Sorgulamalar artık tek çatı altında!

Emeklilik Başvuru Formu

Emeklilik başvurusu, sigortalı çalışanların tamamlaması gereken yaş, sigortalılık süresi ve prim gün sayısı şartlarını sağladıktan sonra Sosyal Güvenlik Kurumu’na başvurarak emekli aylığını alma (başlatma) talebini beyan etmesidir. Yazımızda emeklilikle ve başvuruyla ilgili merak ettiklerinize cevap bulabilir ve emeklilik başvuru formuna ulaşabilirsiniz.

Emekli Olmak için Gereken İşlemler

Kişi emekli aylığını kendisi talep etmelidir, devlet kendiliğinden bu işlemi gerçekleştirmemektedir. Yani emeklilik haddine ulaşan kişi öncelikle iş yerine bilgi vererek işten ayrıldığını bildirmeli ve emeklilik aylığı için devlete kendisi beyanda bulunmalıdır.

Emeklilik İçin Gereken Şartlar Nelerdir?

Emeklilik işlemi vatandaşın sigorta prim gününe, çalıştığı süreye ve yaşına bağlıdır. Kişinin sigortalı çalışmasına bağlı olduğu için de kişiden kişiye farklılık göstermektedir. Ayrıca emeklilik yasalara da bağlıdır. En son çıkan emeklilik yasası 2008 tarihli olup birçok değişikliği de beraberinde getirmiştir. Gereken bu şartlar 2008’de yeni yasa çıktığı için 2008 öncesi ve sonrası için farklılıklar göstermektedir. Bununla birlikte kadınlar ve erkekler arasında da şartlar farklıdır.

Erkekler için aranan şartlar:

Erkeklerde 1999-2008 yılları arasında işe girip sigorta işlemlerini başlatmış olan vatandaşlar için aranan emeklilik yaşı 60’tır. Bu sürece dâhil olan sigortalıların tamamlaması gereken gün sayısı ise 7000 gündür (devamlı sigortalı çalışan biri için 19 yıl 65 gündür). Ek olarak erkek vatandaşlar için 4500 gün ile emekli olma şartı da vardır. Bunun için 60 yaşını doldurup 25 yıl sigortalı olarak çalışan ve 4500 prim gününü dolduranlar daha az bir aylıkla kısmi emekli olabilirler.

1 Mayıs 2008 sonrası sigorta girişi yapan erkekler için emeklilik şartları ise 2012’ ye kadar 7200 gün prim ödeyip 60 yaşı tamamlayanlar emekli olabilirken bu 60 yaş şartı değişmektedir (2035’e kadar, sonrasında 9 sene içinde artarak 65 yaşı bulacaktır). Erkeklerde 5400 gün ile emeklilik şartına göre ise, 5400 günlük primi ödeyip 63 yaşı tamamlayanlar emekli olabilmektedir. Erkeklerde 3600 gün ile SSK’lı emekli olma şartında, 8 Eylül 1976 tarihi öncesinde sigortasını başlatan kişiler 3600 günlük prim ve 15 yıllık sigorta süresini doldurmak şartıyla 55 yaşında emekli olabilirler.

Kadınlar için aranan şartlar:

8 Eylül 1999 tarihinde ve sonrasında sigorta girişi yapanlar 7000 gün prim ve 58 yaş şartıyla emekli olabilirler. Kadın vatandaşlar için 4500 gün ile emekli olma şartında, 58 yaşını doldurmuş 25 yıl sigortalı çalışmış ve 4500 prim gününü doldurmuş olanlar emekli olabilir. 1 Mayıs 2008 itibariyle sigorta girişi yapan kadınlar için, 31 Aralık 2005’e kadar 7200 günü doldurup 58 yaşı dolduranlar emekli olabilecektir. 58 olan yaş şartı bu tarihten sonra değişmektedir (2035’e kadar, sonrasında 13 sene içinde artarak 65 yaşı bulacaktır). Kadınlarda 5400 gün ile emeklilik şartına göre ise, 2005’e kadar 5400 günlük primi tamamlayıp 61 yaşı dolduranlar emekli olabilir. Kadınlarda 3600 gün ile SSK’lı emekli olma şartında, 8 Eylül 1976 tarihi öncesinde sigortasını başlatan kişiler 3600 günlük prim ve 15 yıllık sigorta süresini doldurmak şartıyla 50 yaşında emekli olabilirler.

Görüldüğü gibi birden fazla sigortalı olma durumu vardır ve kişi kendisi için en uygunu öğrenerek sigorta işlemlerini devam ettirmelidir. Ayrıca sigorta ve emeklilik işlemlerinde bu prosedürler vatandaşlar için karışıklık teşkil ettiğinden uzman kişilerden yardım almakta yükünüzü hafifletecektir.

Emeklilik Başvurusu Nasıl Yapılır?

Emeklilik aylığından SGK ve BAĞ-KUR’lular faydalanabilmektedir. Emeklilik başvurusu önceden yazılı dilekçe ile posta gibi yollarla yapılırken, kurum işlemleri 15 günde gerçekleştirse de istediği belgeler nedeniyle bu süre 3 aya kadar uzadığından bu durum emekli olma sürecini yavaşlatmaktaydı. Artık internet üzerinden online bir şekilde başvuru yapılabilmektedir. Böylece daha hızlı ve daha kolay bir şekilde gerçekleştirilmektedir.

e-Devlet üzerinden yapılan başvuru için ilk önce yapılması gereken bir e-Devlet şifresi alınmasıdır. Bu şifreyi PTT’lerden edinebilirsiniz. Şifreniz ile sisteme girdiğinizde, emeklilik başvurusu bölümündeki SGK Tahsis Talep Dilekçesi’ nde istenen bilgileri doldurularak formu tamamlamış olursunuz.

E-Devlet emeklilik başvuru sayfası için TIKLAYINIZ!

Bunun yanında dilerseniz emeklilik başvuru dilekçesi ile Sosyal Güvenlik Kurumuna başvurabilir ve süreci bu şekilde de takip edebilirsiniz.

SGK Emeklilik Başvuru Formu Örneği için TIKLAYINIZ!

Başvuruyu Yaptıktan Sonra Ne Zaman Emekli Olabilirim?

Başvuru formunu ve istenen herhangi bir belge varsa bu belgeleri de verdikten sonra başvuruyu gerçekleştiren kişinin emekliliği bundan 1 ay sonra başlatılır. SGK tarafından kişiye haber gönderilir.

BİR YORUM YAZIN

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.