Sorgulamalar artık tek çatı altında!

Emekli Zammı

2017 yılının ilk yarısında yapılacak olan emekli zamlarına ilişkin tüm gözler 2016 yılının ikinci yarısında gerçekleşecek olan enflasyon oranındaydı. Bu döneme ait enflasyon oranı TÜİK tarafından yapılan açıklamalara göre yüzde 4,73 oranında gerçekleşti. Bu durumda SSK ve Bağ – Kur emeklilerinin alacakları zam da bu orana göre hesap edilecek.

Türkiye’de an itibarı ile neredeyse 12 milyon SSK ve Bağ Kur emeklisi ve iki milyondan fazla memur emeklisi bulunuyor. Bu kadar fazla sayıda kişi tarafından beklenen emekli maaş zammı hesap edilen enflasyon oranına göre belirlenecek. Geçtiğimiz yıllarda yapılan açıklamalara göre her yıl toplamda iki olmak üzere Ocak ve Temmuz aylarında o aylardan geriye dönük bir şekilde son altı aylık dönemde gerçekleşen enflasyon oranına göre emeklilere verilecek olan emekli zamları da hesap edilecek. Bununla birlikte bu yıl açıklanan enflasyon oranının yüzde 4.73 olduğu içinde emekli zamları buna göre hesap edildi.

Emeklilik Hesaplama

[emeklilik_hesaplama]

Emekliler İçin Yapılacak Olan Zam

Emekli zammından yararlanacak kişiler ise şu şekilde; SSK tarım emeklileri, SSK emeklileri, Bağ Kur emeklileri, Bağ Kur tarım emeklileri, banka emeklileri, özel sigorta emeklileri, iş hastalıklarından dolayı aylık olarak maaş alanlar, iş kazasından kaynaklı olarak her ay maaş alanlar ve meslek hastalığı ya da iş kazasından dolayı ölüm aylığı alan eşler bu zamdan yararlanacaklar.

Enflasyon zammı ile birlikte emekli olan kişilerin her ay almış oldukları vergi iadesi ya da bir diğer adı ile ek ödemeye de yansıyacak. Buradan yola çıkılarak yapılacak olan hesaplamalara göre en düşük maaşa sahip olan tarım işçisinin maaşının ortalama olarak 39 TL artacağı ve SSK emeklisi olup en düşük maaş alan kişilerin maaşlarının da ortalama olarak 50 TL artacağı sonucuna varılıyor.

Geçen sene Temmuz ayında SSK emeklisi olan kişilerin aldıkları en düşük maaş 1288 TL iken vergi iadesi haricinde 2017 yılının Ocak ayında bu kişilerin alacakları maaş 1350 TL’ye çıktı. Bununla birlikte en düşük tarım işçisi 2016 yılının ikinci döneminde 910 TL maaş alırken bu yıl neredeyse 1000 TL maaş alacak.

Emeklilerin 2017 yılının Ocak ayı itibarı ile alacakları maaş zammı ile birlikte alacakları bu zam ile birlikte bu tutarlara eklenecek olan vergi iadesi ile birlikte 2017 yılının Ocak ayında alacakları maaşlar ise aşağıda yer alan listede görülebilir.

Örneğin tablonun en üst sol bölümünde yer alan maaş üzerinden tabloyu okuyalım. Vergi iadesi olmadan 2016 Temmuz ayındaki maaşı 910.75 TL olan emekliler, 2017 yılı Ocak ayı Enflasyon Oranı olan yüzde 4.73 oran ile birlikte 2017 yılı Ocak ayında 43.08 TL zam alacak ve böylelikle emekli maaşları 953,93 TL’ye yükselecek. Bu tutara ek olarak vergi iadesi olan 38,16 TL gelerek bu emekliye ait 2017 Yılı Ocak ayı toplam tutarı 992,09 TL olacak.

Bu listede yer alan bilgilerde 2016 yılının Temmuz ayından itibaren 2016 yılının Aralık ayına kadar almış olduğunuz maaşta emeklilerin eline geçen tutarı değil, vergi iadesi olmadan emeklilerin almış oldukları maaşları göreceksiniz. Bunun sebebi gerçekleşecek olan emekli zammının yani enflasyon zammının vergi iadesiz maaş üzerinden yapılacak olmasıdır. Elinize geçecek olan tutar ile ilgili olarak hem vergi iadesi tutarı hem de yüzde 4.73 oranına sahip olan enflasyon zammı eklenmiş 2017 yılı Ocak ayına ait emekli maaş tutarını görebilirsiniz.

Gerçekleşecek olan bir sonraki zammın 2017 yılının Temmuz ayında yapılacağı da biliniyor. 2017 yılının Temmuz Ayında, 2017 yılının ilk altı ayında gerçekleşecek olan enflasyon oranına ek olarak vergi iadesi ile birlikte emeklilerin alacakları maaşları hesap etmek mümkün olacaktır. 2017 yılı Temmuz ayına ilişkin gerçekleşecek olan enflasyon oranını ise o döneme yakın günlerde Türkiye İstatistik Kurumu’nun açıklaması bekleniyor.

Bu bir yana emeklilerin merak etmiş oldukları bir konu daha var. O da seyyanen zam. Seyyanen zam yüzdelik hesaba göre yapılan ve herkesin almış olduğu maaş üzerinde hesap edilen zamdan ziyade herkes için aynı tutarda artış gösteren bir zamdır. 2016 yılının Ocak ayında işçi ve Bağ kur emeklileri için yapılmış olan 100 TL’lik ek zamdan sonra emeklilerin aklında bu yılda böyle bir zammın olup olmayacağına dair sorular vardı. Fakat yapılan bu zammın tek seferliğe mahsus olduğu yetkililer tarafından açıklandı. Bununla birlikte görünürde de bu konuyla ilgili olan hiçbir şey yok.

BİR YORUM YAZIN

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. CENGİZ ERSAVAŞ dedi ki:

    EMEKLİ PROMASYONLARIMIZ NE ZAMAN VERİLECEK . ?

    LÜTFEN GEÇİKTİRMEYİN .