Sorgulamalar artık tek çatı altında!

Emekli Sandığı Kıdem Tazminatı

Emekli Sandığı kıdem tazminatı genel olarak işten ayrılmış olan bir işçiye işvereni tarafından verilmekte olan tazminattır. Çalışan bir işçi eğer kendi isteği ile işten ayrılmış ise kıdem tazminatı hakkından yararlanması mümkün değildir. Emekli Sandığı memur kıdem tazminatı hesaplama yapılırken bazı ödemeler kıdem tazminatına dahil edilirken bazı ödemeler kıdem tazminatına dahil edilmemektedir.

Emekli Sandığı Kıdem Tazminatı Hesaplanırken Ücrete Dahil Olmayan Ödemeler

Evlenme yardımı,

Yıllık izin ücreti,

Seyehat primleri,

Hastalık yardımı,

Doğum yardımı,

Fazla çalışma ücreti,

Ölüm yardımı,

Son olarak bir defaya mahsus olarak verilmekte olan ikramiyelerdir.

Emekli Sandığı Kıdem Tazminatı Hesaplanırken Ücrete Dahil Edilen Ödemeler

Eğitim yardımı,

Yemek yardımı,

Giyecek yardımı,

Konut yardımı,

Erzak yardımı ,

Taşıt yardımı,

Yıpranma tazminatı ödemeleri Emekli Sandığı kıdem tazminatı hesaplama işlemine dahil edilen ödemeler içerisindedir.

Emekli sandığı kıdem tazminatı almak için Emekli Sandığı kapsamında çalışmakta olan kişilerin işlerinden ayrılmaları durumunda kıdem tazminatı alma hakkı kazanıyorlar.

Emekli sandığı kıdem tazminatı almak için bazı şartlar vardır bu şartlar;

Çalışmakta olan kişinin işten ayrılması için geçerli bir nedeni olması gerekir.

Çalışan kişinin çalışmış olduğu herhangi bir sektörde en az 1 yıl çalışmış olması gerekmektedir.

Çalışmakta olan kişinin işten ayrılma nedeni seyahat gibi keyfi nedenler olmaması gerekir.

Çalışmakta olan kişinin evlilik gibi bir durumda olması işten ayrılma gibi bir sebebi olmaması gerekir.

Doğum yardımı, evlilik durumu ölüm yardımı gibi prim, hastalık nedeni ile verilmekte olan yardım ve fazla mesai yapılması nedeni ile çalışan kişiye verilmekte olan prim bir defa verilen ikramiye sırasına dahil olan nedenlerdir. Bu nedenler çalışan kişinin işten ayrılma gibi bir neden olan sunulamaz. Fakat daha önce Emekli Sandığı kapsamında çalışmakta olan ve hayatını kaybetmiş olan kişilerin yakınları ölen kişinin adına cenaze yardımı alabilir. Cenaze yardımları ölen kişinin eşine çocuklarına verilmekte olan bir yardımdır. Eğer ölen bir kişinin çocukları yok ise bu durumda ölen kişinin yakınları ilgili belgeler ile birlikte sosyal güvenlik kurumuna giderek Emekli Sandığı cenaze yardımı başvurusunda bulunabilirler. Bu gibi durumda olan ölen kişinin yakınları ölen kişinin maaşının bir kısmını cenaze yardımı olarak alabilmektedirler.

Emekli Sandığı kıdem tazminatına yol parası, giyecek yardımı, yemek yardımı, konut yardımı, taşıt için ayrılmakta olan yardım ve de eğitim yardımı da bunların içindedir. Tüm bu yardımlar Emekli Sandığı tazminatı almakta olan kişilerin yarar niteliği durumundadır.

Emekli Sandığı Kıdem Tazminatı Başvurusu Nasıl ve Nerede Yapılmaktadır?

Emekli Sandığı kıdem tazminatı başvurusu yapmak isteyen kişiler Sosyal Sigortalar Kurumuna giderek yapmaları mümkün olacaktır. Kıdem tazminatı almak isteyen kişiler için bazı şartlara uyması gerekmektedir. Emekli Sandığı kıdem tazminatı almak isteyen kişiler bu tazminattan yararlanabilmesi için işten ayrılması için geçerli bir nedeni olması gerekmektedir. Verilmekte olan bu tazminat her kişiye işten ayrılmış olduğu yılın maaşının brüt tutarı üzerinde verilmektedir.

Emekli Sandığı Kıdem Tazminatı Hesaplama Nasıl Yapılmaktadır?

Birçok işlemlerimizi internet üzerinden kolay ve hızlı bir şekilde halledebilmekteyiz fakat bu tazminatı alan kişiler emeli sandığı tazminatı hesaplama işlemlerini yapmak için internet üzerinden online olarak yapmaları mümkün olmayacaktır. Emekli Sandığı Kıdem Hesaplama yapmak isteyen kişiler sadece Sosyal Güvenlik Kurumuna giderek yapabilmeleri mümkün olacaktır. Sosyal Güvenlik Kurumuna giderek Emekli Sandığı kıdem tazminatı hesaplama işlemlerinizi gerçekleştirebilmeniz mümkün olacaktır. Ayrıca ikramiye ve maaş hesaplama işlemlerini yazımızın sonunda yer alan link yardımıyla gerçekleştirebilirsiniz. Bu link sizi aşağıdaki görselde yer alan sayfaya götürecektir. Bu sayfada ilgili boşlukları size uygun şekilde doldurarak ikramiye ve maaş hesaplama işlemlerini kolayca gerçekleştirebilirsiniz.sgk-hesapla

SGK İkramiye ve Maaş Hesaplama İşlemleri İçin TIKLAYINIZ!

BİR YORUM YAZIN

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.