Sorgulamalar artık tek çatı altında!

Emeklilik Evrak Takibi

Ülkemizde de, dünyada her sosyal devletin vatandaşlarına tanıdığı gibi, belli bazı durumların yerine getirilmesi sonucu ortaya çıkan bir emeklilik sistemi bulunmaktadır. İnsanlar, hayatlarının büyük bir bölümünde bu emekliliğin gerektirdiği durumları sağlamak için çalışırlar ve bir gün emekli olacakları günü hayal ederler. Vatandaşlar, emekli olacakları günün hayalini kurarak işlerini yaparlar ve aynı zamanda emeklilik için gerekli olan durumları yapmaya çalışırlar. Bu emeklilik durumları dünyada emeklilik sistemini kullanan her ülke için farklı bir yapıda olduğu belirtilebilir. Bu durumlardaki farklar genel anlamda yaş sınırlamalarının değişimi olarak gösterilebilir. Ülkemizdeki emekliliğin ortaya çıkarıldığı durumlar genel anlamda kadın ve erkeklerde farklı olmak koşuluyla belli bir yaş sınırının geçilmesi, bireyleri çalıştıkları dönemde ödemeleri gereken primlerin tam olarak ödenmesi, belli bir gün sayısını doldurmuş olmak bu durumlardan en göze çarpanlarıdır. Bu durumların tam olarak sağlanması durumunda emekli olacak bireyler gerekli emeklilik başvuru evraklarını hazırlayarak emeklilik süreçlerini başlatabilir ve hayalini kurdukları emekliliğe erişebilirler.

Bugün dünyada meydana gelen teknolojik sistemlerdeki yenilikler sayesinde birçok işlem internet üzerinden yapılabilir hale getirilmiştir. Önceki yıllarda insanların devlet dairelerinde gerçekleştirmeleri gereken birçok işlem uzun zamanlar sürer ve bazen de aynı gün içinde bitirilemeyebilirdi. Ancak gelişen teknoloji ve interaktif ortam sayesinde devlet kurumlarına ait olan işlemler artık interaktif ortam sayesinde kolay şekilde yerine getirilmekte ve harcanan zaman minimuma indirilmektedir. Bu işlemlerden biri de emeklilik evrak takibi olduğu söylenebilir. İnternet üzerinden yaratılan bazı farklı uygulamalar kullanılarak yerine getirilebilir. Bu yazımızda bu uygulamaların neler olduğunu, emekli oldum mu sorunuza nasıl cevap bulacağınızı, internet üzerinden emeklilik evrak takibinin nasıl gerçekleştirilebildiğine değineceğiz.

Emeklilik Evrak Takibi Nasıl Yapılır?

Yaşamlarının bir kısmını bir gün emekli olabilmek için çalışarak geçiren bireylerin bu amaçlarına ulaşmak için gerçekleştirdikleri çaba sonrasında elde ettikleri emeklilik bazı durumların yerine getirilmesi sonrasında oluşmaktadır. Bu durumlar genel olarak yukarıda da bahsedildiği gibi, belli bir yaş sınırını geçmek, bu yaş sınırı kadın ve erkeklerde değişiklik gösterir, ödenmesi gereken belli prim ödemelerini gerçekleştirmek ve gerekli gün sayısını geçmektir. Bu durumların yerine getirilmesinin ardından birey, gerekli evrakları temin ederek emeklilik başvurusunu tamamlayabilir. Sitemizdeki diğer konulara bakarak emeklilik için gerekli olan evraklar bilgisine ve diğer emeklilikle alakalı bilgilere erişebilirsiniz. Bu belgelerin tamamlanmasının ardından birey bağlı olduğu kuruma emeklilik başvurusu yaparak sürecin takibine başlar. Bu noktada emeklilik evrak takibi durumu ortaya çıkar ve bu durum internet üzerinden bazı yollarla yerine getirilebilir.

1. SGK Üzerinden Emeklilik Evrak Takibi

İnternet üzerinden emeklilik evrak takibi yapmanın yollarından biri SGK üzerinde yaratılan sistemi kullanarak yapmaktır. Bu yol ile evrak takibi işlemi yapabilmek için yazının sonunda verdiğimiz linke tıklayarak sisteme giriş yapmalı ve sistemde belirtilen istekleri eksiksiz olarak belirtmelisiniz. Bu bilgiler, TC Kimlik No ve Kayıt Yılı bilgileridir. Bu bilgilerin girilmesinin ardından emeklilik evrak takibinizi yerine getirebilirsiniz.

2

SGK Sistemi Üzerinden ile Evrak Takibi İçin TIKLAYINIZ!

2. E-devlet Sistemi Üzerinden Evrak Takibi

Emeklilik evrak takibinin internet üzerinden yapılmasının bir diğer seçeneği ise E-devlet sisteminin kullanılmasıdır. Bu sistem kullanılarak da emeklilik evrak takibi işlemi yapılabilmektedir. Bunun için yazı sonunda verdiğimiz linke tıklamalı ve e-devlet sitemine ulaşmalısınız. Ancak öncelikle bir e-devlet şifresine ihtiyaç duyarsınız. Eğer bir e-devlet şifresine sahip değilseniz bir PTT şubesine giderek 2 TL karşılığında kolayca temin edebilirsiniz. Sonrasında TC Kimlik No ve E-devlet şifrenizi kullanarak evrak takibi işleminizi internet üzerinden kolayca yerine getirebilirsiniz.

1

E-Devlet Emeklilik Evrak Takibi İçin TIKLAYINIZ!

BİR YORUM YAZIN

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.