Emekli Sandığı Ölüm Parası | Sorgulamalar artık tek çatı altında!

Emekli Sandığı Ölüm Parası


Sosyal güvenlik kurumuna bağlı olarak devamlı çalışanların karşısına çıkan bir diğer konu ise Emekli Sandığı Ölüm Parası yardımıdır. Emekli sandığı ölüm parası kimlere ve ne şekilde verilir sorusu ise sıkça gündeme gelen sorunlardan birisidir. Emekli Sandığı Ölüm Parası yardımından faydalanmak için ilk olarak gerekli olan ise kişinin çalışma hayatı sürecinde Emekli Sandığına tabi olarak çalışmış olmasıdır. Emekli aylığı veya çalışma durumunda aylık alanların vefat etmesi halinde sağlığında eğer beyanname ile gösterdiği kimse var ise o kişiye eğer beyanname vermemiş ise kişinin ailesine emekli ve çalışan kişilerin maaşının bir aylık tutarı verilen zamlar hariç yardım amacı ve tediye emri olmadan emekli ise maaşını aldığı kurum tarafından emekli değil ise çalıştıkları kurum tarafından çıkarılan karar ile emekli sandığı ölüm parası yardımı yapılmaktadır. Beyanname vermemiş çalışanlar için öncelik eş olarak görülür eğer eşi hayatta değil ise aylık bağlanıp bağlanmadığı düşünülmeden çocuklara verilir. Eğer çalışan bekar olarak vefat etti ise emekli sandığı ölüm parası anne ve babalarına verilir bu işlemde evlilik birlikteliği aranmaz. Anne ve baba hayatta değil ise kardeşleri bulunuyorsa kardeşlerine emekli sandığı ölüm parası taktim edilir. Hayatında kimse olmayan ve yaşamını kimsesiz olarak sürdüren kişilerin cenaze masraflarını üstlenen kişilerin yaptıkları masrafları gösterir belgeleri muhtar tarafından onaylı bir şekilde gönderdikleri taktirde gönderilen faturalar halinde emekli sandığı ölüm parası ödenir. Yalnızca ödenecek tutar masraflar ne olursa kişinin emekli aylığını geçmez. Çalışırken vefat eden kişilere emekli sandığı ölüm parası çalışmış oldukları son kurum tarafından ödenir. Bu hak sahiplerinin sosyal güvenlik kurumundan ikramiye dışında emekli sandığı ölüm parası talebinde bulunulamaz. Vefat eden eşinden dul parası, babasından ise yetim aylığı alan kişilerin vefat etmesi durumunda emekli sandığı ölüm parası ödemesi yapılmaz. Bu konuda da sosyal güvenlik kurumlarınca en çok karşılaştıkları bir talep ise emekli kişilerin eşlerinin ölümünde emekli sandığı ölüm parası istemeleridir. Kanunlarda da belirtildiği gibi kurumdan emekli olmayan ve aylık almayan kişilerin vefat etmeleri durumunda hiçbir şekilde emekli sandığı ölüm parası ödemesi yapılmaz. Çalışan kişilerin hayatta iken mahkemeye başvurup mirastan iskat ettikleri zaman bu kişilere de emekli sandığı ölüm parası ödenir.

Emekli Sandığı Ölüm Parası Nedir?

Çalışanın iş kazası yapma ya da mesleğiyle ilgili bir konudan dolayı vefat etmesi durumunda sigortalı ya da emekli aylığı alınırken vefat etmesi durumunda bunların da haricinde sigortalı olarak çalışmakta olduğu işinden ayrıldıktan sonra bir sene içerisinde vefat eden kişilerin bakanlar kurulu tarafından tespit edilecek olan tutar üzerinden cenaze masrafları da göz önünde bulundurularak ödenecek olan yardım parasına emekli sandığı ölüm parası  denir. Cenaze ödeneğinin alınma şartları ise çok basit ve bilinen konulardır. Bunlar şöyle sıralanmıştır. Başta da bahsettiğim gibi iş kazası ya da yapmış olduğu meslekten dolayı hasta olan kişiler, sürekli iş görmemezlik geliri emekli aylığı alan kişiler veya kişi için 360 gün emekli ve ölüm primi kişi tarafından bildirildiği zaman vefat etti ise sigortalının hak sahiplerine emekli sandığı ölüm parası verilir. Bu kişiler için ölüm tarihinde sigortalı olma şartı istenmeyecektir ve gerekli parayı alabilecektir. Ölüm parasının hesaplanmasında katsayılar sonucu bulunacak olan tutar emekli aylığının fazlası ise bir aylık emekli maaşı ödemesi yapılır. Çeşitli vazifeler dolayısı ile kazanılmış olunan tazminatlar ölüm yardımına dahil edilmez.

Emekli Sandığı Ölüm Parası Yardımı Ne Kadar?

Emekli sandığı ölüm parası tutarına gelince ilgili kişinin emekli aylığı kadar emekli sandığı ölüm parası yardımı ödenir. Önemli olan tek konu ise her ocak ve temmuz aylarında gelen zamların sosyal güvenlik kurumunca ayarlanan alt sınırdan ocak temmuz ayları için 1507 tl tutarından emekli maaşı az olan kişilere alt sınır tutarı kadar emekli sandığı ölüm parası ödenir. Bu konuda daha açıklayıcı konuşursak eğer 1350 tl gibi bir tutarla çalışan bir devlet memur emeklisi 10.02.2015 zamanında vefat etti ise yakınlarına emekli sandığı ölüm parası olarak 1507 tl ödenir. Bu şekilde maaşlara bakılarak alınacak olan yardım miktarı hesaplanabilmektedir.

Emekli Sandığı Ölüm Parası Yardımı Alınabilmesi İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Emekli sandığı ölüm parası belgeleri iki seçenek şeklinde ayrılmıştır. Eş çocuk anne baba ve akrabalardan istenilecek olan belgeler. Bir diğeri ise diğer kişilerden istenilecek belgeler. İlk olarak 1. dereceden yakınlardan istenilen belgelere bakalım. Veraset ilamın tasdikli bir örneği ölüm tarihini ve aile fertlerini gösterir vukuatlı nüfus kayıt örneğinin aslı. Emekli sandığı ölüm parası isteğinde bulunan kişilerin talep dilekçeleri. Diğer kişilerden istenecek olan belgeler biraz uğraştıracak olan belgelerdir. İlk olarak vefat eden kişi için yapılmış olan masrafların kim tarafından yapıldığına dair olan belgelerin köy ya da mahalle muhtarlığı tarafından onaylanmış olduğu bir belge. Cenaze için yapılmış olan masraflara ait faturalar. Yalnız fatura emekli kişinin ölüm tarihinde düzenlenmemiş ise yapılan masrafın ilgili kişi adına yapılmış olduğunu gösterir ibarenin bulunması gerekir. Bu belgeleri gerekli kişilere sunulduğu taktirde emekli sandığı ölüm parası yardımı ilgili kişiye teslim edilir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış!

BİR YORUM YAZIN

 

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.