklilik işlemleri için hangi belgeler gerekli, evrak takibi nasıl yapılır vb. sorular sıkça sorulur. Bu soruların hepsinin cevabına ise yazımızın ilerleyen kısımlarında ulaşacaksınız. Şimdi bu işlemleri nasıl yapacağımıza bakalım.

Emekli Sandığı Emeklilik İşlemleri Sorgulaması Nasıl Yapılır?

Öncelikle Emekli Sandığı Emeklilik İşlemleri sorgulaması yapabilmeniz için e-devlet sitesine giriş yapınız. Daha sonra bu sisteme giriş yapabilmek için elinizde PTT şubelerinden 2 TL karşılığında alabileceğiniz e-devlet şifresini kullanabilirsiniz. Bu şifreyi sadece emekli sandığı emeklilik işlemlerinde değil her işleminizde kullanabilirsiniz.

e-devlet-giris

Sisteme ilk olarak giriyorsanız eğer kimliğinizi doğrulamanız gerekecek daha sonra TC kimlik no ve e-devlet şifrenizi giriniz. Sisteme giriş yaptıktan sonra işlemler menüsünden emekli sandığı emeklilik işlemleri  ile ilgili kısma tıklayınız. İstenilen bilgileri yazdıktan sonra emekli sandığı emeklilik işlemleri sorgulamanızı tamamlamış oluyorsunuz. Yani bu işlemi internet üzerinden rahatlıkla yapabilirsiniz. Ayrıca bu işlemi yazı bitiminde vermiş olduğumuz bağlantıyı kullanarak da kolayca gerçekleştirebilirsiniz.

Emekli Sandığı Emeklilik İşlemleri Ne Kadar Sürer?

Uzun zaman önce prim ya da yaş şartını doldurmuş olan çalışan vatandaşlar emeklilik başvuru işlemini başlatırken emekli aylığı ne zaman bağlanır diye düşünmeye başlar. Aslında bu sorularınızın cevabını net olarak veremesem de size işleminizi ne kadar süre bekleyeceğinizi anlatmaya çalışacağım. Emekli adayları ne kadar az illerde çalıştıysa emekli sandığı emeklilik işlemleri o oranda çok daha hızlı gerçekleşir. Eskiye göre emekli sandığı emeklilik işlemleri daha kısa sürede gerçekleştirilmektedir. Emekli sandığı emeklilik işlemleri kimi zaman 15 gün içinde sonlandırılır. Ancak bazen bu süre farklılık gösterebiliyor. Farklı il ve farklı kurumlarda çalışmış olan vatandaşların süresinin 3 ay sürebileceği görülebilir. Önümüzdeki yıllarda bu sürelerin daha da kısaltılması emekli olmak isteyen vatandaşların mağduriyet yaşamamaları için SGK kurumu elinden gelen çalışmayı yapmaya devam ediyor.

Emekli Sandığı Emeklilik İşlemleri İçin Ne Gereklidir?

Burada size emekli sandığı emeklilik işlemleri için gerekli evraklardan bahsedeceğim. Emekli olacak kişilerin emeklilik başvuruları yapmaları gerekmekte. Bu başvuru için gerekli olacak bir kaç belge vardır. Şimdi emekli sandığı emeklilik işlemleri için gerekli belgelere bakalım. Emekli sandığından emekli olacak kişiler hangi belge lazım diyerek kapı kapı gezmesine gerek yok. Gerekli belgelerin neler olduğun öğrenmek için e-devlet sitemine giriş yapmak yetecektir. E-devlet şifrenizi yukarıda da belirttiğim gibi ptt şubelerinden 2 tl karşılığında alabilirsiniz. E-devlet sistemine giriş yaptıktan sonra emeklilik başvurusu için gerekli evraklar sorgulama işleminizi kolaylıkla yaparsınız.

Emekli Sandığı Evrak Takibi Nasıl Yapılır?

Emekli olabilmek için bir çok işlem yapılıyor. Bu işlemlerin tamamını ve hatta takip işlemlerini dahi internet üzerinden yapabilir hale gelen bir teknolojiye sahibiz. Emekli sandığı evrak takip işlemini de rahat bir şekilde internet üzerinden yapabiliriz. Bu işlem için de elinizde bir e-devlet şifresi olmalı eğer ki bir e-devlet şifreniz var ise sisteme giriş yapıp açılan sayfada işlemler menüsünden 4C evrak takibi işlemini seçiniz. Önünüze çıkan ekranda gerekli bilgileri girerek evrak takibinizi rahatlıkla yapabilirsiniz. Sizler için bu işlemde gayet kolay bir hal almış durumda. Hayatımız gün geçtikçe kolaylaşır hale geldi ve hala hayatımızı kolaylaştırıcı işlemler gerçekleşmekte. Aynı zamanda bu işlemi yazı sonundaki bağlantıyı kullanarak da gerçekleştirebilirsiniz.

Emekli Sandığı Emeklilik Hesaplama Nasıl Yapılır?

Her vatandaş emekli olmak için belirlenen yaşa kadar çalışır. Bu çalıştığı süre zarfında aklında sürekli şu soru vardır. Ne zaman emekli olurum? Ne zaman emekli olacağınızı öğrenmek artık çok kolay bir işlem oldu. Bilgisayarınızdan ve mobil cihazınızdan yapacağınız birkaç küçük işlem ile internet üzerinden emeklilik hesaplaması yapabilirsiniz. SGK kurumunun sitesine girerek işlem için gerekli olan seçeneği seçtikten sonra karşınıza çıkacak olan ekranda bilgilerinizi giriniz. Sizden istenilecek olan bilgiler ise şunlar; ilk olarak doğum tarihiniz ve cinsiyetinizi giriniz. Daha sonrasında emekli sandığına bağlı olduğunuz süre içerisindeki bilgileriniz giriniz. Bağkur’a bağlı olduğunuz süre bulunuyorsa eğer bu süre içerisindeki bilgilerinizi giriniz. Emekli sandığına bağlı iken borçlandırma yaptıysanız o dönemdeki başlangıç ve bitiş tarihini giriniz. Farklı bir hizmete bağlı kalmış olduğunuz süre var ise bu bilgiler. Son olarak ise SSK’ya bağlı kaldığınız süre var ise bu bilgileri giriniz. Bütün bu işlemleri yaptıktan sonra emekli sandığı emeklilik hesaplamanızı kolaylıkla yaparsınız.

Emekli Sandığı Emeklilik İşlemleri Sorgulaması Yapmak İçin Lütfen TIKLAYINIZ!

Emekli Sandığı Evrak Takip İşleminizi Yapmak İçin Lütfen TIKLAYINIZ!

Emekli Sandığı Emeklilik Hesaplaması Yapmak İçin Lütfen TIKLAYINIZ!

BİR YORUM YAZIN

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.