Emeklilik Borçlanması | Sorgulamalar artık tek çatı altında!

Emeklilik Borçlanması

Sigortalı bir şekilde çalışan her bireyin artık geriye dönük emeklilik borçlanması imkanı bulunuyor. Bu konuda yapılacak olan düzenlemenin çıkması durumunda sigortalı bir şekilde çalışan bireylerin emekli olma yaşını doldurdukları halde birtakım sebeplerle işsiz kalıp, sigorta prim süresini dolduramayan binlerce kişiye emekli olma hakkı tanınacak. Emeklilik borçlanması konusunda yapılacak olan yeni düzenlemede ilk olarak sigortalı bir şekilde çalışan bireylerin eksik sigorta primi varsa, onlara borçlanma fırsatı getirilecek. Böyle bir durumda ise emekli olmak isteyen bireylerde belli bir süre hizmet şartını sağlayıp, sağlamadığına bakılacak. Bu durumda yıl ve aynı zamanda yaş şartını sağlayan 1800 ve üzerinde sigorta prim günü olanlar eksik borçlanma şeklinde emekli olabilecekler.

Emeklilik Borçlanması

Yürürlüğe yeni giren Kanun ile birlikte sigortalı olarak çalışan bireyler, geriye dönük borçlanma şeklinde erken emekli olmaya hak kazanabiliyor. Geriye dönük borçlanma fırsatından yaranabilecek sigortalı olarak çalışan bireyler askerlik, kadınlar için doğum, hizmet ihyası ve aynı zamanda yurt dışı borçlanması yapanlar olarak belirlenmiştir. Bu tür durumlarda sigorta primlerini düzenli bir şekilde ödeyememiş olan bireylerin geriye dönük borçlanma şeklinde emekli olma hakkı bulunuyor. Kadınlar için doğum borçlanması sigortalı olarak çalışan bireylerin işe geri dönme tarihinden sonra doğan üç çocuğu için de geçerli olmaktadır. Böyle bir durumda olan kadınlar altı yıl doğum borçlanması hakkına sahip olabilirler. Sigortalı bir şekilde çalışan kadınların doğum sürecinden önce çalışmış olması, doğumdan sonra onun için sigorta primi ödenmemiş olması ve aynı zamanda doğum yaptığı çocuğunun yaşıyor olması gerekmektedir. Kadınların bir doğum yapması, yani bir çocuk için doğum borçlanması talebinde bulunan sigortalı olarak çalışan kadınlar 12.643 TL, en fazla ise 82.216 TL arasında ödeme yapabilme hakkına sahipler.

Emeklilik borçlanması işlemini yurt dışında yaşayan ve sigortalı bir şekilde çalışan Türk vatandaşları da belirli şartları sağlamaları durumunda emekli olmaya hak kazanabilirler. Yurt dışı emeklilik borçlanması, yurt dışında yaşan bireylerin, orada yaşama süreleri için asgari ücrete endeksli borçlanma sistemi uygulanır. Şu anda geçerliliği olan emeklilik borçlanması ücreti günlük olacak şekilde en az 17.56 ve en fazla ise 114.19 TL gibi bir ücret belirlenmiştir. Örneğin, yurt dışında yaşayan bireylerin yurt dışında yaşadığı sürelerden 36.000 gün borçlanacak bir kişi en az 63.216 TL ve en fazla 411.000 TL ödemek zorundadır. Eğer emeklilik borçlanması için yurt dışında yaşayan bireyler ne kadar yüksekten ödeme yaparsa, emekli maaşı da o kadar yüksek olmaktadır. Bu durumunda emeklilik borçlanması imkanında borçlanılacak süreyi de kişi belirleme hakkına sahip olabiliyor. Emeklilik borçlanması için belirlenen kanunlara göre, sigortalı bir şekilde çalışan tüm kadınların doğum borçlanması gibi bir fırsatı bulunuyor. Bu fırsatı kullanmak isteyen sigortalı bir şekilde çalışan kadınlar yasaların belirlediği bir ücret karşılığında, daha önceki zamanlarda eksik olan sigorta primlerini ödeyip, erken emekli olma hakkına sahip oluyorlar.

SGK Geriye Dönük Borçlanma Çıktı

Emeklilik borçlanması hakkından yararlanmak isteyen sigortalı olan kadınların borçlanma talep dilekçesini doldurması ve aynı zamanda kimlik fotokopilerini teslim etmeleri gerekir. Emeklilik borçlanması başvurusunda bulunmak isteyen bireyler Sosyal Güvenlik Kurumu’nun İl Müdürlüklerine müracaat edebilirler. İlgili kanun çerçevesinde belirlenen bazı sosyal güvenceye sahip olan bireylerin, geriye dönük borçlanma şeklinde erken emekli olabilir. Şu an çalışma durumunda olan ya da olmayan, sigortalı olarak çalışan ve hala emeklilik hakkını elde edememiş olan birçok kişi, geriye dönük bir şekilde sigorta süresi eksikliklerini tamamlama, emekli olma şartlarından biri olan prim günü olarak saydırma imkanına sahip olabiliyor. Fakat zaman zaman kısa bir süre içerisinde ilgili kanunlarla yeniden düzenlenen, emekli olma hakkı ve imkanlar tanındı. Geriye dönük borçlanma imkanı sadece yasalarda yer alan ilgili maddelerde belirlenen durumlarda geçerli olmaktadır. Sigortalı bir şekilde çalışan bireylerin hizmet borçlanması yapabilecek bazı durumların başında, yurt dışında kalınma sürelerinin borçlanması, erkekler için ise askerlik borçlanması ve aynı zamanda kadınlar için doğum borçlanması hakkı tanınacak. Emeklilik borçlanması durumunda yer alan hizmet tespit davaları Sosyal Güvenlik Kurumu kapsamında, sosyal güvenceye bağlı olarak çalışmış olan kişilerin, çalışmış olduğu iş yerinden hiç sigortalı gösterilmemiş olarak çalıştırılmış ya da sigortası eksik gösterilmiş olan kişiler için hizmet tespit davası açılabilir. Bu davaya göre sigortasız bir şekilde çalıştırılan bireyler tespit ettirilir. Bu durumda sigortalı olarak çalışan bireylerin vefat etmesi durumunda hak sahibi olan eşi, çocuğu ya da anne, babası da mahkemeye başvurma hakkına sahiptir.

 

SGK Hizmet Borçlanma Talep Dilekçesi için BURAYA TIKLAYINIZ!

SGK Yurt dışı Hizmet Borçlanma Talep Dilekçesi için BURAYA TIKLAYINIZ!

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış!

BİR YORUM YAZIN

 

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.