Sorgulamalar artık tek çatı altında!

Emeklilik Başvuru Takibi

Emeklilik süreci, dünyada her ülkenin kendi sistemine, kendi hukukuna göre düzenlemiş olduğu bir süreç olarak karşımıza çıkmaktadır. Günümüzde dünyada sosyal devlet anlayışına sahip olan devletler vatandaşlarının geleceklerini garanti altına almaları adına bir takım çalışmalar yapmaktadır. Bu çalışmalara genel anlamda emeklilik sistemi adını verebiliriz. Bireyin yetişme çağında, ya da yetişkinliğe girdiği ilk zamanlardan itibaren düzenli olarak çalışması sonucu hayatının devamındaki süreçte, artık çalışamayacak duruma geldiği sürece kadar olan süreçte yaptığı birikimlerle gelecekte bu çalışamayacağı dönemde kendine bakabilmesi olarak da belirtilebilir, emeklilik. Ülkemizde de emeklilik sistemi etkin şekilde uygulanmaktadır. Ülkemizdeki bireyler dünya da olduğu gibi hayatlarının bir bölümünde çalışarak emeklilik için gerekli olan durumları gerçekleştirmeye çabalarlar ve bir gün emekli olacakları günü beklerler. Ülkemizde erkek ve kadın arasında değişen emeklilik şartları bulunmaktadır. Bu durum her ülkede farklıdır. Bu durumlar genel olarak belli bir yaş aralığını geçmiş olmak ve bireyin çalıştığı dönemdeki ödemesi gereken prim ödemelerini ödemiş olması gereklidir. Bu durumların yani, gerekli yaş sınırının tamamlanması ve ödenmesi gerekli olan prim ödemelerinin gerçekleştirdikten sonra emekli olacak olan birey, emekli olacağı kuruma emeklilik başvurusu yaparak emeklilik sürecini başlatabilmektedir.

Günümüzde gerçekleştirilen teknolojik yenilikler sayesinde, vatandaşların önceden devlet birimlerine giderek gerçekleştirmek zorunda oldukları işlemler artık bu teknolojiler sayesinde kolayca yerine getirilebilmektedir. İnternet teknolojisinin dünyada olduğu gibi ülkemizde de hızlı bir şekilde yayılması bu tür interaktif uygulamaları arttırmış ve artık neredeyse her alanda hizmet verir hale getirmiştir. Bireyler artık evlerinde bulunan internet aracılığı ile, hatta cep telefonlarında bulunan interneti kullanarak internete bağlanabilir ve emeklilik dahil birçok işlemi kolayca yapabilir duruma gelmişlerdir. Bu yazımızda emekli olduğumu nasıl öğrenirim? sorusunun cevabını merak edenler için, emeklilik başvuru takibi sistemlerinin internet üzerinden nasıl gerçekleştirilebileceği konusuna değineceğiz.

Emeklilik Başvuru Takibi Nasıl Yapılır?

Hayatının büyük bir kısmında çalışarak geçiren bireylerin, en sonunda emekli olacakları günün hayalini kurarak günlerini geçirirler. Ama bu emeklilik durumu sadece çalışarak sonuçlanabilen bir durum değildir. Emeklilik için bazı koşulların olduğunu belirtebiliriz. Öncelikle belirli gün sayısının doldurulması gerekir. Belirli prim sayısı ve belirli yaş doldurulması gereklidir. Ancak bu şartlar yerine getirildikten sonra emeklilik süreci hayata geçirilebilir. Emeklilik için gerekli olan evrakların tamamlanmasının ardından bağlı olunan kuruma sunulur. Bu sunuşun ardından emekliliğini bekleyen bireyler meraklı bir bekleme sürecine girerler. Bu yüzden yazımızda anlattığımız emeklilik başvuru takibi süreci önemlidir.

Emeklilik başvuru takibini, internet sistemi üzerinden bazı farklı yollarla yerine getirebilirsiniz. Bu işlemleri iki farklı sistemde tanımlayabiliriz. Öncelikle ilkinde SGK sistemi üzerinden sadece bazı kişisel bilgilerin kullanılması ile yerine getirilir. Diğer seçenekte ise, emeklilik evrak takibi işlemi e-devlet sistemi üzerinden yapılır.

SGK Sistemi Üzerinden Emeklilik Evrak Takibi

Emeklilik evrak takibi işlemlerinin ilk yolu, SGK sistemi üzerinde yaratılmış olan Evrak İzleme sistemidir. Bu sistemi kullanarak emeklilik evrak takibi işleminizi kolay bir şekilde yerine getirebilirsiniz. Bunun için yazı sonunda verdiğimiz linke tıklamanız ve gerekli olan bilgiler olan TC Kimlik No ve Kayıt Yılı bilgilerini doldurmanız gereklidir. Ardından merak ettiğiniz emeklilik evrak takibi işleminizi tamamlamış olursunuz.

2

SGK Sistemi Üzerinden ile Emeklilik Başvuru Takibi İçin TIKLAYINIZ!

E-Devlet Sistemi Üzerinden Emeklilik Evrak Takibi

Emeklilik evrak takibinin internet üzerinden gerçekleştirilebildiği bir diğer seçenek ise e-devlet sistemidir. Bu sistemi kullanarak da emeklilik evrak takibinizi tamamlayabilirsiniz. Bu işlem için öncelikle yazı sonunda verdiğimiz linke tıklamalı ve açılan sayfada gerekli olan bilgileri doldurmanız gereklidir. Bu işlem için gerekli olan bilgiler TC Kimlik No ve E-devlet Şifresidir. Eğer bir E-devlet Şifresine sahip değilseniz, bir PTT şubesine kimliğiniz ile giderek 2 TL karşılığında kolayca edinebilir ve sisteme giriş yaparak emeklilik evrak takibi işlemlerinizi başarı ile sonuçlandırabilirsiniz.

1

E-Devlet Emeklilik Başvuru Takibi İçin TIKLAYINIZ!

 

 

BİR YORUM YAZIN

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.