Sorgulamalar artık tek çatı altında!

Emekli Sandığı Kaydı Yoktur Belgesi

Sosyal Güvenlik Kurumunun 16 Mayıs 2006 tarihinde açılması ile birlikte bazı değişiklikler yaşanmıştır. Bu değişikliklerin en belirgin olanı ise SSK, Bağ-kur ve Emekli Sandığı kuruluşlarının Sosyal Güvenlik Kurumuna devredilmesi olmuştur. Bu devir işleminin ardından SSK 4a, Bağ-kur 4b, Emekli Sandığı 4c olarak isimlendirilmiştir. Bu durumun en elverişli yanı ise işlemlerin hızlanması yönünde olmuştur. Vatandaşlar tek bir kurum üzerinden sosyal güvenlik üzerine tüm işlemlerini gerçekleştirebilme imkanına sahip olmuşlardır. Sosyal Güvenlik Kurumu çatısı altında toplanan bu kurumlara çalışma alanına göre;

  • Bir veya birden çok işveren hesabında iş sözleşmesine bağlı olmak şartı ile çalışan işçiler 4a’lı (eski adı ile SSK) olarak tabir edilmektedirler. Bu çalışanların sigortaları işverenleri tarafından ödenmektedir.
  • Kendi hesabına çalışan kimseler 4b’li (Bağ-kur) olarak adlandırılmışlardır. Bu kişiler prim borçları bulunmaması ve belirli yaşı doldurmaları şartı ile emekli olabilmektedirler.
  • 4c (Emekli Sandığı) ise kadroya alınmamış fakat sözleşme ile çalışan kişilerin kayıtlı oldukları sosyal güvenlik bölümüdür. Kimlerin Emekli sandığına kayıt olabilecekleri 5510 Sayılı Kanunun 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının (c) bendinde belirtilmiş ilgili kanun şu şekildedir:

Kanunda da belirtildiği gibi cumhurbaşkanları, bazı sözleşmeli çalışanlar, özel durumda olan erler vb. kişiler emekli sandığına yani 4c ye kayıtlıdır. Emekli Sandığı Kaydı yoktur belgesinin almak isteyen kişilerin Emekli Sandığına kayıtlı olmamaları gerekmektedir. Emekli Sandığı kaydı yoktur belgesinin nasıl alınacağını yazımızın devamında anlatacağız.

Emekli Sandığı Kaydı Yoktur Belgesi Nasıl Alınır?

Emekli Sandığı kaydı yoktur belgesi yada 4c kaydı yoktur belgesi e devlet üzerinden kolaylıkla temin edilebilir. Emekli sandığı kaydı yoktur belgesi tescil belgesi ile aynı belgedir. E devlet üzerinden 4c tescil belgesi alan bir kişi eğer Emekli Sandığına kayıtlı değil ise Emekli sandığı kaydı yoktur belgesini almış olacaktır. E devlet üzerinden Emekli Sandığı Kaydı yoktur belgesi almak için öncelikle sisteme giriş yapmanız gerekir. Giriş yapmak için e devlet şifrenizi ve T.C kimlik numaranızı girmelisiniz. Daha sonra hizmetler kısmından 4c Tescil hizmetini bulmalısınız. Emekli Sandığı kaydı yoktur belgesi almak veya e devlet kapısı üzerinden işlemlerinizi gerçekleştirmek için e devlet şifresine ihtiyacınız vardır. E devlet şifresi almak için tek yapmanız gereken kimliğiniz ile herhangi bir PTT şubesine gitmektir. Böylelikle Emekli Sandığı kaydı yoktur belgesini e devlet üzerinden alabilirsiniz. Dilerseniz yazı sonunda vereceğimiz bağlantı adresi üzerinden de Emekli Sandığı kaydı yoktur belgesi alabilirsiniz.

İlk olarak aşağıda vermiş olduğumuz linke tıklayınız. Bağlantı sizi e devlet kimlik doğrulama sayfasına yönlendirecektir. Sonrasında e devlet şifrenizi ve kimlik numaranızı ilgili kısma yazarak sisteme giriş yapınız.

Emekli Sandığı Kaydı Yoktur Belgesi Almak İçin Lütfen TIKLAYINIZ!

 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.