Sorgulamalar artık tek çatı altında!

Emeklilik Başvurusu İçin Gerekli Evraklar

Bütün dünya’da uygulanan emeklilik sistemi sayesinde vatandaşlar, hayatlarının belli bölümlerinde çalışarak biriktirdikleri birikimleri, yaşamlarının ilerleyen dönemlerinde yani artık çalışamayacak durumlara, yaşlara geldiğinde kullanabilmesine olanak sağlarlar. Bütün dünya’da birçok farklı ülkede, her ülkenin kendi sistemine göre oluşturduğu bu emeklilik sistemi ile her yıl milyonlarca insan emekli olarak hayatlarına devam etmektedir. Dünya’daki emeklilik sistemi her ülke için farklı özellikler taşımaktadır. Ülkemizde, kendi vatandaşlarının gelecekleri konusunda duyarlı davranarak emeklilik sisteminin üzerine çalışmakta ve genç yaşlarında çalışmaya başlayan bireylerin hayatlarının ilerleyen yaşlarında rahat bir hayat sürmelerine olanak sağlamaya çalışmaktadır. Ülkemizde uygulanan emeklilik sistemi hakkında genel bilgiler aktaracak olursak bazı genel durumların yerine getirilmesi sonucu başlatılan bir sistem olarak gösterilebilir emeklilik sistemi. Bu genel durumlar, emekli olacak kişilerin belli bir yaş aralığını doldurmuş olması gerekir. Bu yaş kadın ve erkeklerde farklıdır. Bunun dışında da bireyler, ödenmesi gereken belli prim ödemelerini eksiksiz olarak yaptırmış olduğundan emin olmalıdır. Ayrıca gün sayısının doldurulmuş olması da bir diğer durumdur. Bu durumların eksiksiz olarak yapılması sonucunda emekliliği gelmiş olan birey, bazı gerekli evrakları hazırlayarak bağlı bulunduğu sosyal güvenlik kurumuna başvurabilir ve emeklilik sürecini başlatabilir. Bu yazımızda bu emeklilik başvurusunda gerekli evrakların neler olduğuna genel olarak değineceğiz. Ve ülkemizde bulunan emeklilik sistemlerinin, her sistem için gerekli olan emeklilik başvurusu için gerekli evraklara farklı başlıklar halinde değineceğiz.

Emeklilik Başvurusu için Gerekli Evraklar Nelerdir?

Bireyin emeklilik durumunun ortaya çıkarılması için öncelikle yukarıda da bahsetmiş olduğumuz genel durumların yani, kadın ve erkeklerde farklı olan gerekli yaş sınırının geçilmiş olması, ödenmesi gereken prim ödemelerinin ödenmesi, gerekli gün sayısına ulaşılması gibi durumların tamamlanmasının ardından birey emeklilik başvurusu için gerekli olan belgeleri toplamaya başlayabilir. Böylece emeklilik sürecine bir başlangıç yapabilir.

Bu evraklar, farklı emeklilik sistemine bağlı olan emeklilik adayları için farklılık gösterecektir. Bu yazının devamında bu durumdan genel olarak bahsedeceğiz ve bu emeklilik kurumları için emeklilik başvurusu için gerekli evrakların neler olduğuna farklı başlıklar halinde değineceğiz.

Emeklilik başvurusu için gerekli evraklar, üç farklı kurumun sistemine göre değişir. Bunlar SGK’lılar için 4A, Bağ-Kur için 4B ve Emekli Sandığına bağlı olanlar için ise 4C’dir.

SSK Emeklilik Başvurusu için Gerekli Evraklar Nelerdir?

SSK’ya bağlı olarak çalışmış olan bireylerin, emeklilik başvurusu için gerekli olan belgeleri topladıktan sonra SSK’ya başvurmaları gerekmektedir. SSK’dan emekli olacak bireylerin emeklilik işlemlerinin başlayabilmesi bu emeklilik başvuru için gerekli evrakların iletilmiş olmasına bağlıdır. Bu evraklar;

  • Gelir vergisinden muaf olunduğunu bildiren muafiyet belgesi
  • Çalışılan işten sigortalı olarak ayrıldığını bildiren belge
  • Talep ve tahsis belgeleri
  • Emekliliğe hak kazanıldığını gösteren belgeler, SSK’dan emekli olacak olan bireylerin emeklilik başvurusu için gerekli olan belgelerini oluşturmaktadır.

Bağ-Kur Emeklilik Başvurusu için Gerekli Evraklar Nelerdir?

Üstte olduğu gibi, bu sisteme bağlı olarak çalışan bireylerin de gerekli evrakları hazırlamaları gerekmektedir. Bunlar;

  • Tahsis talep beyan taahhüt belgesi
  • Sigortalılık belgesi

Emekli Sandığı Emeklilik Başvurusu için Gerekli Evraklar Nelerdir?

Emekli Sandığına bağlı olarak çalışmış bireylerin gerekli olan belgeleri edinmeleri biraz daha farklı bir yolla yapılabilmektedir. İnternet üzerinden geliştirilen ve birçok kamu dairesinin interaktif uygulamasını bünyesinde bulunduran E-devlet sistemine giriş yaparak bu bilgilere erişim sağlayabilirsiniz. Ancak bunun için öncelikle bir E-devlet şifresine ihtiyaç duyarsınız. Bir e-devlet şifreniz yok ise, bir PTT şubesine kimliğinizle birlikte giderek 2 TL karşılığında edinebilirsiniz. Böylece Emekli Sandığı emeklilik başvurusu için gerekli olan belgelere kolayca erişebilirsiniz.

Emekli Sandığı Emeklilik Başvurusu İçin Gerekli Evraklar Öğrenmek İçin TIKLAYINIZ!

 

BİR YORUM YAZIN

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.