Sorgulamalar artık tek çatı altında!

Emekli Sandığı Ölüm Yardımı

Sosyal Güvenlik Kurumu yani Emekli Sandığı’na bağlı olarak çalışan kişileri karşılaşmış olduğu konulardan bir tanesi ölüm yardımı konusudur. Ölüm yardımının kimlere ve de ne şekilde ödenecek olduğu sorusu sık olarak gündeme gelen bir konudur. 5434 sayılı kanunun ek olan 4 maddesi gereğince ”Emekli, adi malüllük ya da vazife aylığı alan kişilerin ölümleri durumunda, sağlığında beyanname ile göstermiş olduğu kimseye, beyanname vermemişse ailesine, harb malullüğü zammı hariç olmak üzere almakta olduğu emekli aylığının bir aylık tutarı yardım olarak ve tedaviye emri beklemeksizin emekli maaşını veren kurum tarafından ödenecektir.” ifadesi yer almaktadır. Maddede de belirtilmiş olduğu gibi ilgili kişiler vefat etmeden önce çalışmış oldukları kuruma ya da Sosyal Güvenlik Kurumuna yazılı beyannamede birini belirtmiş ise de ölüm yardımını beyan ettiği kişi ya da kişilere ödenmektedir. Beyanda bulunmayan kişiler için de öncelik olan kişiler eşleridir. Emekli Sandığı Ölüm Yardımı eşleri hayatta değil ise aylık bağlansın ya da bağlanmasın geride kalan çocuklarına ödenme yapılmaktadır. Bekar olarak vefat eden kişilerde anne/babalarına ödenir. Burada evlilik bağı aranmamaktadır. Anne ve babaları da hayatta olmayan kişilerin kardeşlerine ölüm yardımı ödenmektedir.

Kimsesiz olarak ölen kişilerin ise cenaze masraflarını gösterir fatura alanlarını ve cenaze masraflarının kendilerinin yapmış olduklarını gösterir, muhtardan onaylı olarak belgelerini de göstermeleri durumunda faturaları nispeten ölüm yardımları ödenmektedir. Fakat bu masraflar, ölen kişilerin emekli aylıklarını geçmemektedir. Ölüm yardımının miktarlarına bakacak olursak, ilgili kişilerin emekli aylıkları kadar ölüm yardımı ödenmektedir. Fakat burada her Ocak ayı ve her Temmuz aylarında gelen zamlarla beraber Sosyal Güvenlik Kurumunca belirtilmiş olan alt sınırlardan (01.01.2015- 31.06.205 tarihleri için 1.506.85 TL) az emekli aylığı alan kişilere de alt sınır tutarları ödenmektedir. Örnek göstermek gerekiyor ise, 1.350 TL aylık alan bir devlet memuru emeklisi 10.02.2015 tarihinde vefat etmesinde hak sahiplerine 1.506,85 TL ölüm yardım parası ödenmektedir. Başka bir örnek verilecek olursa da 2.200 TL emekli maaşı alan bir devlet memuru emeklisinin 10.02.2015 tarihinde vefat etmiş olması halinde hak sahiplerine 2.200 TL ölüm yardım parası ödenmektedir.

Emekli Sandığı Ölüm Yardımı Kimlere Ödenmektedir?

Emekli sandığı ölüm yardımı kime ödenecek olduğunun tespiti şu şekilde yapılmaktadır. Emekli Sandığı Ölüm Yardımı, Emekli sandığına bağlı olan ve vefat eden kişinin, sağlıklı olduğu durumda beyanname ile göstermiş olduğu kişiye ödeme yapılmaktadır. Beyanname bulunmuyor ise de ölüm yardımı kişinin eşine verilecektir. Eşi de yok ise çocuklarına ödeme işlemleri yapılmaktadır. Çocukları da bulunmuyor ise, kişinin anne babasına, bunlar da yok ise kardeşlerine yardım yapılmaktadır. Vefat eden kişinin bu saymış olduğumuz akrabalarından hiç kimsesi bulunmuyor ise de ölüm yardımı cenaze masraflarını yapan ve bunu fatura ile belgelendirmiş olan kişilere yapılmaktadır. Çalışıyor iken vefat eden kişilere ölüm yardımı son çalışmış olduğu kurum tarafından ödenmektedir.

Emekli Sandığı Ölüm Yardımı Bunların hak sahiplerine de Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından ikramiyenin haricinde herhangi bir ödeme işlemi yapılmamaktadır. Ölen eşinden dul, babasından da yetim aylığı alan kişilerin vefat etmeleri halinde ölüm yardımı ödenmemektedir. Yine Sosyal Güvenlik Kurumları tarafından en çok karşılaşılmış olan bir diğer talep ise emekli olan kişilerin eşlerinin ölümlerinde ölüm yardımı istemeleridir. Kanunda da belirtildiği gibi kurumdan emekli aylığı almayan vatandaşların vefatları durumunda hiçbir ödenek ödenmesi durumu olamaz. Şahıslar hayatta iken ilgili mahkemeye müracaat etmeleri halinde mirastan iskat etmeleri ile bu kişilere de ölüm yardımı ödenmektedir.

Emekli Sandığı Cenaze Yardımı Nasıl Alınmaktadır?

Cenaze yardımını alabilmeniz için öncelik olarak vefat eden ve Emekli Sandığına bağlı olan kişinin defin işlemleri ile ilgilenen kişilerin, ölüm tarihlerinin belirtilmiş olduğu bir belge ile beraber SGK’ya dilekçe yazmaları halinde cenaze yardımı için başvuruda bulunmaları gerekli olan bir durumdur. Emekli Sandığı Ölüm Yardımı, Emekli Sandığı cenaze yardımı için de gerekli başvuru belgelerini internet üzerinden edinebilmeniz mümkündür.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.