Sorgulamalar artık tek çatı altında!

Emeklilik Aylık Bilgisi

Ülkemizde dünyada olduğu gibi belirli koşulların yerine getirilmesi neticesinde insanlar emekli olabilmektedirler. Bu her sosyal yönü gelişmiş devletin yerine getirdiği bir sistem olarak dünyada kullanılmaktadır. Ülkemizde insanlar yeteri gün sayısını sağladıktan ve gerekli prim ödemesini gerçekleştirdikten sonra emeklilik durumuna erişebilmektedirler. Bu yazımızda internet üzerinden ulaşabileceğiniz emeklilik aylık bilgisi konusu üzerinde genel bilgiler vereceğiz.

Emekli olan bireylerin emeklilikleri hakkında genel bilgilere ulaşabilmesi artık günümüzde gelişen yeni teknolojik gelişmeler sayesinde oldukça kolay bir biçimde yerine getirilmektedir. Emekli olan bireylerin interaktif sistemleri kullanarak emeklilik maaşları ve diğer konular üzerinde genel bilgilere ulaşabilmeleri oldukça kolay bir hal almıştır. SGK ve E-devlet sistemlerinin interaktif ortam üzerinde kurmuş olduğu uygulamalar sayesinde erişim sağlayabilirsiniz. Bu sayede emeklilik maaşı sorgulaması yapabilirsiniz.

Emekli maaşı hesaplama bilgisine internet üzerinden ulaşmanız için öncelikle emeklilik işlemlerinizin yerine getirilmiş olması gerekir. Yani tam olarak emekli olduktan sonra internet üzerinden emeklilik aylık bilgilerine ulaşabilirsiniz. Emeklilik işlemleri de online olarak yapılan işlemler neticesinde yerine getirilebilir. Bu işlemlerin yerine getirilmesinden sonra bireyin bağlı olduğu sosyal güvenlik kurumu emekliliği onaylar ve kişinin emeklilik süreci başlar. Birey, emekli olduktan sonra bir emeklinin yararlanabildiği bütün sosyal güvenlik hizmetlerinden yararlanabilecektir.

Emeklilik aylık bilgisi sorgulamaları internet üzerinden basit bir şekilde yerine getirilebilmektedir. 2008 yılında Başbakanlık adına Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından yaratılan E-devlet sistemi sayesinde interaktif ortam ile devlet dairelerinde işlem gören bütün kurumlara internet üzerinden kolayca erişme fırsatına eriştik. Bu sistem kısa süre içinde çok fazla rağbet görerek birçok diğer devlet dairesini bünyesine dahil etti. Bugün devlet dairelerine giderek gerçekleştirilebilen bütün işlemler internet üzerinden ya da e-devlet üzerinden de yapılabilmektedir. E-devlet üzerinden yapılabilen işlemlerden biri de emeklilik aylık bilgisi sorgulama işlemidir. E-devlet sistemine girerek emekliliğiniz hakkında genel bilgilere ve diğer emeklilik bilgilerine ulaşabilirsiniz. İnternet üzerinden e-devlet sistemine ulaşabilmeniz için bazı bilgilere sahip olmanız gerekmektedir. Bu bilgiler T.C. kimlik numaranız ve e-devlet şifresi olarak adlandırılan sistem anahtarıdır. E-devlet şifrenizi, size en yakın olan bir PTT şubesine giderek 2 TL karşılığında ulaşabilirsiniz. E-devlet şifrenizi edindikten sonra yazımızın sonunda verdiğimiz linke tıklayarak e-devlet sistemine giriş yapabilir ve emeklilik aylık bilgisi sorgulamalarınızı gerçekleştirebilirsiniz. Birçok işlemde olduğu gibi internet üzerinden bu işleminizi internet üzerinden kolayca yerine getirebilirsiniz.

Emekli Aylık Bilgisine Nasıl Ulaşılır?

ss

Edindiğiniz e-devlet internet şifrenizle e-devlet sistemine girebilir ve emeklilik aylık bilgilerinize ulaşabilirsiniz. E-devlet sistemine giriş yaptıktan sonra e-hizmetler menüsü üzerinde yer alan Sosyal Güvenlik Kurumu başlığını seçerek sorgulama işleminizi devam ettirebilirsiniz. Bu başlık altında bazı alt başlıklar bulunmaktadır. Sosyal güvenlik kurumu emekli vatandaşların kullanımına sunmuş olduğu emekli aylık bilgilerine ulaşılabilir. emekli olan bireyler, emekli oldukları sigorta sistemine göre e-devlet sistemi üzerinden emeklilik aylık bilgisi sorgulamasını gerçekleştirebilirler. E-Devlet sistemi üzerinde bulunan 4A emekli aylık bilgisi, 4B emekli aylık bilgisi ve 4C emekli aylık bilgisi seçeneklerinden birini seçmeleri gerekmektedir. Böylece en güncel olan emeklilik aylık bilgisine ulaşabilirler.

4A Emeklilik Aylık Bilgisi için TIKLAYINIZ!

4B Emeklilik Aylık Bilgisi için TIKLAYINIZ!

4C Emeklilik Aylık Bilgisi için TIKLAYINIZ!

BİR YORUM YAZIN

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.